Franchise Player

Koszykarz, wokół którego klub decyduje się budować swój zespół. To nieformalne określenie, które nadaje się graczom szczególnym dla danego klubu, nie koniecznie ze względu na to, że są najlepsi w drużynie, ale z powodu ich przewidywanej roli przyszłości. Słowo franchise oznacza po polsku franczyzę, czyli po prostu organizację (w NBA wszystkie kluby działają na takiej zasadzie). W wolnym tłumaczeniu franchise player byłby więc graczem organizacji.

Franchise player nie zawsze musi być najlepszym graczem drużyny w obecnym momencie. Często zarządy klubów postanawiają nadać tę rangę młodym zawodnikom o olbrzymim potencjale i wokół ich umiejętności budować zespół. Choć określenie to nie jest formalne, to CBA z 2011 roku wprowadziło status tak zwanego designated playera, który w przyszłości zacznie być może mieć podobne znaczenie jak franchise player.

Nie każdy klub posiada w swoich szeregach gracza, którego mógłby określić tym mianem, ale nie ma jednoznacznej definicji, która pozwoliłaby stwierdzić, kto jest, a kto nie jest franchise playerem (zdarzają się sytuacje, gdy jeden klub ma dwóch tego typu zawodników). Generalnie zawodników określanych w ten sposób można podzielić na 4 kategorie:

  • Starsi gracze, którzy spędzili całe kariery w jednym klubie, będąc w tym czasie twarzami swoich organizacji (nawet jeśli nie są już najlepszymi zawodnikami w drużynie): Tim Duncan, Dirk Nowitzki, Dwyane Wade, Kobe Bryant.
  • Młodsi gracze, którzy od początku kariery grają w jednym klubie i są na najlepszej drodze, by w przyszłości dołączyć do pierwszej grupy: Kevin Durant, Derrick Rose, Blake Griffin, Paul George.
  • Gracze, którzy zostali sprowadzeni z innego klubu i z powodu ich umiejętności buduje się wokół nich drużynę: Chris Paul, James Harden.
  • Bardzo młodzi gracze, którzy dopiero rozwijają swój potencjał, ale ich kluby już postanowiły budować zespół wokół nich: Anthony Davis, Jabari Parker, Andrew Wiggins.

Najczęściej oficjalnym potwierdzeniem statusu franchise playera w klubie jest maksymalny kontrakt i specjalne klauzule (na przykład uniemożliwiające oddanie go w wymianie bez jego zgody), ale jako że zależy on przede wszystkim od subiektywnej oceny, nie są one całkowicie konieczne.