Dniówka: Nie będzie pojedynku Giannisa z Luką. Rynek transferowy otwarty, ale czy się rozkręci?

5

Najważniejszym wydarzeniem przedświątecznego tygodnia w NBA będzie oczywiście czwartkowy pojedynek najlepszych drużyn obu konferencji, ale zanim Giannis Antetokounmpo spotka się z LeBronem Jamesem, wcześniej miał zmierzyć z Luką Donciecem w starciu najlepszych Europejczyków i zarazem kandydatów do MVP. Niestety skręcona kostka pokrzyżowała te plany i Dallas Mavericks przyjadą dzisiaj do Milwaukee bez swojego gwiazdora.

Doncić jest liderem drużyny w punktach, zbiórkach, asystach, przechwytach, celnych trójkach i liczbie minut gry, ale mimo tej dominacji, Mavericks dotychczas radzą sobie też bardzo dobrze w minutach gdy nie ma go na parkiecie. Ich wskaźnik NetRtg bez Doncica wynosi 8.0 (z nim 8.9) i chociażby w drugiej połowie sobotniego meczu z Miami Heat udowodnili, że potrafią walczyć. Mają głęboką ławkę, z której Rick Carlisle potrafi dobrze korzystać. Ale gra całych meczów bez swojego gwiazdora będzie oczywiście dużo większym wyzwaniem niż wygranie kilku minut rezerwowych lineupów gdy on odpoczywa. Najciekawsze będzie jak w tej sytuacji odnajdzie się Kristaps Porzingis i czy będzie w stanie wziąć na siebie ciężar głównej opcji ataku. W tym poprzednim meczu oddał najwięcej od ponad miesiąca 21 rzutów, ale trafił tylko 7 z nich. (Mavs przegrali wszystkie trzy mecze, w których KP miał ponad 20 rzutów.)

A nie dość, że Mavs będą osłabieni nieobecnością Luki, to przed nimi bardzo trudny terminarz, ponieważ pojedynkiem z Heat rozpoczęli serię meczów z najsilniejszymi ekipami Wschodu. W najbliższych dniach zmierzą się też z Boston Celtics, odwiedzą Toronto i Filadelfię, ale najpierw czeka ich spotkanie z najgorętszą drużyną ligi, która idzie po 19. zwycięstwo z rzędu.

(17-8) Dallas @ 3w4 (24-3) Milwaukee 2:00

Antetokounmpo niedawno opuścił pierwszy mecz sezonu, a też ostatnio niewiele czasu spędza na parkiecie, bo dzięki wysokim blowoutom może sporo odpoczywać (tak powinien wyglądać load management). W siedmiu poprzednich występach grał średnio tylko niecałe 26 minut. Choć to i tak w zupełności mu wystarczyło, żeby zaliczać prawie 31-11. Jego dominacja jest coraz wyraźniejsza, a do tego coraz pewniej czuje się na dystansie i ma już serię 19 meczów z co najmniej jedną trójką. W grudniu jest 15/33 zza łuku (45.5%). Reszta NBA ma się czego bać.

Bucks tymczasem raczej nie muszą się za bardzo martwić dwutygodniową przerwą kontuzjowanego Erica Bledsoe. Wcześniej już poradzili sobie w kilku meczach bez Khrisa Middletona i nawet można było nie zauważyć, że kogoś im brakuje. Jeśli będzie taka konieczność Giannis przecież może grać dużej niż w ostatnim czasie, do tego dobrze spisuje się Donte DiVicenzo, który ponownie został przesunięty do piątki, podczas gdy z ławki po cichu świetny sezon rozgrywa George Hill.

Hill bardzo efektywnie wykorzystuje swój czas na parkiecie notując 16-5-5 w przeliczeniu PER-36, a przede wszystkim imponuje skutecznością na dystansie. Po tym jak w zeszłym sezonie po przeprowadzce do Milwaukee trafił tylko 28% trójek, teraz jest liderem ligi ze skutecznością aż 53.4% przy 2.9 rzutach za trzy na mecz. Jest w formie.

(6-20) Cleveland @ (17-8) Toronto 1:30

15 grudnia za nami, tak więc okienko transferowe zostało na dobre otwarte, bo od teraz większość zawodników ligi można już przehandlować. Ale mimo że NBA czeka na jakikolwiek trade już od połowy lipca, a w plotkach pojawiają się tak znane nazwiska jak Kevin Love czy Chris Paul, nie wygląda na to, żeby zaraz miało ruszyć transferowe szaleństwo. Wręcz przeciwnie. Większość amerykańskich dziennikarzy przewiduje niewielką aktywność na rynku i także spokojne trade deadline.