Punkty Po Timeoutach (4): Quin Snyder utrzymuje wysoki poziom, Luke Walton skończył swój sezon na 2. miejscu

11

quin snyder 2016

Michał Tomaszewski

Po kolejnych dwóch tygodniach czas na czwarte zestawienie PPT.

10 dni temu otrzymaliśmy news, który zaskoczył prawdopodobnie wszystkich. Adrian Wojnarowski doniósł, że David Blatt został zwolniony z funkcji trenera Cleveland Cavaliers. Nie będę się rozpisywał czy to dobra decyzja czy zła, bo o tym wszystko zostało powiedziane tutaj. W klasyfikacji PPT David Blatt zaliczał średnio 0,897 PPT, co jest wynikiem całkiem dobrym i był w górnej części tabeli.

Drugą ważną informacją z ostatnich dwóch tygodni jest powrót na ławkę trenerską Steve’a Kerra. Przez 43 spotkania zastępował go z bardzo dobrym skutkiem Luke Walton, kończąc z bilansem 39-4. W tabeli PPT, także można było zobaczyć jak dobrą wykonał Walton. Zakończył on swoją przygodę na 2. miejscu, zdobywając 0,970 punktu na posiadanie. Do pierwszego miejsca stracił tylko 0,006.

W tym tygodniu, chciałbym trochę opowiedzieć o Utah Jazz, prowadzonych przez Quina Snydera. Snyder od początku sezonu utrzymywał się wysoko w klasyfikacji PPT. Wynik powyżej 0,900 PPT przez cały czas, zasługuję na uwagę, nie mówiąc także o zaledwie 6 procentach traconych piłek z wszystkich posiadań, co jest najlepszym wynikiem w NBA.

Na początku zacznijmy od meczu z 20 stycznia przeciwko New York Knicks. Jazz zdobyli w tym meczu rekordowe 21 punktów do klasyfikacji PPT. Żadna inna drużyna nie zdobyła tylu w tym sezonie. Wszystkie punkty możecie obejrzeć w tym filmiku:

Ja jednak chciałbym się skupić nad dwiema akcjami z meczu, w którym Jazz rozbili u siebie Charlotte Hornets.

3 minuta 2Q, Snyder bierze timeout i rozrysowuje świetną, jak i widowiskową akcję:

Rodney Hood otrzymuje z boku boiska podanie, szybko jest stawiana zasłona przez Trevora Bookera dla Trey’a Burke’a, aby ten uwolnił się odrobinę od Jeremy Lina, dla którego nie będzie to jedyna niespodzianka w tej akcji Jazz:

utacha-1

Zaraz dla Lina czeka kolejna zasłona od Goberta. Jednak Lin sprawnie ją omija i nie daje uciec Burke’owi, aby ten miał czysty rzut zza łuku (czerwona strzałka). Gobert po pierwszej zasłonie, stawia kolejną dla Hooda (czarna strzałka).

utacha-2

Hood gra P&R z Gobertem ale na poniższym obrazku można zobaczyć że Burke (prawy róg) i Ingles ( lewy róg) czekają na piłkę aby trafić trójkę. Jednak Hood wykorzystuje przewagę wzrostu i zasięgu Goberta nad podkoszowymi Hornets i decyduje się narzucić mu alley-oop:

utacha-3

Druga akcja pochodzi z tego samego meczu – tym razem jest to akcja catch and shoot w wykonaniu Haywarda.

Piłkę znowu w rękach ma Hood. Z prawego narożnika Hayward będzie biec do linii rzutów wolnych, gdzie po drodze zasłonę stawia mu Gobert.

utacha-4

Na kolejnym screenie widzimy jak Hood zagrywa piłkę do Goberta i od razu biegnie postawić zasłonę dla Haywarda (czerwona strzałka) – czekającego w okolicy linii rzutów wolnych – który zaraz pobiegnie, aby zagrać akcję hand-off z centrem Utah (czarna strzałka)

utacha-5

Tutaj widzimy już końcówkę akcji. Warto zobaczyć jaka odległość dzieli Haywarda od obrońców Charlotte, plus jeszcze zasłona od Goberta aby nikt nie mógł mu zagrozić przy rzucie zza łuku.

utacha-6

W zestawieniu PPT trener New Orleans Pelicans Alvin Gentry cały czas utrzymuje swoją pozycję lidera, ale jego średnia spadła z ponad jednego punktu do 0,976 PPT. Drugie miejsce zajmuje wspominany już wcześniej Luke Walton 0,970 PPT . Coraz lepiej radzi sobie Doc Rivers, który zdobywa średnio 0.956 PPT. Na samym dole w „Top Five” można zobaczyć jedną akcję z meczu z Toronto, gdy Clippers uwalniają na czystą pozycję J.J Reddicka – mają to opanowane do perfekcji.

Po drugiej stronie zestawienia awans Stana Van Gundy’ego z 0,743 PPT do 0,805 PPT. Ostatnie miejsce cały czas zajmuje trener Philadelphii 76ers Brett Brown 0,685 PPT a nad nim są Byron Scott 0,735 PPT i wspominany w ostatnim zestawieniu PPT, Sam Mitchell 0,738 PPT.

Bez większych zmian też w tabeli trenerów tracących najwięcej piłek po timeoutach. Przewodzi Snyder (tylko w 6,27 % z 383 posiadań Jazz tracili piłki), drugi w tabeli tak jak ostatnio Casey (8,73 %), trzeci Steve Clifford (8,82%). Na przeciwnym biegunie w klasyfikacji współczynnika traconych piłek podium zajmują zwolniony już Jeff Hornacek (17,60% na 392 posiadań), tymczasowy trener Brooklyn Nets Tony Brown (17,07 % na 82 posiadań) i powracający na ławkę Jason Kidd (17,05% na 217 posiadań).

PPT#4

Teraz chciałbym wrócić do meczu, który został rozegrany w Londynie między Toronto Raptors a Orlando Magic. Akcję podrzucił mi Maciek:

Akcja działa się już w dogrywce, na zegarze 43 sekund do końca, Toronto prowadziło 105-100.

Na pierwszym screenie widzimy jak piłkę z boku wprowadza Evan Fournier. Nikola Vucevic i Jason Smith stawiają zasłony – odpowiednio – dla Tobiasa Harrisa i Victora Oladipo. Ostatecznie piłka trafia do Vucevica w post.

tororl-1

Teraz widzimy jak Fournier stawia nietypowy screen dla Vucevica w post, a Harris oddala się od Oladipo. Warto zwrócić uwagę jak mocno to co robią Magic skupia uwagę Kyle’a Lowry’ego, który zostawia Oladipo w prawym rogu boiska.

tororl-2

Cory Joseph przejmuje po zasłonie Vucevica i skacze do bloku, ale Vuc znajduje w rogu Oladipo, który ma mnóstwo wolnego miejsca i najbliższy obrońca traci do niego jakieś trzy metry…

tororl-3

Na koniec jak ostatnio, pięć najlepszych zagrywek po timeoucie z dwóch poprzednich tygodni.

Dzięki za przeczytanie

Poprzedni artykułMiędzy Rondem a Palmą (331): Gwi(a)zdy na wyciągnięcie ręki
Następny artykułPrzerwa na Żądanie Extra: San Antonio Spurs jako …Muminki

11 KOMENTARZE

  1. A czy sam Goodwin nie mówił po meczu PHX że zagrywka rozrysowana przez trenera była inna i on z niej zrezygnował, bo sam chciał wykonać ostateczny rzut? Czy w takim razie ta akcja w ogóle powinna być brana pod uwagę w zestawieniu?

    Hero-ball jak z filmu i jasne, że każdy chciałby kiedyś oddać taki rzut na zwycięstwo, ale coś mi się tu gryzie z samą koncepcją tego cyklu ;)

    P.S. No i jeśli to prawda to widać jaki posłuch miał Hornacek i dlaczego tak naprawdę stracił robotę :P

    0
  2. jak zwykle bardzo ciekawy art, tylko nie jestem pewien czy do top5 zagrywek ppt powinny trafiać rzuty takie jak trójka goodwina? izolacja ze złym rzutem na pałę, ktory po prostu wpadł, podejrzewam że w 90% przypadków piłka poleciałaby w pierwszą obręcz ;) pozdrawiam!

    0