Wake-Up: Harris zmienia Sixers, 41 Curry’ego, debiut Cousinsa

10

Zion Williamson podąża już od kilku tygodni statystycznymi ścieżkami dostępnymi w historii NBA tylko Shaquille’owi O’Nealowi. Tak, wiem, ciężko w to uwierzyć, bo nasza przeszłość była najlepsza i Zion nie zdominował ligi od razu po pojawieniu się w niej, ale Williamson póki co spełnia cały swój hype.

Za nim 25 z rzędu mecz, w którym rzucił 20+ punktów na skuteczności 50% lub wyższej. Wyrównał w ten sposób najdłuższą serię od wprowadzenia zegara w 1954 roku.

Williamson ma oczywiście łatwiej, bo tłok pod koszem mniejszy, no ale jest od Shaqa o głowę niższy.

Profesor Joel Embiid był za to na linii 20 razy, a zdystansowani Celtics tylko 18 w chyba najbardziej przekonującym z dotychczasowych zwycięstwie Sixers nad Bostonem w tej erze. To sweep w tym sezonie i następny mecz – jeśli taki będzie – dopiero w playoffach.

Mieliśmy też wielki występ Stepha “MVP mojego eye-testu” Curry’ego w meczu bez Giannisa Antetokounmpo oraz lawiiiinę trójek Atlanty Hawks i Los Angeles Lakers. Błyszczeli też Clippers, teraz już z DeMarcusem Cousinsem w składzie. Isaiah Thomas – 10 PKT, 4 STR, 25 MIN – za to debiutował dla Pelicans.

Sporo się działo we wtorek nie tylko w Lidze Mistrzów dla City  i Realu.

Portland @ LA Clippers 116:133 N.Powell 32 – K.Leonard 29/12/7

1) Przed Trade Deadline pojawiały się plotki o zainteresowaniu Boston Celtics Harrisonem Barnesem i Aaronem Gordonem. W pierwszym od tego czasu starciu z Philadelphia 76ers Celtics wyglądali na fizycznie niezmatchowanych, nie tylko z Joelem Embiidem – 35 PKT, i Tacko Fall wszedł na boisku już w 3 minucie drugiej połowy – ale i z Benem Simmonsem i z Tobiasem Harrisem – 10 PKT, 8 ZB, 4 AST, 2 PRZ .

Ten ostatni rozpychał się nawet na Jaylenie Brownie i nawet jego Celtics musieli podwajać, i po jednym z takich podwojeń Embiid trafił trójkę na 68-50 w trzeciej kwarcie. Jego indywidualne statystyki z tego meczu nie wyrażą jak pozytywny wpływ miał w pierwszej i trzeciej kwarcie na większą elastyczność ataku Sixers, który nie musi już być grany tylko przez Embiida, z chowającym się w “dunker-spot” Simmonsem. Ta elastyczność jest istotna, bo dobre obrony potrafią tak podwoić Embiida, żeby z Simmonsem pod koszem, zrotować i zatrzymać posiadanie. Sixers potrzebują przerzutki w ataku pozycyjnym i w tym sezonie ją znajdują. Pisałem już o ich rozpychaniu się przed kilkoma tygodniami, a Harris wcześniej jeszcze pod koniec stycznia był MVP meczu z LeBronem właśnie na bloku.

Sposób w jaki Sixers pewnie pokonali Celtics 106:96 przypominał czasy triple-post ataku Celtics z lat 80-tych, czy trochę tego Bulls. Nie grał Evan Fournier, który trafił do protokołu i brakowało jego punktów z ławki rezerwowych, Celtics brakowało też jednak wzrostu i siły skrzydłowego już w konkretnym matchupie.

Bo mecze Celtics z Sixers to jak kolejne odsłony serii playoffów.