Wymiana: Waiters w Thunder, Shumpert i Smith w Cavs, Knicks kończą sezon

25
AP Photo
AP Photo

Co za dzień. Co za noc. Za dnia Maciek jednym słowem prawie zepsuł Internety. W nocy Phil Jackson, David Griffin i Sam Presti dosłownie zepsuli Twittera. No dobrze, nie wiem, czy to oni go popsuli, ale jeśli w jednej wymianie idą Dion Waiters i J.R. Smith, to chyba możemy założyć, że coś mogło się popsuć z ich powodu.

O tej nocy powstanie kiedyś film dokumentalny. Zaczęło się niewinnie. Adrian Wojnarowski mył zęby, Chris Broussard odmawiał modlitwę przed posiłkiem, a Dion Waiters jak gdyby nigdy nic przygotowywał się do wyjścia w pierwszej piątce Cleveland Cavaliers. W szatni Cavs Lou Amundson wyliczał jednemu z dziennikarz zespoły, w których grał do tej pory. “Dziewięć, tak, zdecydowanie dziewięć” – powiedział. Stojący z telefonem w rogu pomieszczenia David Griffin, uśmiechnął się tylko pod nosem i puścił mu oczko.

Chwilę później, kiedy Dion Waiters chciał wyjść z szatni, Griffin złapał go za ramię i szepnął do ucha: “Ty nie!”.

W tym czasie cały Twitter, nie spodziewając się niczego, żartował z tego, że Cavs przegrają z Sixers. Kiedy okazało się, że Waiters nie pojawił się na parkiecie, zadrżeliśmy. Czyżby jednak nie chciał śpiewać hymnu? Czyżby jednak biegunka?

Wtedy, zbierając krwawe żniwo, zaczęły spadać na nas Wojbomby.

Adrian nie przeflosował jeszcze do końca trzonowców, a lewą ręką pisał już:

Przełknął zamiast wypluć i dołożył:

Chwilę później Twitter eksplodował. Zaczęły pojawiać się nazwiska. J.R. Smih, Iman Shumpert, Lou Amudnson, Alex Kirk, Reggie Jackson…

Reggie Jackson?

Ty cwany Samie Presti, a więc znów chcesz zrobić Hardena. W mojej głowie pojawiły się już nagłówki: “Sam Presti nienawidz wolnej agentury” i “Phil Jackson próbuje ratować sezon Knicks”. Ciągle też czekaliśmy na nazwisko tego mitycznego shot blockera, który da LeBronowi trzeci tytuł. Nie doczekaliśmy się. Szybko ze stołu zabrano nam też Reggiego Jacksona. W tym czasie Twitter padł na dobre i nagle okazało się, że musimy czytać rzeczy dłuższe niż 140 znaków.

Damn you Dion.

Kiedy pył opadł, dowiedzieliśmy się wreszcie, że najgorętszy deal 2015 roku (dotychczas) ma wyglądać następująco (za Adrianem Wojnarowskim):

Thunder wysyłają swój chroniony wybór w pierwszej rundzie draftu do Cavs i Lance’a Thomasa do Knicks.

Knicks wysyłają Imana Shumperta i J.R. Smitha do Cavs.

Cavaliers wysyłają Diona Waitersa do Thunder, a Lou Amundsona, Alexa Kirka i swój wybór w drugiej rundzie w 2019 roku do Knicks.

Stało się. J.R. Smith i Dion Waiters w jednej wymianie. Na większe analizy jeszcze przyjdzie czas. Na szybko:

Phil Jackson zdecydował się zamknąć ten sezon New York Knicks i przygotować do rozdawania zen-dolarów przyszłego lata. Sam kontrakt Smitha to 6,4 miliona w przyszłym sezonie. Oznacza to, że do wydania będzie przynajmniej 30 milionów. Przy okazji wymiany Knicks zwolnili jeszcze Samuela Dalemberta. Wojnarowski donosił później, że Knicks próbują przekonać Carmelo, by również rzucił ręcznikiem o matę i zaczął leczenie. Ma to sens. Czasem trzeba coś zburzyć, aby coś później zbudować. Pytanie brzmi, czy 30-letni gwiazdor, którego okienko powoli się zamyka będzie chciał być częścią tej przebudowy. Melo-drama 2 w drodze?

David Griffin miał zrobić wymianę i ją zrobił. Plan jest taki, że Iman Shumpert nosił będzie J.R. Smitha na ramionach, a ten będzie pozwalał na jakieś 20% dokoła obręczy. A tak na poważnie, fakt, że w wymianie Cavs oddali dwóch wysokich świadczy tylko o tym, że Griffin ma plan. Nie wiadomo tylko, czy są nim stare kości Jeremaine’a jestem-lepszy-niż-60%-ligi O’Neala, czy też w powietrzu wisi kolejna wymiana, o której nie wie nawet Adrian Wojnarowski. W tej chwili Cavs dysponują dwoma wyjątkami (od wymiany i za Andersona Varejao) i mają cały zestaw gracz obwodowych, z których tego jednego, którego mogliby dobrze wymienić – czyli Imana Shumperta – akurat potrzebują. No ale w Cleveland nie gra już Dion Waiter. Alleluja.

Jest czwarta rano i nie potrafię jeszcze się domyślić, co planuje Sam Presti. Z pewnością zaś o tej godzinie nie chcę wyobrażać sobie ustawień z Russellem Westbrookiem i Dionem Waitersem obok siebie. Wciąż – szatnia Thunder jest na tyle silna i zgrana, że nie obawiam się, żeby Waiters miał tu coś popsuć. Wydaje mi się, że to no risk deal. Dla Diona natomiast to szansa na odkupienie.

Dopiero styczeń, a my mieliśmy już 3 duże ruchy w NBA. It’s on!

Poprzedni artykułEfekt Rondo
Następny artykułDion Waiters w Oklahomie, co dalej z Reggie’m Jacksonem?

25 KOMENTARZE

 1. Marysia była lekko w szoku, ja również jestem, ale…

  NYK nie wygrają już żadnego meczu do końca sezonu?
  NYK zbudowali gorszą drużynę niż Hinkie!
  Cavs zyskali pół obrońcy! Oddali wszystko co sięga głową ponad stół… HiperSuperSmallBall?
  OKC zyskali gościa, który z rogu za 3 potrafi trafić w kant tablicy…

  Czekamy na dalsze ruchy.

  Lubię to: 0
 2. O co chodzi? Tylko Knicks rozumiem/czuje w tej wymianie. Pakujemy walizki i jedziemy do domu. Dla Cavs i Thunder to musi być prequel kolejnych wymian. Wiem! Oddadza Waitersa i Brooksa do Espn za JVG. Taki plan!

  Lubię to: 0
   • Thunder złapali człowieka z teoretycznie sporym talentem praktycznie za darmoszkę – pick w drafcie z tego roku – prawdopodobnie gdzieś około 20-30 miejsca (a Waiters ma 23 lata i szedł jako 4 draft pick) + Lance Thomas.

    Cavs przejmują mityczną już wartość transferową Imana Shumperta, co w połączeniu z ich trade exceptions może dać im tego pożądanego rim-protectora. Mieli wcześniej na ławce Waitersa, teraz będą mieli JRa Smitha, czyli gościa który wygląda jak role-model Waitersa;)

    Ogółem, chyba niezły deal dla Cavs, Thunder też nie najgorzej, a Knicks to Knicks:)

    Lubię to: 0
 3. Presti chce mieć alternatywę dla Jacksona. Może już wie, ze go nie da rady zatrzymać latem, więc chce sprawdzić jak będzie pasował Waiters. Bez ryzyka, bo pozyskali go za nic.
  Knicks zwolnili Dalamberta a Cavs (albo Dallas) go zatrudnią.

  Lubię to: 0
  • Przecież wiadomo że OKC nie wyrównają ofert za Jacksona. Waiters to albo kolejny klocek do drużyny ewentualnie zawodnik którego wymienią w lutym z zamknętymi oczami, szczegolnie jak by się okazało ze w systemie OKC odnajdzie się lepiej(szczerze mówiąc wydaje mi się że staty będzie miał lepsze niż w Cle pomimo że będzie mniej rzucał). W tym momencie los Jacksona jest przesądzony i kwestią jest jak OKC załata dziure na pozycji 1/2. Jak dla mnie powinni tez dealować Lamba i wtedy może by się udało coś wycągnać.

   Lubię to: 0
 4. Nie rozumiem tej wymiany. Knicks byliby w stanie dostać więcej,a tak zostają z workiem ziemniaków i głębokimi rezerwowymi.
  OKC oddając praktycznie nic ma nieobliczalnego Waitersa ale jak on będzie grał z Reggie Jacksonem ( czyżby drugi efekt Stephensona?)
  Cavs wyciągneli dużo za nieobliczalnego Waitersa dostając jego starszą wersję i młodą kartę przetargową do następnego dealu.

  Lubię to: 0
 5. Toz to prowokacja :D 6gracz musial zainicjowac te wymiane byle tylko odciagnac nas od glownego tematu z wczorajszego flesza :P Z artykulem o Kobasie sie nie udalo, wiec poszli krok dalej ^^

  Lubię to: 0