Podsumowanie dnia: Raptors są hot

1

Clippers zakończyli miniony rok serią 17 zwycięstw, a 2013 rozpoczynają od dwóch porażek. Wczoraj ulegli Warriors, którzy rozegrali piękny mecz, a ich kibice przypomnieli nam jaka atmosfera panowała w tej hali w pamiętnych playoffs 2007. Cetlics nie pomógł powrót Avery’ego Bradley’a i ponownie przegrali. Tymczasem Andrei Kirilenko wrócił do Salt Lake City. Spurs mają obecnie najdłuższą serię zwycięstw w lidze, a na Wschodzie nadal bardzo dobrze radzą sobie Raptors. PJ Carlesimo walczy o utrzymanie się na stanowisku trenera Nets i wczoraj pokazał władzom klubu, że może warto go zostawić. FLESZ

TORONTO 102, PORTLAND 79

RAPTORS: poprzednim razem, kiedy spotkali się z Blazers przegrali w Rose Garden różnicą 18 punktów, a Kyle Lowry i Andrea Bargnani opuścili spotkanie z kontuzjami. To była wtedy ich 11 porażka w 12 meczach i to był przełomowy moment. Od kolejnego spotkania oglądamy odmienionych Raptors. Wczoraj zobaczyli ich Blazers. Gospodarze zrewanżowali się za tamtą porażkę i wygrali już po raz 8 w ostatnich 9 meczach. DeMar DeRozan zdobył 24 punkty, natomiast wchodzący z ławki debiutant Terrence Ross ustanowił swój rekord kariery 26 punktów, trafiając 6 z 9 rzutów za trzy. Jose Calderon zaliczył 13 asyst, Kyle Lowry 9 i obaj zakończyli spotkanie bez punktu oddając w sumie tylko 3 rzuty.

* Raptors zaliczyli 34 asysty mając 41 celnych rzutów z gry.
* Ross w pierwszych 23 meczach zanotował skuteczność 26.5% za trzy, natomiast w ostatnich 7 meczach trafił 16 z 30 trójek.
* Landry Fields rozegrał trzeci mecz od powrotu po kontuzji. W ostatnich dwóch zdobył łącznie 13 punktów trafiając 6 z 7 rzutów i zebrał 16 piłek, podczas gdy we wcześniejszych 6 w sumie miał 14 punktów, 6/26 z gry i 18 zbiórek.
* W ostatnich 10 meczach Raptors mają bilans 8-2 i są pod tym względem najlepsi na Wschodzie razem z Heat

BLAZERS: dzień po efektownej wygranej w Nowym Jorku, w Toronto zagrali dużo gorzej. Rozpoczęli mecz od 0-10 i później poza kilkoma minutami w drugiej kwarcie nie byli w stanie nawiązać walki z Raptors. Damian Lillard zanotował 18 punktów i 7 asyst, ale równocześnie popełnił 7 strat. Nic Batum zdobył 10 punktów trafiając tylko 4 z 12 rzutów. LaMarcus Aldridge zaliczył drugie z rzędu double-double mając 14 punktów i 10 zbiórek.

Nowy lider Raptors
0 punktów, 0/1 z gry, 13 asyst i 0 strat w 23 minuty, to dorobek Calderona w tym meczu. W ostatnich 25 sezonach tylko 3 zawodników przed nim miało co najmniej 10 asyst, 0 punktów i jeden oddany rzut (Rondo, Greg Anthony i Muggsy Bogues). Ponadto, to był już 20 mecz w karierze Calderona, w którym zaliczył przynajmniej 10 asyst i nie popełnił przy tym żadnej straty. Od sezonu 2005/06, kiedy pojawił się on w NBA, ma najwięcej tego typu występów. Drugi Chris Paul 17 razy zanotował 10 asyst bez straty. Nie ma wątpliwości, że Calderon potrafili podawać i robi to popełniając mało błędów. W tym momencie jest 6. najlepszym podającym ligi z średnią 7.8 asyst, a jako jedyny w Top20 spędza na boisku mniej niż 32 minuty (28.5) i popełnia mniej niż 2 straty (1.8). Ale to, że jest dobrym playmakerem wiemy od dawna. Natomiast jego największym problemem na boiskach NBA była obrona. W zeszłym sezonie Raptors tracili 6.6 punktów na sto posiadań więcej z nim na parkiecie, a według 82games.com Calderon pozwalał swoim rywalom na PER wynoszące 17.8. Obecnie jednak spisuje się dużo lepiej w defensywie. Teraz jego rywale z pozycji rozgrywającego zaliczają PER 13, a Raptors z nim tracą 2.9 punktów MNIEJ na sto posiadań. Pojawienie się w Toronto Lowry’ego miało przesunąć Calderona do roli rezerwowego/zadaniowca, ale najwidoczniej dało mu to dodatkową motywację (+ to, że jest w contract year) i jest obecnie liderem zaskakująco dobrze spisujących się w ostatnim czasie Raptrs. Jak to Maciek mówi, Calderonaptors.