Flesz: Spokojnie, Brady to ma

13

Tom Brady ma teraz więcej wizyt w Super Bowl niż jakikolwiek inny team w NFL.

Za wyjątkiem New England Patriots, oczywiście.

Nie możesz typować przeciwko niemu, a im bliżej meczu, czy im bliżej w meczu finalnego rozstrzygnięcia, zaczynasz zdawać sobie sprawę, że nadchodzi nieuniknione. Był kiedyś taki gracz w koszykówce, pewnie kojarzysz.

W Nowym Orleanie Drew Brees został za to okradziony przez sędziów z szansy zmierzenia się z nim za dwa tygodnie w Atlancie.

Za nami dwa znakomite mecze AFC i NFC Championship, w których zagrały cztery najlepsze drużyny sezonu regularnego. Oba zakończyły się dogrywkami, po raz pierwszy w historii ligi.

Te pojedynki pokazały dlaczego trudno dorównać playoffom NFL. Przede wszystkim rozstrzyga jeden mecz i wynik całego sezonu zależny jest czasem od jednej decyzji, od jednego ułamka sekundy. Te mecze potrafią być wyniszczające psychicznie, gdy wszystko waży się na szali. Krancztajmy, czelendże, powtórki wideo, przerwy w grze tylko podsycające atmosferę, bycie clutch, a także, co stety-niestety ważne, masa, masa kontrowersji.

Powiedzieć, że jest o czym mówić po niedzielnych pojedynkach, to jak nic nie powiedzieć.

2018 NFC CHAMPIONSHIP
SUPERDOME: (1) New Orleans Saints v. (2) LOS ANGELES RAMS 23-26 OT
Rams nie potrzebowali nawet kontuzjowanego (czy nie?) Todda Gurley’a, który rozegrał tylko kilkanaście snapów (4 biegi, 10 jardów) i kiedy był na boisku nie złapał w pierwszej kwarcie podań na 3&7 i 3&6.

Aż 8 puntów w tym emocjonującym meczu, który na końcu rozstrzygnęły special-teams i niestety sędziowie. Z biegiem spotkania coraz bardziej imponujący spokojem Jared Goff – 297 jardów, 1 TD, 1 INT, 25/40 – i siedzący mu w uchu trener Sean McVay wrócili z przerażonego 0-13 i przetrwali grę przeciwko mającej przewagę jednego gracza obronie Saints.

Dwunastym graczem byli bowiem kibice Saints, którzy swoim hałasem konsekwentnie i przez większość pojedynku skutecznie przeszkadzali Rams w komunikacji przed snapem.

Ale kibice Saints w Superdome od razu po zakończeniu meczu buczeli. I nie bez powodu. Na 1:45 min. przed końcem czwartej kwarty, przy remisie 20-20, na 3&10 w red-zone Rams, slot-corner Rams Nickell Robey-Coleman, nie patrząc na piłkę, uderzył próbującego złapać ją przy linii bocznej TommyLee Lewisa.

Sędziowie popełnili ewidentny błąd – powinni byli odgwizdać pass-interference.

Mający dwa timeouty Saints mieliby 1st down i mogliby po tej karze biegać na pozostałych downach (Rams mieli tylko jeden timeout) i wygrać mecz field-goalem. A tak zdobyli punkty field-goalem, ale zostawili czas na zegarze, który pomógł Goffowi doprowadzić do dogrywki.

I zamiast tego to dwa field-goale Grega “The Leg” Zuerleina – pierwszy z 48 jardów w ostatniej minucie czwartej kwarty, drugi w dogrywce z 57 jardów (All-Pro Johnny Hekker znakomicie ustawił mu piłkę po niedokładnym snapie) – dały zwycięstwo rywalom Saints.

Saints zdobyli punkty w trzech pierwszych drive’ach (prowadzili 13-0), ale rewelacyjny w playoffach Ndamkukong Suh i Aaron Donald nie pozwolili potem gospodarzom ustabilizować gry biegowej. Drew Brees podciął kilka throwów, a w 65 sekundzie dogrywki quarterback Saints, uderzony przez Donte Fowlera (który spin-move’m oszukał ofensywnego tackle’a Ryana Ramczyka), rzucił zdechłą kaczkę prosto w ręce safety Rams Johna Johnsona na 46 jard Rams.

Donald, podwajany wcześniej, został potrojony w tej akcji.

Wielkie zwycięstwo Rams, ale też jawna niesprawiedliwość w stosunku do Saints.

Błąd ekipy Billa Vinovicha prawdopodobnie wypaczył wynik meczu.

2018 AFC CHAMPIONSHIP
ARROWHEAD: (1) Kansas City Chiefs v. (2) NEW ENGLAND PATRIOTS 31-37 OT
Najlepszy mecz sezonu 2018. Cztery zmiany prowadzenia i rekordowe 38 punktów w czwartej kwarcie, cztery powtórki wideo, dogrywka, a w niej tylko jeden drive. Drive, w którym Tom Brady – 30/46, 348 jardów, 1 TD, 2 INT – był 3/3 na 3rd&long i który skończył się zwycięskim touchdownem Sony’ego Michela.

Brady i Bill Belichick zagrają po raz 9-ty w Super Bowl w ich 18-tym wspólnym sezonie (są 5-3). Zwycięstwo w Kansas City dopisało się do legendy Patriots.

Kolejna, doskonała w tych playoffach pierwsza połowa Patriots (14-0), po przerwie zamieniła się w comeback i 3 touchdowny Patricka Mahomesa. Mecz obrócił się na 54 sekundy przed końcem czwartej kwarty.

Przy 3rd&10, na 34 jardzie Chiefs, przy prowadzeniu Chiefs 28-24 Rob Gronkowski nie złapał nad głową podania Brady’ego i te przejął Charvarious Ward. Interception, koniec sezonu Pats. Ale przed snapem pass-rusher Chiefs Dee Ford ustawiony był za line-of-scrimmage, więc sędziowie słusznie odgwizdali defensywny offside. Piłka wróciła do Brady’ego, a ten – od razu po karze, przy 3rd&5 – znalazł wyizolowanego przy lewej linii bocznej Gronka na 1st down, 25 jardów i Patriots znaleźli się na piątym jardzie Chiefs. Zaraz skończyli drive touchdownem (31-28), na który zdążył jednak jeszcze odpowiedzieć Mahomes, prowadząc szybki drive na field-goal Harrisona Butkera na 9 sekund przed końcem czwartej kwarty (31-31). W dogrywce (ogłoszony wkrótce) MVP sezonu regularnego nie miał już jednak okazji na odpowiedź.

Patriots wybiegali 176 jardów dołem, atakując środek defensywnej linii Chiefs i linebackerów, obnażając w ten sposób od lat największą słabość teamu Andy’ego Reida. Kiedy Reid wystawiał na boisko bardziej fizycznych graczy do defensywnego frontu,  Brady atakował podaniem. Chiefs za to ani razu nie zsackowali Brady’ego, co w efekcie kosztowało ich mecz.

53. Super Bowl, Atlanta, 3.02.2019: New England Patriots – Los Angeles Rams
To był mój przedsezonowy typ na Super Bowl. Patriots i Rams nie grali jeszcze przeciwko sobie, od czasu gdy Sean McVay został przed dwoma laty trenerem Rams. Od dwóch już sezonów uważam, że Rams to najtrudniejszy w lidze matchup dla Patriots. Szybkość receiverów i dynamika Gurley’a uderza w niedostatki szybkości obrony Patriots, a po drugiej stronie – przede wszystkim tu – Rams mają gracza zdolnego dostać się do Brady’ego w sposób, w jaki ten najbardziej tego nie lubi.

Belichick i Brady mieli będą jednak dwa tygodnie, żeby się na to przygotować, więc znasz mój typ.

Kluczem do spowolnienia Brady’ego jest presja z wewnątrz, naciskanie ze środka, żeby wypchnąć go z pocketu. Kiedy Brady atakowany jest przez pass-rusherów z zewnątrz, wchodzi w pocket. Tam czuje się komfortowo. Kiedy uda się go zaatakować ze środka, ma kłopoty – musi wybiegać z pocketu, co nawet kiedy nie miał już tych 41 lat, które ma obecnie, było dla niego problematyczne. Wewnątrz swojej defensywnej linii Rams mają Aarona Donalda, jednego z najlepszych defensywnych tackli w historii sportu i moim zdaniem najlepszego gracza ligi, nie licząc oczywiście quarterbacków. Gracza, który może wywrócić mecz do góry nogami i najczęściej musi być podwajany. Dlatego przed sezonem Rams podpisali renomowanego DT Ndamukonga Suh, który między innymi właśnie dzięki podwajaniu Donalda jest dotychczas cichą gwiazdą tych playoffów. Dzięki Donaldowi i Suh Rams są w stanie spowolnić, to co ciągnie Patriots do przodu w tych playoffach, czyli ich grę biegową i być też zagrożeniem na 3rd&long jako pass-rusherzy ze środka, nie z zewnątrz. Nie da się podwoić ich obu.

Poradzenie sobie z Donaldem i Suh będzie dla Patriots chyba największym taktycznym testem od czasu wygranego Super Bowl z Seahawks. Ale szybkie throwy Brady’ego, atakowanie slantami linebackerów przez Juliana Edelmana i Jamesa White’a, to coś, co Patriots od lat już robią i to może im wydatnie pomóc.

Może pomóc im to, plus bardzo dobre secondary, plus taktyka Belichicka, o której nie mam pojęcia i fakt, że największy skurwysyn na tej planecie z piłką jest jak trener na boisku, zmieniający zagrywki i w ułamku sekundy podejmujący praktycznie zawsze słuszne decyzje.