Gra Draftowa: Dzieci Shawna Kempa vs. Squash

23
fot. newspix.pl

Dzieci Shawna Kempa
Leonard 18/19, Marion 05/06, R.Wallace 05/06, K.Walker 19/20, Batum 13/14

Squash
Durant 16/17, Gobert 18/19, Iguodala 14/15, Hamilton 05/06, M.Williams 08/09


Dzieci Shawna Kempa

Nie chcemy żeby to zabrzmiało lekceważąco (wręcz przeciwnie, doceniamy klasę i doświadczenie rywali), ale musimy przyznać, że po niewygodnym dla nas matchupie z Grodem Złotniki pojedynek z ekipą Squash siedzi nam dużo lepiej, a to z jednego istotnego powodu – patrząc na skład rywali nie widzimy jak grając przeciwko naszej obronie mieliby wyjść z 70 punktów.

To nie będzie piękny dla oka pojedynek – fani Warriors i Steve’a Nasha niech lepiej przełączą kanał na powtórki M jak Miłość – bo przed wami Grit & Grind w mistrzowskiej odsłonie. :)

W ataku naszym celem jest wyciągnięcie Goberta z pomalowanego grając klasyczne picki z Rasheedemi Kembą/Leonardem w roli ball handlerów, którymi będziemy wyciągać Goberta spod kosza i zmuszać go do podejmowania decyzji w kryciu na obwodzie oraz robiąc miejsce dla tego co ma się dziać w okolicy pomalowanego. Wyciągnięty spod kosza Gobert to słaby-do-przeciętny obrońca, bo jakkolwiek dobrym rim protectorem by nie był, to w sezonie 2018/19 pozwalał na aż 39% celnych rzutów dalej niż 4 metry (15 ft) od kosza i był w tej kategorii jednym z najgorszych centrów w lidze (dla porównania krytykowany w tym względzie KAT 40,9%; z drugiej strony AD 31%, Marc Gasol 33%).

Po zwolnieniu miejsca w paint przez Goberta urządzimy tam ścieżkę zdrowia rywalowi i jego dwóm guardom, którym brakuje masy i centymetrów w obronie (a także skillu – co sezon konsekwentnie byli w ogonie def rating w swoich zespołach), przez co obaj będą mordowani po switchach przez naszych rosłych wingmanów, a każda próba podwojenia pociągnie za sobą odegranie i szybkie znalezienie wolnej pozycji do rzutu (przypominamy, że nasz team obfituje w zdolnych ball handlerów chętnie dzielących się piłką). Polowanie na korzystne matchupy w tym przypominającym wyrywanie zęba bez znieczulenia pojedynku to będzie nasza firmowa ofensywa, ale nie będziemy się w niej zakopywać, patrz akapit wyżej.

W obronie raczej nie będziemy się musieli przemęczać i tutaj nasz monolit obronny powinien sobie poradzić z duszącą się od braku spacingu ofensywą Squash, gdzie kluczem do sukcesu jest tak naprawdę zatrzymanie jednego gracza – Kevina Duranta. Tak się składa, że na Six’a mamy doskonałego obrońcę w osobie Kawhi’a i nie będziemy musieli go nawet podwajać, co mogłoby tylko nakręcić niemrawy atak rywali. Poza KD nie widzimy tutaj zawodnika, który mógłby stworzyć przewagę na koźle, a bieganie po zasłonach i szukanie ścięć przy tak mobilnych skrzydłowych jak nasi to proszenie się o problemy w postaci seryjnych strat piłki.

Podsumowując, bo musimy dobić do tych 10 zdań, jesteśmy spokojni o wynik, ponieważ trafiamy na drużynę, niestety, jednowymiarową, której sposób na zatrzymanie znamy wszyscy, a w ataku mamy kilka sprawdzonych patentów na rozbicie imponującej, ale niedoskonałej defensywy rywala – sorry chłopaki, ale teraz to wy zostaniecie ‘squashed’. :)


Squash

1. Ile razy w życiu mieliście tak, że oglądaliście mecz nie dlatego, że komuś kibicowaliście, a dlatego, że był on szlagierem i zapowiadało się znakomite widowisko? Za kogo wtedy trzymaliście kciuki? Pewnie w większości za drużynę teoretycznie słabszą. Dlatego teraz macie okazję wpłynąć na los takiej rywalizacji i zagłosować na „dziewiątkę” mierzącą się z „jedynką”. Dodatkowo damy Wam sporo argumentów, że nie przegraliśmy tego starcia już przed meczem.

2. Pomimo tego, co myślicie drużyny są bardzo zbliżone statystycznie, bo weźmy choćby:
a. PER – Dzieci (103) – Squash (99,9)
b. WS – Squash (48,8) – Dzieci (46,3)
c. USG% – Squash (109,7) – Dzieci (118)
d. Pts/100 – Dzieci (139,3) – Squash (133,2) (TAK, bez 36pkt Duranta też potrafimy zdobywać punkty! 😉 )
e. ORtg – DRfg – Squash (+74) – Dzieci (+55)
Także jak można zauważyć pod wieloma względami jesteśmy znacząco lepsi. Możliwe, że nie doceniacie znakomitych sezonów pod względem ofensywnym w wykonaniu Ripa i Mo, a także rola Rudy’ego w ofensywie jest często niedoceniana ( https://www.forbes.com/sites/andybailey/2019/12/17/is-rudy-gobert-a-great-offensive-player/#44d28cc1627f).

3. Jeśli chodzi o rzuty za 3, to co prawda, oddajemy ich mniej (choć w PO ta wartość jest na naszą korzyść) to trafiamy z dużo lepszą skutecznością.

4. Przewidując, że drużyna Dzieci będzie grała swoją ofensywę 5-0 decydujemy, że Gobert ma zostać ustawiony na najsłabszym strzelcu zza łuku przeciwnika – czyli Batumie (0,331) – tak by mógł kryć go „na radar” – wiadomo – jest to ryzyko, które jesteśmy jednak w stanie ponieść w tym pojedynku. Dzięki temu zabiegowi znacząco wzrośnie efektywność naszej obrony pod koszem, a na dystansie postaramy się uprzykrzać życie intensywnością Mo i Ripa oraz zasięgiem KD i AI.

5. My możemy przeciwstawić się trójkom i próbom wejść pod kosz przeciwnika. Oni odpowiedzi na nasze zdobycze punktowe na wysokim procencie spod kosza nie mają, gdyż gracze, którzy najczęściej będą grali pod koszem mają u nas TS% dużo lepszy od przeciwnika (Durant 651.; Gobert .682 – Leonard .606; Wallace .527). Wchodząc w szczegółowe statystyki można jeszcze bardziej dogłębnie zauważyć jak mało efektywnym strzelcem jest Rasheed Wallace, jak i (co zaskakujące Kemba Walker). Samo masowanie się Wallace’owi nie wystarczy.

6. Warto pamiętać, że Mo Williams był drugim najlepszym zawodnikiem Cavs, którzy mieli najlepszy bilans w lidze i doszli do finałów konferencji. Innymi drugimi opcjami Lebrona w późniejszych latach byli Wade, Irving, czy Davis…

7. Rip Hamilton był natomiast stale najlepszym strzelcem drużyny, która co rok stawiała się w przynajmniej finałach konferencji i również prezentowała znakomite bilans w sezonie regularnym. Nie można tej dwójki deprecjonować.

Go Squash!


Dzieci Shawna Kempa
Leonard 18/19, Marion 05/06, R.Wallace 05/06, K.Walker 19/20, Batum 13/14

Squash
Durant 16/17, Gobert 18/19, Iguodala 14/15, Hamilton 05/06, M.Williams 08/09

[24.07, 17:01] Koniec głosowania. Wyniki jutro

23 KOMENTARZE

      • Można twierdzić, że Wallace był nieefektywnym shooterem, ale można też spojrzeć na shotchart z tego sezonu, żeby przekonać się, że np. na wprost kosza rzucał za 3 na 40,7% skuteczności, a poza tym miał sporo klepek na boisku gdzie trafiał powyżej ligowej średniej, a co najważniejsze, groził rzutem z niemal każdego miejsca na parkiecie: https://public.tableau.com/profile/wojciech6497?fbclid=IwAR0PTA0hILyICSeVZNS_V0u-Ggu_qOW1mAhSD_79uYyoAD0-jYmPkmXm_BE#!/vizhome/playersshotchartsproject/Story1

        Tak więc Rasheed na pewno ucieszy się mając czyste rzuty i widząc Goberta kampiącego pod koszem :)

        P.S. a idąc dalej Batum z lewego rogu 46% ;)

        0
        • To niech tam sobie stoi i sie nie rusza, tak samo jak Rasheed na swoich klepkach, w koncu nasza obrona jest drewniana i nie umie switchowac :)

          Zreszta nawet mogą się położyć, bo przecież nie wyjdziemy z 70pkt :)

          Btw. Obrońca w 1 defensywie ligi nie jest słabym defensorem ;)

          Don’t ever underestimate the heart of a champion ;)

          PS. Marion w Playoffach 3pt% – 0,31

          0
          • Uh jak to dobrze, ze nie graja suche statystyki bo w NBA nie byloby zadnych emocji :)

            W odniesieniu do Twojego komentarza nasi pewnie będą się ruszać, ale nie zawsze będą musieli skoro chcecie oddać im niekontestowane rzuty :D Gobert zamiast kryć catch and shot Batuma w rogu będzie pomagał pod koszem przy penetracji Kemby :) czyli mamy odrzut i wide open rzut na znakomitej skuteczności. W kwestii statystyk juz pomijając short chart i skuteczność z rogu, to Batum miał ogólnie 38.6% skutecznosci c’a’s w porównaniu z pull up :) a przy wide open 3 to wzrastalo do 40.3% niezależnie od miejsca. U nas po prostu nie będzie rzucał pull upów bo nie musi.
            Tak samo klepka Rasheeda jest spoko skoro miałby rzucać nad Williamsem albo Hamiltonem jeśli będzie switch.
            TS% Goberta tez wygląda słabo przy jego monstrualnych 11.2 pkt na mecz w Playoffach 18-19 :) Możemy z tym żyć.
            PS. W switchowaniu proszę postawcie Mo albo Ripa na Kawhim :) To będzie takie piękne morderstwo
            PS2. Rip Hamilton był słabym obrońcą :) Tylko miał kozacki sklad dookoła, który to krył.

            Teraz macie motywacje, żeby nam pokazać, że wyjdziecie z 70 punktów chyba, że wróci Cupcake z PO 15-16 :) i przeciwko dobrej obronie wróci do 28% za 3 mając przeciwko sobie bardzo dobrych obrońców.

            Bez odbioru.

            0
          • Mistrzami ciętej riposty nie jesteście :) Pewność siebie zniszczyła wiele drużyn.

            0
  1. Taki trochę pyszny ten opis Dzieci.

    Jakby GM/trener przeciwnej drużyny przed meczem na konfie powiedział, że przeciwnik nie wyjdzie z 70pkt i raczej nie muszą się przemęczać w obronie, to w zasadzie powinien pojechać na ryby.

    Po takiej wypowiedzi, przewaga adrenaliny i team spirit są po stronie squash :)

    0
  2. Trudny wybór ale już powoli zaczyna męczyć to czytanie opisów drużyn, które chcą grać 5-0 jak Dzieci czy Braty i w tym widzą swoją głównà przewagę nad przeciwnikiem który wyjdzie z Gobertem czy Yao na centrze. Jeżeli to taka genialna taktyka to dlaczego w pierwszym składzie ostatnich mistrzów ligi zawsze był jakiś Misiek, który głównie zbierał i bronił typu Bogut lub Thompson. Także Mark Gasol to ktoś komu gra w post i przepychanie się pod koszem nie jest obce. Houston póki co tej ligi nie podbiło i podświadomie zaczynam kibicować tu drużynom z klasycznym centrem.

    0
    • Nie znam sie, ale wypowiem sie :) zauważ kogo mieli na przeciwko siebie Bogut czy ostatnio M.Gasol, wysokich, którzy nie rzucali za 3. Dlaczego masz zapychać strefę podkoszową w ataku, kiedy to nie jest potrzebne? Musisz rozróżnić atak i obronę. My (DSK) możemy atakować 5-0 i grać Rasheedem pod koszem, ale staramy się wyciągać Goberta robiąc miejsce dla penetracji. Tu jest różnica między nami a Squash bo oni (Gobert) nie są w stanie tego robić i jak już to muszą liczyć na grę Goberta w post i nie ma się co oszukiwać, on jej nie ma :) My możemy grac w post i jeśli Squash ustawia na nas niskich obrońców to będziemy wykorzystywać wszystkie różnice.

      0
      • Ale dlaczego zakładamy, że komentujący się nie zna? Uważam, ze jesteśmy tutaj grupą ludzi, którzy nie bez powodu płaca za abonament i poświęcają temu sporo swojego wolnego czasu. Każdy z nas wymienia pewnie pierwsze piątki każdej z drużyn zamkniętych w bance, do tego potrafi opowiedzieć o wszystkich finałach NBA obejmujących okres od początku gry draftowej. Z dużą dozą prawdopodobieństwa nasza wiedza o NBA wzbudza pewne zdziwienie u znajomych, którzy zatrzymali się na etapie, że po Jordanie to już nic ciekawego nie było.

        Czasem tylko mamy różne własne opinie.

        0
          • Odpowiadając merytorycznie na komentarz to oczywiście doceniam to co robią rzucający za 3 centrzy dla spacingu drużyny. Problem jest po drugiej stronie boiska gdzie przez ostatnie 25 lat (okres gry draftowej) najlepszymi obrońcami byli głównie nierzucający za 3 centrzy typu Howard, Jordan, Ben, Camby, Chandler czy w koncu Gobert. Tak jakby trudno było pogodzić rzut za 3 z tą najlepsza obroną. Wyjątkiem jest Draymond i Mark Gasol z ich średnio 32% i 36% za 3 czyli jakoś bez szału biorąc pod uwagę, że centrzy kręcą powyżej 50% za dwa. A ponieważ nie ma zmian do obrony tak jak w recznej to zawsze coś oddajesz w obronie grajac w ten sposob.

            0
  3. Dla mnie prosty wybór, Kawhi i Marion to koszmar dla KD i będą go strasznie ograniczać, zespół Dzieci jest dużo bardziej wszechstronny, atletyczny i lepszy rzutowo. Poza tym jest jeszcze Kemba który będzie rozrywał przeciętną obronę obwodową rywali.

    0