Wake-Up: Gorąca noc w NBA! 51 punktów Hardena po raz drugi z rzędu i po raz pierwszy od Allena Iversona w 2004 roku

19

Nawet Kobe Bryant w 2007 roku w swojej czteromeczowej serii spotkań na minimum 50 punktów nie rzucił w dwóch kolejnych meczach minimum 51 punktów. Kobester rzucał kolejno 65, 50, 60, 50. To matematyka, szczegóły, ale James Harden zrobił to w tym tygodniu. Różnica? Lakers Bryanta wygrali tamte cztery mecze, Rockets Hardena oba przegrali. Bez kontuzjowanych Clinta Capeli (pięta), Chrisa Paula i Luca Mbah a Moute raz jeszcze nie byli w stanie grać Top-10 obrony i Austin Rivers (6/15 za 3 i career-high 36 punktów) z Lou Williamsem (7/11 za 3) złożyli się w Houston na 68 punktów. Mój rookie-sleeper PG Jawun Evans rzucił 15 punktów w zastępstwie odpoczywającego Milosa Teodosica. DeAndre Jordan – 15 punktów, 20 zbiórek – wytępił Nene i to, co Rockets wystawili na centrze.

9 meczów rozegrano w piątkową przedświąteczną noc. Rockets po porażce w środę z Lakers raz jeszcze przegrali u siebie, tym razem 118:128 z Clippers. Harden zły popełnił dwa faule ofensywne w końcówce i spadł za 6 fauli. Był sfrustrowany:

Po meczu mówił “Co z tego jak przegraliśmy”. Mówił też:

“Bullshit calls. I’m tired of hearing ‘I made a mistake’ or ‘I didn’t see it’ (from the refs). It’s frustrating when you hear that as a player.”

Porażki nie porażki, cyferki naliczają się do jego “MVP” kandydatury, a 51 punktów jest w stanie rzucić ot tak, ziewając. Ostatnim graczem, który rzucił minimum 51 punktów w dwóch kolejnych meczach był Allen Iverson w 2004 roku. Oto cała lista ludzi, którzy rzucili back-2-back 51 punktów. Z Hardenem to 10 osób. Jest na niej John Brisker. Eric Gordon rzucił 28 punktów, ale tylko Heezy i Gordon przyszli w piątek do gry z zawodników Houston.

W dwóch najciekawszych pozostałych meczach Lakers ścigali Warriors w drugiej połowie meczu w Oakland, ale nie dogonili, a Washington Wizards w żenującym stylu polegli na Brooklynie po nocy spędzonej w Nowej Jorku i ważniejsza, niż mecz była liczba nieodebranych połączeń. Warriors (26-6) tymczasem wyprzedzili Rockets (25-6) i wrócili na 1. miejsce w Konferencji Zachodniej i zadebiutowali też jako nr 1 w dużej tabeli.

Detroit – New York 104:101 (Harris 24 – Porzingis 29)
Orlando – New Orleans 97:111 (J.Simmons 22 – Boogie 26/11)
Brooklyn – Washington 119:84 (Hollis-Jefferson 21/11 – Oubre Jr 13)
Miami – Dallas 113:101 (Ellington 28 – Ferrell 23)
Houston – LA Clippers 118:128 (Harden 51/8a – Rivers 36)
Milwaukee – Charlotte 109:104 (Middleton 28 – Kemba 32)
OKC Thunder – Atlanta 120:117 (Westbrook 30/15a – Belinelli 27)
Portland – Denver 85:102 (McCollum 15 – Jokić 27)
Golden State – LA Lakers 113:106 (Durant 33 – Kuzma 27/14z)

Zastanawiam się czy w ogóle powinniśmy wklejać coś takiego jak zwycięska trójka Russella Westbrooka. Naprawdę nie było lepszych rozwiązań? W każdym razie wklejamy, jest to wszakże część informacyjna Szóstego Gracza, ale gdyby ‘kiś mały szkrab orbitował wokół Twojej komórki czy ekranu, najlepiej odsuń, nie pokazuj, nic się nie stało:

Westbrook rzucił 30 punktów i ten nr 1 ligi w asystach rozdał aż 15 asyst, Carmelo Anthony trafił season-high 7 trójek i zdobył 24 punkty, Paul George rzucił 17, Steven Adams 16 i miał 10 zbiórek, ale Thunder wymęczyli u siebie 120:117 z Atlantą grającą bez kontuzjowanego Dennisa Schrodera (kostka). Kent Bazemore wyszedł w piątce jako rozgrywający, a Marco Belinelli (season-high 27 punktów) i Ersan Ilyasova złożyli się na 49 punktów, doskonały mecz grał z ławki Malcolm Delaney (career-high 20 punktów), trzymając Hawks w grze do samego końca tego meczu. John Collins znów wsadzał nad ludźmi – 7/8 FG, 16 punktów i 9 zbiórek. Ma już 55 dunków w tym sezonie.

To już 9 zwycięstwo Oklahomy w 12 ostatnich meczach. Westbrook trafił 12 z 17 rzutów i dwa swoje najefektywniejsze mecze w tym sezonie zagrał w dwóch ostatnich meczach.

John Wall po dwóch dniach przerwy był oszczędzany i zagrał tylko przez 16 minut na Brooklynie, ale Bradley Beal trafił tylko 2 z 15 rzutów i Wizards byli kompletnym “no-show” w Barclays Center. WizKids przegrywali 43:53 do przerwy, zanim 18-35 w trzeciej kwarcie skończyło mecz szybko. Spencer Dinwiddie właśnie w trzeciej kwarcie rzucił wszystkie swoje 15 punktów. 119:84 dla Nets. Rondae Hollis-Jefferson rzucił 21 punktów, miał 11 zbiórek i 6 asyst, zostając pierwszym koszykarzem od czasu Granta Hilla w sezonie 1995/96, który zrobił to wszystko w 24 minuty lub mniej.

Damian Lillard kończył środową porażkę ze Spurs z bólem ścięgna udowego i w piątek nie zagrał. Nie zagra też w sobotę. Ale najpierw zabrakło go w piątek i Trail Blazers złozyli się na tylko 41 punktów do przerwy, wyraźnie przegrywając u siebie z Denver Nuggets 85:102. Wilson Chandler rzucił season-high 21 punktów, a swój najlepszy mecz od czasu powrotu po kontuzji rozegrał Nikola Jokić, który zdobył 27 punktów, rewanżując się Jusufowi Nurkicowi za pamiętny mecz z wiosny tego roku. Było to pierwsze zwycięstwo Nuggets w Portland po 9. z rzędu porażkach w Moda Center.

Kontuzje, urazy i nieobecności – i nie tylko – rozbijają Charlotte Hornets. Dwight Howard kontuzjował palec u ręki i na drugą połowę meczu w Milwaukee już nie wyszedł, a Kemba Walker po zdobyciu 32 punktów na dwie minuty przed końcem trafił do szatni z podejrzeniem wstrząśnienia mózgu. Badanie nie wykazało, że doszło do wstrząśnienia, ale Hornets muszą zaczekać do jutra, bo objawy potrafią przyjść kilka godzin później.

Khris Middleton rzucił 28 punktów i Bucks wygrali po końcówce 109:104. A kto przyszedł na ten mecz, nie żałował. Ostatnie chwile crunchtime’u były elektryczne:

Giannis znów grał kilka minut na centrze, rzucił 26 punktów, miał 7 zbiórek i 5 asyst.

That’s the shit, KD, that’s the shit:

I jeszcze w trakcie meczu kopnął Brandona Ingrama kolanem w krocze, wysyłając go na chwilę z parkietu na ławkę. Brr. Wrócił do gry w piątek Draymond Green – 13 punktów, 11 zbiórek, 7 asyst – ale to Kevin Durant raz jeszcze był Panem i Władcą – 33 punkty, 7 asyst, 6 zbiórek i 4 bloki – w zwycięstwie z Lakers 113:106. Warriors prowadzili wysoko do przerwy, ale grający od dwóch tygodni najlepszą koszykówkę w karierze Lonzo Ball – 5×3, 24 punkty (17/37 za 3 w ostatnich 6 meczach) – i Kyle Kuzma – 27 punktów, 14 zbiórek – wrócili Lake Show do gry w czwartej kwarcie. Warriors jednak w ostatnich minutach odłożyli mecz do zamrażarki, Durant dwukrotnie zablokował Juliusa Randle’a i obrońcy tytułu wygrali już po raz 11. z rzędu. Bez kontuzjowanego Stephena Curry’ego Durant gra jak “MVP”. Zobaczymy co pokaże w poniedziałek w pojedynku z LeBronem Jamesem. Wcześniej, Warriors zagrają w sobotę z Nuggets. Oba mecze z Cavaliers w tym sezonie będą dla Warriors trzecim meczem w ciągu czterech dni. Jordan Bell wyszedł w pierwszej piątce, rzucił 20 punktów, miał 10 zbiórek i raz jeszcze był niesamowity. Nieprawdopodobny steal Warriors w drafcie.

“Run every single time… pass it to the lightskin dudes…and the skinny dude” – Bell

Nie musisz podawać do Draymonda, Jordie.

A tu Lonzo i cool stuff:

Wspomniany Kuzma w ostatnich 5 meczach zalicza za to średnio 25.8 punktów i 8 zbiórek. Niesamowite. Kuzma jest pierwszym debiutantem Lakers od czasów Jerry’ego Westa w 1961 roku, który miał trzy mecze z rzędu na minimum 25 punktów.

Rozbici kontuzjami Orlando Magic grają od dwóch tygodni z wywieszoną białą flagą i byli tylko tłem dla Jrue Holiday’a – 24 punkty, DeMarcusa Cousinsa – 26 punktów, 11 zbiórek, 6 asyst – i Anthony’ego Davisa – 20 punktów, 11 zbiórek – w porażce u siebie 97:111.

Boogie sezonowi Orlando:

Emocji nie zabrakło w nowej hali w Detroit, gdzie tym razem Mike Beasley odpoczywał po czwartkowym spektaklu na 32 punkty z Celtics – grał tylko 13 minut – a Kristaps Porzingis po 0/11 w czwartek, rzucił 29 punktów w piątek. Enes Kanter – 22 punkty, 16 zbiórek i nawet 3 bloki – grał mano a mano z Andre Drummondem – 18 punktów, 15 zbiórek – ale to nie wystarczyło. 104:101 Pistons. Tobias Harris po krytyce z ust SVG po porażce w Dallas rzucił 24 punkty przeciwko Knicks. Z kolei Reggie Bullock tym razem rzucił 14 punktów i zalicza średnio 12,6 punktów w ostatnich pięciu i od czasu, gdy trafił do piątki Pistons wygląda na bardzo dobre rozwiązanie.

A w Miami Wayne Ellington był w ogniu (career-high 8 trójek i career-high 28 punktów) i Heat bez najlepszych graczy – kontuzjowanych Hassana Whiteside’a, Gorana Dragica, Jamesa Johnsona i Justise’a Winslowa – poradzili sobie w drugiej połowie z Dallas Mavericks 113:101. W dodatku po drodze stracili w tym meczu z kontuzją kostki Diona Waitersa, tak więc kończyli mecz bez całej swojej podstawowej piątki. Josh Richardson kontynuuje zastępowanie wszystkich, tym razem rzucił 24 punkty i Heat zrównali się bilansem z Wizards (17-15) na szczycie Southeast Division. Bam Adebayo grał aż 38 minut i był +28 w meczu na 14 punktów, 9 zbiórek i 5 asyst. Debiutanci  mieli nie byle jaką noc w piątek. Nawet Derrick Walton Jr dla Heat grał swój najlepszy mecz krótkiej kariery – 7 punktów, 5 asyst w 24 minuty. Yogi Ferrell rzucił season-high 23 punkty dla Dallas, a Dirk Nowitzki trafił aż 6 trójek i rzucił season-high 20.

Poprzedni artykułDniówka: Chris Paul nie zagra przeciwko Clippers
Następny artykułWake-Up: Koniec serii Warriors. Embiid wrócił. Kontuzja Vucevica