Derrick Rose zerwał łąkotkę, musi poddać się kolejnej operacji kolana

27
fot. KAMIL KRZACZYNSKI / Newspix.pl
fot. KAMIL KRZACZYNSKI / Newspix.pl

Nie, to się nie dzieje… To była moja pierwsza reakcja, kiedy przeczytałem krótkie oświadczenie wydane z samego rana naszego czasu przez Chicago Bulls:

Derrick Rose pojawił się dzisiaj na treningu z bólem w prawym kolanie. Badania i prześwietlenie potwierdziły zerwanie łąkotki w prawym kolanie.

Chesz czytać dalej?

Poniżej znajdziesz trzy różne opcje abonamentu. Zdecyduj się na jedną z nich, a w zamian otrzymasz pełny dostęp do wszystkich artykułów na naszej stronie. To dzięki Twojej pomocy portal jest wolny od reklam, a my możemy 24 godziny na dobę dostarczać Ci najświeższych wieści z NBA.

Subskrybcja

Uzyskaj dostęp do
pełnej treści artykułów.
Poprzedni artykułJosh Smith rzuca za trzy i… trafia?!
Następny artykułOstra wymiana zdań między Carlisle’em i Rondo

27 KOMENTARZE

  • Niestety, ale tak to teraz wygląda. Problem w tym, że jak go podpisywali to nikt nie spodziewał się aż tylu i tak poważnych kontuzji. To nie była sytuacja gdzie maksa dostaje zawodnik z dużą historią kontuzji czy ktoś zbliżający się do momentu gdzie zacznie tracić swój atletyzm. Nie pamiętam, żeby przy przedłużaniu Rose’a pojawiały się takie wątpliwości jak np. przy Iggym czy Amar’e.

   Lubię to: 0
   • Na miejscu Formana postarałbym się go przehandlować nawet za czapke gruszek, byleby tylko nie blokował sallary. Niestety wszyscy wiemy, że tak się nie stanie, bo to przecież wielki Derrick Rose, syn, bohater i wybawca Chicago.

    Lubię to: 0
 1. Bardziej od tego, kiedy wyzdrowieje mu kolano martwiłbym się tym, co będzie z psychiką tego chłopaka. Jak tu grać kiedy w każdym momencie może Ci coś strzelić i nawet nie będziesz wiedział kiedy? Gdyby ta kontuzja powstała jeszcze po jakimś kontakcie… ale tu łękotka została uszkodzona i sam zawodnik nie wie kiedy to się stało

  Lubię to: 0
 2. Karma, ociągał się z tymi powrotami, płakał że się boi zamiast zachować się jak profesjonalista i wypełniać swój kontrakt. Nie dziwi mnie to, Westbrook jest przykładem na to, że można, trzeba mieć tylko jaja. Rose ich nigdy nie miał, a wizerunek grzecznego chłopca tylko pomagał w skrzętnym przeinaczaniu faktów. Rose zawsze był mięciutki w środku, taki przestraszony. Teraz pewnie też weźmie x-krotność potrzebnego wolnego by wrócić do „formy”. A ciało znowu zacznie zapominać o obciążeniach związanych ze sportem zawodowym. Tak to działa w jego przypadku.

  Lubię to: 0
  • Pierdzielenie o Szopenie
   Można mnożyć przykłady zawodników gdzie szybki powrót po kontuzji rzucał sie cieniem na dalszej karierze zawodnika. Z obecnie grających to np Howard i jego plecy. Wielu komentatorów twierdzi ze zaczął grać wcześniej niż powinien właśnie pod presja uwag ze jest soft – wiadomo kto był nadawca wielu z tych szpilek . Westbrook to atletyczny freak ale Rose tez takim był wiec odpukujac w niemalowane nigdy nie wiadomo czy mu cos nie strzeli w tym albo innym stawie

   Lubię to: 0
  • Westbrook ma trochę nie po kolei we łbie jak na mój gust, teraz jest dziki i hiperatletyczny, ale nie wróżę mu utrzymania takiej formy tak długo jak np. LeBron. Russ nawet przy urwaniu głowy przy wsadzie byłby tylko 'game time decision’ a nie trafił na listę inactive.

   Lubię to: 0
  • Ale wymyśliłeś. Dawaj pourywamy ci więzadła w kolanach, dla pewności jedno przestrzelimy ;) i jak nie będziesz chciał grac z nami w kosza za 2 miesiące to będziemy się śmiali, że jesteś w środku mięciutki jak pluszowy miś. Wchodzisz w to?

   PS. Tak, tak wiem. Pewnie będziesz chciał te 20 milionów za sezon zanim podejmiesz to wyzwanie.

   Lubię to: 0
 3. „Source: Rose told after 1st meniscus surgery that another tear possible & those typically removed rather than repaired. That’s shorter rehab”

  Wycięcie łąkotki? Hmmm…

  Do czego służą łąkotki w stawie ?

  – Ustawienie stawu w zborności. Inaczej mówiąc zapewniają większą stabilizację kolana zwłaszcza w fazie rotacji oraz przesunięciach przednio tylnych kości piszczelowej. Pełnią też zadanie ochronne dla więzadeł i torebki stawowej chroniąc je przed nadmiernym rozciąganiem. Zależność ta idzie też w drugą stronę. Całkowite zerwanie więzadła krzyżowego przedniego spowoduje szybkie uszkodzenie łąkotki.
  – Przenoszenie obciążeń (amortyzacja). Łąkotki są zbudowane z tkanki podobnej do ścięgien dobrze tłumiącej energię drgania, ściskania i rozciągania. Łąkotki pochłaniają 50 % obciążeń w wyproście i 80 % w zgięciu stawu. Podczas chodzenia, biegania łąkotki ulegają ściskaniu i rozprężaniu. W zależności od stopnia zgięcia kolana wydłużają się i zwężają lub robią się krótkie i szerokie. Łąkotki zapobiegają w czasie obciążenia stawów nadmiernym stykaniem się kłykci kości udowej z powierzchnią stawową piszczeli chroniąc w ten sposób chrząstkę stawową. Całkowite wycięcie łąkotki powoduje 4 krotnie większe obciążenie chrząstek stawowych.
  – Smarują staw zapobiegając nadmiernemu tarciu sąsiednich powierzchni stawowych.
  – Blokują krańcowe pozycję zgięcia i wyprostu stawu
  – Stanowią dla mózgu pewien rodzaj czucia ułożenia stawu poprzez skupiska komórek proprioceptorów w rogach tylnych. Osoby które miały zerwane więzadła krzyżowe lub wycięte łąkotki doskonale zapewne znają uczucie „uciekania” i niestabilności kolana.

  Nie cierpię Rose’a, ale mam nadzieję, że uda się ją jednak naprawić, albo wyczarują jakiś implant.

  Jeden gościu dał sobie wyciąć łąkotkę w Marquette, bo mu powiedzieli, że szybciej wróci na boisko. Niestety resztę delikatnie przemilczeli i teraz ma jak ma…

  Lubię to: 0
 4. Kariera i wielki talent zmarnowany przez czynnik zewnętrzny. Najgorsza jest ta bezsilność w zmaganiu się z tego typu sprawami. Nie wiem czy ktoś jeszcze wierzy w powrót tego zawodnika do takiej kondycji i formy w jakiej go wszyscy zapamiętaliśmy, do momentu w którym gwiazda D-Rose rozbłysła. Tego życzymy, chcielibyśmy ale gdzieś w środku czujemy, że to pobożne życzenie…

  Lubię to: 0