Kajzerek: Liga stanęła w obronie Grizzlies

3
fot. NBA League Pass

To bodajże precedens. Liga ma narzędzia, które pozwalają jej obserwować to, co dzieje się w internetowej przestrzeni traktującej o lidze i na bieżąco reaguje, jeśli pojawiają się jakiekolwiek sygnały wprowadzające większe grono ludzi w błąd. Reddit to miejsce, gdzie spotyka się wiele osób szukających dyskusji na temat koszykówki. Wiele wątków to miejsce merytorycznych wymian, w których argumenty są podważane, kontrowane lub potwierdzane za pomocą danych, które łatwo zweryfikować. Niestety pojawiają się również wątki rzucające bezpodstawne oskarżenia. Tak było w przypadku Jaren Jacksona Jr’a oraz statystyków zatrudnionych przez zespół z Tennessee. 

Zanim jednak przejdziemy do sprawy, jaką NBA żyje od paru dni, trzeba wyjaśnić, co tak naprawdę leży u jej podstaw. Pod koniec czerwca ubiegłego roku Jaren Jackson przeszedł operację stopy, która miała wykluczyć go z gry na czas około czterech/sześciu miesięcy. Stopa to bardzo niewdzięczna część ciała, ponieważ jest słabo ukrwiona i to zazwyczaj oznacza dość długi okres powrotu do pełni zdrowia. Jednak rehabilitacja JJJ’a przebiegała zgodnie z planem. Wychowanek Michigan State w połowie listopada wznowił grę i bardzo szybko okazało się, że mówimy o game-changerze. 

W 33 meczach bieżących rozgrywek notował na swoje konto średnio 16,2 punktu, 6,6 zbiórki, 3,1 bloku i przechwyt trafiając 48,9 FG% oraz 37% za trzy. W dużej mierze przyczynił się do tego, że Memphis Grizzlies dysponują jednym z najlepszych defensywnych bloków w lidze, a co za tym idzie – sam Jackson Jr jest w tym momencie sezonu najmocniejszym kandydatem do nagrody dla DPOY. Kontuzja nie zostawiła na zawodniku znaczącego śladu. Ten pracuje ciężej niż kiedykolwiek wcześniej i znajduje to swoje odzwierciedlenie zarówno w osiąganych przez niego liczbach, jak i w grze całego zespołu. Stał się pupilem trenera Taylora Jenkinsa. 

Rywale trafiają zaledwie 44% rzutów, gdy broni ich JJJ. Z nim na parkiecie Grizzlies mają defensywny rating na poziomie 106,8 punktów na sto posiadań, co jest wynikiem lepszy o około trzy punkty od obecnie najlepszej obrony w lidze, czyli 109,7 punktu na sto posiadań, jakie notują właśnie Grizzlies. Kogoś fakt tak dobrej gry Grizzlies oraz JJJ’a mocno zabolał, ponieważ w oparciu o dość wątłe argumenty przygotował publikację wrzuconą na wspomnianego wcześniej reddita. Dość niespodziewanie temat został pobity pod sam sufit “pokoju” poświęconego NBA, co siłą rzeczy zwróciło uwagę dziennikarzy oraz samej ligi. 

Chcesz czytać dalej?

Poniżej znajdziesz trzy różne opcje abonamentu. Zdecyduj się na jedną z nich, a w zamian otrzymasz pełny dostęp do wszystkich artykułów na naszej stronie. To dzięki Twojej pomocy portal jest wolny od reklam, a my możemy 24 godziny na dobę dostarczać Ci najświeższych wieści z NBA.

Subskrybcja

Uzyskaj dostęp do
pełnej treści artykułów.
Poprzedni artykułWake-Up: Król okradziony, 30 Sochana, Joel obił D Nikoli jak dzwon
Następny artykułLonzo Ball nie jest nawet blisko powrotu, rozważane są różne scenariusze

3 KOMENTARZE

 1. no dobra, liga sobie może mówić, co chce, ale po pierwsze primo oglądając te wybrane hajlajty w poście na reddicie w wielu przypadkach block czy steal wykonany na parkiecie Memphis zaliczony Jacksonowi nie wydaje mi sie, że na wyjeździe zostalby zaliczony wlasnie jemu, i to jest głowny zarzut tego posta, o czym w tekscie Michala nie jest wprost powiedzianie:

  'At home in Memphis he has 66 blocks in 16 home games, averaging 4.13 blocks per game, versus just 35 in 16 road games, averaging 2.19 in nearly identical minutes- an 89% increase in Memphis. In home games he has been credited with 22 steals in 16 home games, versus only 10 steals in 16 road games. This means he is averaging nearly 1.4 steals per game at home, but just 0.63 steals on the road per game- an astounding 120% increase in Memphis. In home games he has been credited with 88 blocks + steals, versus 45 on the road. This equates to an average of an outlandish 5.5 blocks+steals at home in limited minutes versus a reasonable and realistic, and still outstanding, 2.81 steals+blocks per game on the road. This equates to a 1.96X home stat increase only in these 2 categories. A 96% increase in performance specifically at home is truly an aberration which should be reviewed. This demonstrates the sort of incredulous statistics which calls for serious analysis.’

  ale w tekście mamy:
  'Kogoś fakt tak dobrej gry Grizzlies oraz JJJ’a mocno zabolał, ponieważ w oparciu o dość wątłe argumenty przygotował publikację wrzuconą na wspomnianego wcześniej reddita’

  No nie wiem, dla mnie zwykle porównanie statsów home/away już śmierdzi na kilometr, wiec raczej bym nie użyl stwierdzenia 'wątle argumenty’

  Lubię to: 9