Dniówka: Big3 Nets w rewanżu z Cavs. Rockets lubią ryzyko

5

Trzy kolejne mecze zostały usunięte z kalendarza najbliższych dni. Memphis Grizzlies jak na razie mają tylko jednego zarażonego zawodnika, ale zamiast kwarantanny graczy będących z nim w najbliższym kontakcie, cała drużyna została odizolowana na kilka dni. NBA najwidoczniej obawia się kolejnego rozprzestrzenienia się wirusa jak to miało miejsce w Washington Wizards, którzy też wcześniej grali z drużynami mającymi przypadki pozytywnych wyników testów. Tak więc ominą nas dwie dwumeczowe serie, w których Ja Morant najpierw miał pojechać na pojedynek z Damianem Lillardem, a później zmierzyć się z De’Aaronem Foxem. W dzisiejszym grafiku nie ma także wizyty Washington Wizards w Milwaukee i nadal nie wiemy czy Bradley Beal wystąpi w niedzielę w San Antonio.

Ale nawet bez tych przełożonych meczów przed nami długa piątkowa noc z NBA, bo rozegranych zostanie 11 spotkań.

(9-7) Brooklyn @ (7-7) Cleveland 1:30

Brooklyn Nets wygrali dwa pierwsze mecze z Jamesem Hardenem, ale kiedy w środę do gry wrócił wreszcie Kyrie Irving i po raz pierwszy na parkiecie pojawił się tercet gwiazd, największą gwiazdą wieczoru w Cleveland okazał się Collin Sexton. Uratował drugą dogrywkę dla gospodarzy, a potem zupełnie przejął mecz zdobywając ostatecznie 22 ze swoich 42 punktów w doliczonym czasie gry. Poprowadził Cavs do zwycięstwa i nie tylko zepsuł debiut Big3 Nets, ale też wygrał prestiżowy pojedynek z Irvingiem, którego jest przecież następcą w Cleveland. Pick, z którym Sexon został wybrany był najcenniejszym elementem wymiany Irvinga, a też Collin przejął jego numer #2. To było dopiero ich drugie bezpośrednie starcie.

Kyrie ostatecznie miał 37 punktów, Kevin Durant zdobył o jeden więcej, a Harden zanotował triple-double, ale to tylko ładnie wyglądające cyferki w kiepskim drużynowym występie. Zaczęli od błędów i kolejnych strat, a przede wszystkim przez całe spotkanie nie bronili. Cavs jeszcze przed chwilą mieli najgorszy atak ligi i dopiero co kilka dni wcześniej przerwali serię dziewięciu meczów poniżej 100 punktów, tymczasem Nets oddali im 113 w regulaminowym czasie. Pozwolili też na ponad 51% z gry w całym meczu, co jest najlepszym osiągnięciem Cavs od czasu startu 3-0.

Oczywiście to był dopiero pierwszy wspólny występ trójki gwiazdorów, więc nie ma co przereagowywać, ale już widać, że nie będzie to tak łatwe i kolorowe. Potrzebują czasu, żeby nauczyć się razem funkcjonować i będą musieli choć trochę się postarać również po tej drugiej stronie parkietu. Dysponują ogromnym ofensywnym arsenałem i mogą każdego rozstrzelać, co też było widać w 36 minut jakie zagrali razem w Cleveland, kiedy zanotowali fantastyczny atak na 126 punktów na sto posiadań. Ale równocześnie bronili na poziomie 122, więc nie było tu znaczącej przewagi. Tak jak można było oczekiwać, najgorzej w tym względzie wypadł duet Hardena z Irvingiem. Wcześniej, kiedy Durant grał tylko z jednym z nich, wskaźniki defensywne były lepsze.

Warto też zwrócić uwagę na duże minuty gwiazdorów, bo nawet bez tych dodatkowych 10 minut, KD i Harden grali ponad 40, a Irving tylko nieco krócej. Steve Nash musi znaleźć szerszą rotację, co oczywiście także nie będzie łatwym zadaniem, bo osłabili swoją głębię przy okazji transferu. Ale chociażby Landry Shamet (31.4% za trzy) miał być ważną strzelbą z ławki, a przez cały mecz ani razu nie pojawił się na parkiecie. Trener skorzystał z czterech rezerwowych, w dodatku tylko Joe Harris dostał więcej niż 12 minut. W sumie przegrali 10-44 z trzema zmiennikami gospodarzy, wśród których bardzo dobrze spisywali się byli zawodnicy Nets. Jarrett Allen zrobił kolejne double-double, a Taurean Prince rozegrał swój najlepszy mecz sezonu – zanotował rekordowe 17 punktów, 3 trójki i 7 zbiórek