Fantasy 6G: Co zrobić z Kawhi’em Leonardem (wycena wartości)

3
fot. AP Photo
fot. AP Photo

Pewnie już tego doświadczyłeś w tym sezonie.

Jedną z najtrudniejszych do zrobienia rzeczy w fantasy jest wycena graczy w nietypowych sytuacjach. Kontuzje, zmiany w rotacjach ich zespołów, nagłe wystrzały graczy, to wszystko mocno utrudnia decyzję sprzedać – zachować – zwolnić – pobrać z FA.

6G przychodzi tu z pomocą, jak zawsze!

Dzisiaj na rozgrzewkę ruszę tylko jednego, najciekawszego, gracza. To będzie ciężka statystyczna analiza, która pomoże Ci podjąć decyzję co z nim zrobić, niezależnie czy jest Twoim graczem czy nie.

Myślę, że może być dla Ciebie realną przewagą w negocjacjach z innymi graczami fantasy. Jednocześnie ten tekst, jak żaden mój inny do tej pory, pokazuje naturę fantasy, jako gry dla nerdów Excela i jako klasyczną zabawę statystyką.

Jeśli szukasz czegoś przyjemniejszego w odbiorze, do kawy, bo akurat zaparzyłeś dużą kawę, raczej zapraszam tutaj.

Statystyki za serwisem Basketball Monster dla lig 20 zespołowych.

KAWHI LEONARD

Wielki nieobecny tego sezonu. We wrześniu najprostszy typ do MVP i kandydat do Top3 draftu fantasy, na tego kto go wtedy wyrwał, patrzyłeś z zazdrością. W listopadzie współczujesz jego właścicielowi, bo w głębokiej lidze prawdopodobnie już dawno wygodnie umościł się w dolnej połówce ligi. Jest spora szansa, że jest u Ciebie na trade-blocku, został już zdealowany lub mając go, chcesz się go już pozbyć. Za co go oddać? Jak to oceniać?

a) Najważniejsze: w momencie oceny oddziel grubą kreską to co było i patrz co jest i co będzie. Czyli:

– Kawhi jest kontuzjowany od dłuższego czasu, Pop mówi, że wróci sooner than later, eksperci wypowiadają się, że jeśli jego kontuzja jest tym czym myślą, powinien wrócić względnie niedługo, w pełni formy.

– Spurs zostały do rozegrania 64 spotkania

– Spurs mają do rozegrania jeszcze 3 mecze w listopadzie

– Spurs mają do rozegrania 16 spotkań w grudniu

– Pojawiły się liczne plotki, że Kawhi wróci w grudniu

b) W ostatnich 4 latach, Kawhi najmniej rozegrał 64 mecze z 82 możliwych w sezonie 14/15 (78% gier). Dało mu to 16 miejsce w Totalach na koniec sezonu (Per game był 7).

Był wtedy gorszym graczem niż obecnie:

Sezon 14/15: 31.8min, 16.5pkt, 1.0 3PM, 7.2zb, 2.5as, 2.3stl, 0.8blk, 47,9%FG, 12.8FGA, 80,2FT%, 3.9FTA, 1.5TO (7 per game, średni dodatni wpływ na statystyki per game + 0,85 względem średniej ligowej)

Sezon 16/17: 33.4min, 25.5pkt, 2.0 3PM, 5.8zb, 3.5as, 1.8stl, 0.7blk, 48,5%FG, 17.7FGA, 88,0FT%, 7.2FTA, 2.1TO (4 per game, średni dodatni wpływ na statystyki per game 1,09 względem średniej ligowej)

c) Worst case scenario nie omawiamy, bo worst case to Kawhi-out-for-season

d) Bad case scenario bazując na powyższym:

– Kawhi wraca od Nowego Roku, opuszcza mecze back-2-back w styczniu (3 mecze) i 4 z 8 ostatnich spotkań na koniec sezonu.

– Oznacza to, że ostatecznie rozgrywa 38 spotkań co stanowi 59,4% możliwych do rozegrania spotkań.

– Per game będzie w najgorszym przypadku top8 graczem

– W wartościach całkowitych oznacza to, że miałby w pozostałych do rozegrania meczach o 24% mniejszą wartość, niż w sezonie 14/15, czyli byłby 30 graczem fantasy

– Jeśli jednak weźmiemy pod uwagę średni dodatni wpływ na statystyki Kawhi’ego z zeszłego sezonu i sezonu sprzed 3 lat, to ostatnio był o 28% lepszym graczem, niż wcześniej.

– Ostatecznie, po pomniejszeniu wartości Total Kawhiego z sezonu 14/15 (+0,7, 16 miejsce) o 24% (za ilość gier) i powiększeniu o 28% (za rozwój jako gracza), otrzymamy jego wartość na poziomie 0,68 (0,7*0,76*1,28), co po przystawieniu do bieżącego rankingu za ten sezon, czyni z niego w pozostałych do rozegrania spotkaniach sezonu 17/18, 18 gracza fantasy. Więc przy uwzględnieniu błędów, mniejszych minut etc, przyjmijmy, że to koniec Top20 w bad case scenario.

e) Good case scenario:

– Kawhi wraca w przeciągu 8 spotkań (pierwszy mecz u siebie 8.12 przeciwko Bostonowi lub na wyjeździe 9.12 przeciwko Suns) i opuszcza mecze back-2-back do końca grudnia + jeden b2b na początku stycznia (3 mecza), do tego opuszcza 2 z 8 ostatnich meczów na koniec sezonu

– Łącznie opuszcza jeszcze 13 spotkań do końca sezonu i rozgrywa 51 gier, to daje 79,7% możliwych spotkań.

– Znowu punktem odniesienia niech będzie sezon 14/15, Kawhi zagra tym razem o 2% więcej spotkań.

– Gdyby Kawhi grał na poziomie z tamtego sezonu, byłby 20 graczem fantasy w pozostałych meczach

– Przyjmując korektę na zmianę poziomu gry o +28%, możemy wyliczyć jego wartość w pozostałych do rozegrania meczach jako 0,7*1,02*1,28 co daje nam 0,90 wartości totalnej w pozostałych do rozegrania meczach.

– W kontekście bieżącego sezonu oznacza to, że Kawhi będzie w pozostałych do rozegrania spotkaniach między 11 a 13 miejscem, czyli możemy założyć że w good case scenario Kawhi do końca sezonu będzie 12 graczem w wartościach całkowitych.

f) Best case scenario nie omawiamy, bo to się nigdy nie wydarza.

Podsumowując

Bad case scenario: między 30 (bez uwzględnienia progresu indywidualnego) a 20 miejscem

Good case scenario: między 20 a 12 miejscem

Gdybyś chciał to uśrednić wyjdzie między 25 a 16 miejscem (to zmniejsza wpływ progresu indywidualnego i uwzględnia potencjalne restrykcje minutowe jakimi może zostać poddany Leonard).

Średnia z tych 4 wartości to 20.5 miejsce Kawhiego i jeśli nie masz lepszego pomysłu, to możesz to potraktować jako klasyczne over/under: Nie stracisz (na pewno nie dużo) dealując go za gracza Top20, a poniżej Top20 odrzucaj. Zyskasz dealując za niego graczy spoza Top20, raczej stracisz, dealując lepszych. 


Co to oznacza w praktyce:

 

1) Jeśli masz Kawhiego – nie dealuj go niżej, niż Top20 gracz, a wręcz proponuję dołożyć do niego mniejszy asset i wymienić go za gracza ze ścisłej czołówki. Porzuć tu jednak marzenia o wymianie 1 za 1 za kogoś z Top10. Jeśli wymieniasz za kogoś z zakresu Top15-20 – zażądaj dodatku. To uzasadnione.

2) Jeśli chcesz pozyskać Kawhiego – nie dawaj swojego gracza z Top10. Możesz dać kogoś, kogo hajp wywiózł wysoko, możesz bezpiecznie dać kogoś z okolic Top20, typu Kevin Love, Victor Oladipo, Robert Covington, Joel Embiid itd. Możesz też oferować kogoś z miejsc 20-35 z małym dodatkiem. Prosty przykład: Klay Thompson + Malcolm Brogdon za Leonarda to wymiana idealnie równa, przy której pozyskujesz wyższy upside w postaci Kawhiego, relatywnie niewiele ryzykując. Tylko to, że bagatela, Spurs zamkną mu sezon.

3) Kto powinien dealować po Kawhiego – komu go opylić?

Jesteśmy w tym momencie sezonu, kiedy ludzie już umieją ocenić swoją siłę, wiedzą mniej więcej jakie możliwości ma ich zespół, gdzie ma silne strony, a gdzie słabe.

Dlatego zespół z Top5, który czuje się naprawdę mocny, widzi realną szansę, raczej nie podejmie, nie powinien podejmować ryzyka, z jakim wiąże się Kawhi i jego worst case scenario.

Z kolei zespół z dołu tabeli próbuje desperacko kraść ludzi, zgarniać talent za darmo – trudno od kogoś takiego dostać uczciwą ofertę. Także, mając Leonarda wybranego w pierwszej rundzie, dealując z ludźmi z dołu, wymieniasz się z sąsiadami w tabeli. Z czysto ludzkiego, rywalizacyjnego punktu widzenia, ciężko komuś, kogo masz pod bokiem dać w ręce taki upside. Jednak ja będąc takim zespołem szedłbym właśnie po Kawhiego, co Ci szkodzi? Najwyżej zamiast 17 będziesz 20. Katastrofa. Srać na to z kim dealujesz, ja osobiście nawet będąc w Top2 nie mam problemu z dealowaniem nawet z bezpośrednim konkurentem do wygranej. 

Dlatego, po uwzględnieniu czynnika ludzkiego i ryzyka, środek tabeli, ci którzy, żeby dobić do czołówki muszą podejmować ryzyko, to ci którzy powinni chcieć oddać swojego gracza z drugiej rundy, z dodatkiem, za Leonarda. Albo z końcówki pierwszej bez dodatku. (20 zespołowe ligi). Z nimi gadaj o swoim kontuzjowanym skarbie, to tam masz wymiany z gatunku win-win.

Zdaję sobie sprawę, że taka analiza to naprawdę ciężka statystycznie rzecz. Dużo matematyki, mało koszykówki. To też jednak część fantasy. Jeśli takie teksty Wam się podobają, dajcie znać w komentarzach lub na Twitterze, to będą pojawiać się częściej.

 

21

KOMENTARZE

  1. Bardzo się podobają! Dobra analiza- myślałem o handlowaniu po Kawhi’ego ale myślę, że Spurs przy obecnym trendzie mogą myśleć o mocnym oszczędzaniu swojego franchise playera – przy czym nawet przy powrocie do zdrowia będzie produkował zbyt rzadko.
    Interesujące.

    Lubię to: 2