„Herosi” zbierają świetne recenzje!

9

Przed premierą książki nie wiedziałem czego się spodziewać. Skoro ktoś zdecydował się ją wydać, to chyba musi być dobra, ale czy się spodoba? Czy moje zadowolenie z wykonanej pracy będzie pokrywało się z opiniami czytelników? Czy po zachwytach ilustracjami Matteo Ciompalliniego, tekst im dorówna?

Był lekki stresik, ale szybko mogłem odetchnąć z ulgą, bo odzew jest bardzo pozytywny. Nawet mistrzyni Anita Włodarczyk poleca książkę „Herosi. 20 historii o polskich olimpijczykach”. Pojawiło się też już sporo recenzji na różnych blogach, dlatego postanowiłem zebrać fragmenty kilku z nich, żeby pochwalić się tym jak chwalą książkę i w ten sposób przekonać Was do zakupu, jeśli jeszcze nie sprezentowaliście jej swojemu dziecku lub komuś z rodziny.


Czytelnicze Podwórko

Adam Szczepański stworzył naprawdę rewelacyjną książkę, która urzeknie nie tylko fanów sportu. Jestem przekonana, że każdy młody czytelnik z ogromną przyjemnością będzie czytał o zmaganiach polskich sportowców w czasie drogi po olimpijskie medale. Książkę czyta się jednym tchem, gdyż narracja trzyma w napięciu i pozwala czytelnikowi poczuć się tak, jakby obserwował zmagania herosów wprost z olimpijskiego stadionu. Świetne ilustracje, których twórcą jest Matteo Ciompallini sprawiają, że książka ma w sobie „to coś”!


Papierowy bluszcz

Nie spodziewałam się, że „Herosi. 20 historii o polskich olimpijczykach” tak zaskoczy mnie wykonaniem i treścią. Pan Adam Szczepański napisał książkę idealną dla młodych czytelników. Nie tylko z ciekawym wnętrzem, ale równie interesującą oprawą, która przyciąga wzrok i umila lekturę.

Wspomniałam o fenomenalnym wydaniu tej książki. Strony są kolorowe, pełne zdjęć, przeróżnych grafik, które umilają czytanie i przyciągają wzrok. Taki krok na pewno przyciągnie młodych czytelników. Oprócz biografii poszczególnych olimpijczyków, w tej książce znajdziemy cały ogrom ciekawostek. Ba, ta lektura jest wręcz nimi napakowana. Poznamy sekrety i pewne tajemnice olimpijczyków, a także dowiemy się wiele o mniej znanych dyscyplinach sportu. Każda strona jest wielkim i pozytywnym zaskoczeniem dla czytelnika. „Herosi. 20 historii i polskich olimpijczykach” zachwyci młodych czytelników, nawet tych, którym sport jest nie po drodze. Bardzo możliwe, że po lekturze tej książki, zainteresuje się jakąś dyscypliną sportową, a „heros” stanie się jego idolem i wzorem do naśladowania. Cieszę się, że taka książka została wydana – to bardzo wartościowa lektura, która „wkłada” młodym ludziom wiedzę do głowy w sposób przyjemny i prosty. Adam Szczepański nie silił się na naukowy ton – on napisał „Herosów” tak, jakby rozmawiał z młodymi ludźmi twarzą w twarz. To dodatkowy plus tej książki.


TosiMama

„Herosi” dają nam namiastkę stadionowych emocji, przypominają chwile wielkiej radości. Czyta się ją doskonale! To świetna lektura dla całych rodzin. Doskonały pretekst do rozmowy z dziadkami i rodzicami o sportowcach, których zmagania oni pamiętają. Matteo Ciompallini stworzył do niej zabawne, charakterne ilustracje, które dobrze komponują się ze sportowymi opowieściami. Dla kogo zatem jest ta książka? Czy tylko dla miłośników sportu? Absolutnie nie! „Herosi” spodobają się fanom sportowych zmagań, miłośnikom biografii i tym, którzy po prostu lubią dobre, ciekawe i niebanalne książki. Ta łączy w sobie wiele elementów. Autor miał ciekawy materiał i doskonale go wykorzystał. Ku uciesze czytelników oczywiście!


Zaczytasy

Wojtek bardzo entuzjastycznie zareagował na tę pozycję i bez zwłoki zasiadł do lektury, a ochom i achom nie było końca. (…) Jeśli chodzi o młodego – książkę zaczął i skończył z entuzjazmem, a nawet rozczarowaniem, że… tak mało, tak krótko. Mnie lektura również nie zawiodła – jako rodzic doceniam i pomysł, i wykonanie. Podoba mi się twarda okładka, wyraziste kolory, ciekawe grafiki, a przede wszystkim dobór bohaterów, jasność i lekkość przekazu i siłę inspirowania bez przytłaczającego dydaktyzmu. W moim odczuciu to książka, która niesie pozytywne przesłanie, a przy tym jest świetną i wartościową formą rozrywki.


MENTALSTEPS

Jestem przekonana, że ten tytuł super sprawdzi się zarówno wśród młodszych czytelników, jak i całych rodzin. Sama z ciekawością ją przeczytałam, zaznaczając na marginesach fragmenty, które wykorzystam w pracy z zawodnikami – a w końcu jestem troszkę starsza niż adresaci książki. Będę ją polecać do wspólnego czytania rodzicom z dziećmi. Dlaczego? Ponieważ każda historia to pretekst do mądrej dyskusji. Sposób, w który została napisana ta lektura, zachęca do tego, żeby np. codziennie na dobranoc czytać jedną historię.

Autor „Herosi – 20 historii o polskich olimpijczykach” Adam Szczepański w bardzo zręczny i przyjazny sposób opisał każdą z historii. Jestem pełna podziwu za to, że mniej więcej na 6 kartkach potrafił nakreślić biografię każdego sportowca i dokładnie opisać jeden wątek z jego kariery. W to wszystko wplótł anegdotki i wątki edukacyjne. Czytelnik dowiaduje się np. czym są Igrzyska Paraolimpijskie, doping, nokaut w boksie, rwanie i podrzut w podnoszeniu ciężarów albo dlaczego Polska dopiero w 1924 roku zaczęła startować na Igrzyskach.

Blog MENTALSTEPS jest poświęcony treningowi mentalnemu i psychologii sportu, dlatego w recenzji rodzice znajdą też przykłady 10 tematów, które warto poruszyć z dzieckiem czytając książkę:

1. Każdy ma prawo do błędów. Nawet taka rekordzistka i multimedalistka jak Irena Szewińska. Adam Szczepański opisuje sytuację, w której Irena Szewińska na swojej zmianie w sztafecie źle chwyciła pałeczkę i tym samym zaprzepaściła ogromne szanse polskiej sztafety na medal.
2. Koncentracja na swoich zadaniach pomimo presji kibiców. Inaczej mówiąc: rób swoje i trzymaj się taktyki tak, jak złoty mistrz olimpijski w boksie, Jerzy Kulej.
3. Każdy dokonuje wyborów, decyzje pozasportowe mają wpływ na cele sportowe. O tym temacie warto porozmawiać przy okazji rozdziału o kulomiocie, Władysławie Komarze.
4. Na znalezienie pasji nigdy nie jest za późno. Świadczy o tym historia Renaty Mauer i odkrycie jej talentu sportowego dopiero w liceum zawodowym.


Mama Filipka i Kubusia

“Herosi. 20 historii o polskich olimpijczykach” to książka dla całej rodziny. Zarówno dzieci jak i dorośli wciągną się w jej treść, nawet jeśli nie są wielkimi fanami sportu. Autor snuje swoje opowieści w niezwykle ciekawy sposób, który wciąga czytelnika bez reszty. Książka idealnie nadaje się do samodzielnego czytania dla dzieci, jak i młodzieży oraz do wspólnej lektury wraz z rodzicami.


Z kubkiem kawy

Pozycja z pewnością urzeknie nie tylko fanów sportu. My zaczęliśmy od pierwszej historii i tak w jeden wieczór pochłonęliśmy ich aż pięć. Możemy przeczytać ją w 20 wieczorów, ale może nam to zająć zdecydowanie krócej. Narracja trzyma w napięciu na tyle, że w pewnym momencie czujesz się jakbyś znalazł się na stadionie. Był tam, obserwował, podziwiał, bił brawo, walczył razem z nimi, walczył o złoto.


Książkowelove

Książkę Adama Szczepańskiego czyta się jednym tchem. Historie są krótkie, ciekawe i świetnie napisane, a przy tym optymistyczne i zabawne.

„Herosi. 20 historii o polskich olimpijczykach” będzie świetną lekturą zarówno dla siedmiolatków, dziesięciolatków, ale i młodzieży. Myślę, że zauroczy także niejednego dorosłego i to nie tylko miłośników sportu. Bardzo polecam!


W naszej bajce

Bardzo wartościowa, ciekawa, inspirująca książka, która udowadnia że w życiu nie liczy się tylko forma, siła, wytrwałość, ale także serce, silna wola, poświęcenie i przyjaźń. Gorąco polecam! Czytajcie dzieciom i z dziećmi. To piękna lekcja historii i pokłon w stronę tych zwykłych – niezwykłych ludzi.


Na koniec też coś z YouTube’a

Poprzedni artykułDniówka: Harden vs. Paul w kluczowym Game 5. Pożegnanie z playoffami dla Magic i Blazers?
Następny artykułNate McMillan zwolniony z Indiana Pacers

9 KOMENTARZE