Wake-Up: Pierwszy mecz Irvinga. Zastrzeżony #41 Dirka. Game-winner Portera. Lance!

10

Za nami noc powrotów.

Kyrie Irving wrócił wreszcie do gry. Lance Stephenson wrócił do Indiany. Kilku graczy wróciło z protokołów. Wrócili zawieszeni zawodnicy Houston Rockets.

Wrócił też Dirk Nowtizki, choć nie po to, żeby skorzystać z propozycji Jasona Kidda:

“We’re giving out 10-days. You want to come back?”

1) W Dallas uhonorowali swoją legendę #41Forever

Koszulka już wisi, a będzie jeszcze pomnik przed halą.

2) Lance Stephenson też jest w pewnym sensie legendą w Indianie…

To był trzeci występ Stephensona w barwach Indiany Pacers na obecnej 10-dniówce, ale pierwszy przed własną publicznością. Kibice przywitali go owacjami na stojąco, a on już zaraz po wejściu na parkiecie trafił trójkę, zagrał na swojej gitarce i niesamowicie się rozpalił. Pierwszą kwartę zamknął buzzer-beaterem, mając na koncie aż 20 punktów. Wystarczyło mu do tego tylko nieco ponad sześć minut. Pomylił się tylko raz przy 9 rzutach.

Podczas gdy Lance miał już 20 punktów, Irving nadal był bez celnego rzutu z gry. Rozkręcił się dopiero po przerwie, pomagając w comebacku Brooklyn Nets. Musieli odrabiać 19-punktową stratę z początku trzeciej kwarty, ale w połowie czwartej przegonili gospodarzy i uniknęli czwartej porażki z rzędu.

Nets ciągnął przede wszystkim rewelacyjny Kevin Durant – 39 punktów, 8 zbiórek i 7 asyst.

Kyrie 10 ze swoich 22 punktów zdobył w czwartej kwarcie.

“He looks like himself, not that that’s a surprise.” Steve Nash

Na trybunach był też tata Kyrie’go

Stephenson nie utrzymał ognia w dalszej części meczu, ustanowił jednak swój rekord kariery w Pacers z 30 punktami.

3) Kelly Oubre miał jeszcze gorętszą kwartę niż Lance.

W garbage time dobijał najgorszą drużynę ligi i w czwartej kwarcie trafił aż 8 z 9 rzutów za trzy. Tylko jednej trójki zabrakło mu do wyrównania rekordu NBA jednej kwarty, należącego do Klaya Thompsona. W całym meczu miał 32 punkty i career-high 9 trójek, pomagając ustanowić nowy klubowy rekord Charlotte Hornets 24 trafień zza łuku (przy skuteczności 57%).

4) Uroczystość zastrzeżenia numeru Nowitzkiego odbyła się po meczu. Nie poprzedził jej oczekiwany gwiazdorski pojedynek, bo Stephen Curry znowu strasznie pudłował, ale Luka Doncić (26 PKT, 7 ZB, 8 AST) z kolegami postarali się, żeby zadbać o odpowiednią atmosferę i pokonali najlepszą drużynę NBA, zaliczając swoją najdłuższą w sezonie serię 4 zwycięstw.

Dallas Mavericks zdominowali czwartą kwartę. Doncić nie mógł liczyć na wsparcie przebywającego na protokołach Kristapsa Porzingisa, ale w drugiej połowie świetnie zagrał Dorian Finney-Smith. Po przerwie zdobył 15 ze swoich 17 punktów, miał też 9 zbiórek i 2 bloki.

Po 9 punktach w poprzednim meczu, teraz Curry uzbierał tylko 14 z 24 rzutów. Łącznie w ostatnich dwóch występach trafił ledwie 2/19 za trzy. Doznał też kontuzji mięśnia czworogłowego i dzisiaj raczej nie zagra w Nowym Orleanie.

5) Kevin Porter Jr (9 PKT, 7 ZB, 8 AST, 4 PRZ) zrehabilitował się za swój wybuch w szatni. Wrócił po przesiedzeniu poprzedniego meczu i zapewnił Houston Rockets zwycięstwo w Waszyngtonie:

Przerwali serię ośmiu porażek.

Po meczu zawieszenia dobrze zagrał także Christian Wood zaliczając 22 punkty i 11 zbiórek.

Gospodarze mieli jeszcze ułamek sekundy na odpowiedź, ale Kyle Kuzma (24 PKT) spudłował wszystkie siedem wcześniejszych prób zza łuku i także ten ostatni rzut. Bradley Beal (27 PKT) nie mógł ratować drużyny na finiszu, bo już na 9 minut przed końcem załapał swój szósty faul.

6) Rudy Gobert opuścił pierwszy mecz sezonu (bark), więc nie doczekaliśmy się jego pojedynku z Nikolą Jokicem. Ale nawet bez najlepszego obrońcy i też swojego rezerwowego centra, Utah Jazz poradzi sobie z MVP i jego drużyną. Poprowadził ich Bojan Bogdanović, który zdobył najwięcej w sezonie 36 punktów (tylko 1/6 3P, ale 11/13 FT) i zebrał 13 piłek. Rudy Gay dołożył 18 punktów z ławki. To już ich 10 z rzędu wyjazdowa wygrana.

Jokić w starciu z Udoką Azubuike zaliczył 26 punktów, 21 zbiórek i 11 asyst.

7) Jaylen Brown (30 PKT) tym razem nie uratował Boston Celtics.

Na samym finiszu dostał w prezencie piłkę od rywali i miał idealną okazję, żeby przedłużyć mecz o dogrywkę, ale spudłował layupa:

Jayson Tatum wrócili z protokołów i uzbierał 19 punktów z 20 rzutów. Dużo lepszy występ po covidowej przerwie miał Dejounte Murray. Poprowadził San Antonio Spurs zaliczając 22 punkty, 9 zbiórek i 12 asyst.

Dla Gregga Popovicha był to mecz numer dwa tysiące w karierze.

8) Philadelphia 76ers trochę musieli się pomęczyć w Orlando, ale ostatecznie przedłużyli swoją serię do pięciu zwycięstw. Joel Embiid miał 31 punktów, a Seth Curry do swoich 20 dołożył najlepsze w  sezonie 12 asyst. Orlando Magic przegrali po raz siódmy z rzędu. Cole Anthony rzucił 26 punktów wracając po 5-meczowej nieobecności.

9) Minnesota Timberwolves wreszcie mieli znowu wszystkich swoich najważniejszych zawodników i zdominowali początek spotkania z OKC Thunder. Pierwszą kwartę wygrali 30-10. Nie skończyło się jednak kolejnym rekordowym blowotem na Thunder, bo goście jeszcze wrócili do gry.

Karl-Anthony Towns w pierwszym występie po przerwie miał 17 punktów i 16 zbiórek, podczas gdy D’Angelo Russell nie mógł się wstrzelić (3/12 z gry).

10) Milwaukee Bucks byli bez chorego Giannisa Antetokounmpo, kilku gardów przebywających na protokołach i swojego trenera. Mimo to, w pierwszej połowie byli zaskakująco gorący rzucając 77 punktów. Po przerwie jednak już prawie nic im nie wpadało. W trzeciej kwarcie uzbierali tylko 11 punktów, a początku czwartej Toronto Raptors odjechali runem 17-2.

To czwarta z rzędu wygrana Raptors. Pascal Siakam zdobył 33 punkty, OG Anunoby i Gary Trent Jr. dołożyli po 22.

DeMarcus Cousins zanotował double-double 15-10, ale Bucks już poinformowali, że zostanie zwolniony zanim w piątek jego kontakt stałby się gwarantowany.

11) Atlanta Hawks zmarnowali wspaniały występ Trae Younga w Portland, tymczasem teraz bez Younga (plecy) wywieźli zwycięstwo  z Sacramento. Kevin Huerter zdobył 25 punktów i miał kluczowe trafienie, dające gościom prowadzenie na finiszu. Zebrał też 11 piłek zaliczając swoje pierwsze w sezonie double-double i dodał do tego 5 asyst.

12) Tyler Herro i Jusuf Nurkić prawie się pobili

Miami Heat grali bez Jimmy’ego Butlera, do tego już w pierwszej połowie Kyle Lowry został wyrzucony z boiska (za podanie piłki do sędziego), ale mimo to wygrali. Mieli z powrotem Maxa Strusa, który w czwartej kwarcie trafił trzy kolejne trójki, a w sumie miał 25 punktów przy 7/13 zza łuku.

Anfernee Simons po poprzednim rekordowym występie teraz rozstrzelał się w trzeciej kwarcie na 20 ze swoich 28 punktów.

Portland Trail Blazers będą bez Damiana Lillarda jeszcze przez co najmniej tydzień.

13) Ceremonia Dirka

Klay Thompson: “We might be the Splash Bros, but you’re a Splash God for what you’ve done for the game.”