Petteri Koponen powinien zagrać w NBA

1
fot. EXPA/ Sportida/ Klansek Velej / Newspix.pl

Bardzo istotny, ale rzadko eksploatowany materiał w trakcie turniejów międzynarodowych stanowią liderzy europejskich, azjatyckich, czy środkowo i południowo amerykańskich reprezentacji, którym dotąd nie przypadł zaszczyt znalezienia się w kręgu zainteresowania NBA. Jan Vesely i Cory Joseph dostali już swoją przepustkę, a rozgrywki FIBA mają być pewnego rodzaju wykładnią ich talentu. Pozostali – równie utalentowani – gracze parkietów całego globu albo nie mają wystarczająco dużo ambicji, albo są pomijani ze względu na obecną koniunkturę w najlepszej lidze świata.

Dobre wieści są takie, że NBA coraz bardziej otwiera się na skauting m.in. w Europie. Nemanja Nedović czy Bojan Bogdanović są z pierwszego sortu prospektów, o których mówi się w typowo amerykańskim stylu – efektowni, szybcy i niezwykle kreatywni z piłką w ręce. Profil przeciętnego gracza spoza Stanów Zjednoczonych ulega zmianie, bo kilkunastoletni chłopcy znajdują swoje wzory w takich zawodnikach jak Rajon Rondo czy Derrick Rose. Słyszałem głosy, że to źle dla europejskiej koszykówki opartej na grze wyciskającej maksimum z zespołu, niekoniecznie indywidualnych umiejętności gracza. Możemy tylko zgadywać, kiedy nowa szkoła wyprze starą.

Chcesz czytać dalej?

Poniżej znajdziesz trzy różne opcje abonamentu. Zdecyduj się na jedną z nich, a w zamian otrzymasz pełny dostęp do wszystkich artykułów na naszej stronie. To dzięki Twojej pomocy portal jest wolny od reklam, a my możemy 24 godziny na dobę dostarczać Ci najświeższych wieści z NBA.

Subskrybcja

Uzyskaj dostęp do
pełnej treści artykułów.
Poprzedni artykułKevin i Mike, przyjaciele z dzieciństwa
Następny artykułEuroBasket 2013, dzień 8: Zoran Dragić, czyli młodszy „starszy brat”

1 KOMENTARZ

  1. Koponen stylem gry przypomina mi trochę Teletovica, a jak wiemy ten drugi nie robi na razie kariery w NBA :-( czasami zastanawiam się, czy jednak tacy gracze powinni w ogóle wyjeżdzać, bo nie dość, że w Europie mamy spory deficyt tego typu strzelb, to w zasadzie tam się marnują przesiadując na ławkach wiele miesięcy :-(

    Lubię to: 0