Jeanie Buss: Pieniądze zadecydowały o oddaniu Shaqa, nie Kobe

3

Była jesień 2003 roku – Los Angeles Lakers grali mecz preseason, a obok parkietu siedział Jerry Buss, ówczesny właściciel Jeziorowców. Shaquille O’Neal grał bardzo dobre spotkanie, dominował. Po jednym z wsadów Shaq wracał do obrony, ale w międzyczasie zdążył jeszcze krzyknąć w kierunku Bussa: “Teraz mi zapłacisz?”. To podobno pieniądze, a nie inne rzeczy sprawiły, że Shaq musiał przenieść się z Los Angeles do Miami.

Takie przynajmniej stanowisko ma Jeanie Buss, właścicielka LAL, która była ostatnio gościem w podcaście “All the Smoke”, którego gospodarzami są Matt Barnes i Stephen Jackson.

Shaq chciał pieniędzy, które były zgodne z tamtejszym Układem Zbiorowym Pracy (CBA), ale mój ojciec po prostu nie chciał mu tyle zapłacić. Doszło do punktu, w którym musieliśmy zdecydować o tym, że oddajemy Shaqa. Wielu ludzi chciało obwinić za to Kobego, ale to nieprawda. Chodziło tylko o pieniądze – powiedział Buss.

Pewne jest, że trudno było pomieścić w jednym zespole trzy tak duże osobowości jak Kobe Bryant, Phil Jackson i Shaq. W 2003 roku Shaq miał dalej ważny kontrakt z Lakers, ale chciał go renegocjować na lepszych dla siebie warunkach. Według raportów stronom brakowało do porozumienie około 9 mln dolarów.

Ciekawe czy to wszystko miałoby miejsce, cała ta drama, gdyby Jeziorowcy wygrali mistrzostwo w 2004 roku. A tak to Kobe był sfrustrowany i groził odejściem, Shaq był sfrustrowany i chciał więcej pieniędzy. Lakers musieli wybrać i postawili na młodszego, bardziej głodnego zwycięstw Bryanta. Z perspektywy czasu wygląda to na najbardziej logiczny ruch, ale wtedy kibice nieco inaczej patrzyli na tę sprawę.

Buss opowiada również o kilku innych sprawach, ciekawie się jej słucha, mimo, że rozmowa trwa prawie dwie godziny. Możemy się m.in. dowiedzieć o przeszkodach związanych z ostatnim sezonem, dzieciństwie i dorastaniu, nieco więcej o Magiku Johnsonie i jego przejściu na emeryturę, Showtime Lakers, erze Shaqa i Kobego. Ogólny przegląd tego, co działo się w klubie przez cały czas rządów rodziny Buss, ale oczami Jeanie. Sporo również czasu poświęcone jest na temat jej samodzielnych rządów w klubie, które, przynajmniej na początku, nie były łatwe.

87

KOMENTARZE