Flesz: Embiid jest prawdziwy, Lillard i McCollum są 3. obroną NBA, Grayson Allen w #GodMode

14

Pamiętasz, gdy toczyliśmy w preseason tę gorącą dyskusję na temat Joela Embiida? Na temat jego zdrowia, przyszłości? Na temat tego, że w rankingu Szóstego Gracza mieliśmy go zbyt wysoko?

Bo ja nie pamiętam. Wszystko zapomniałem.

Embiid został pierwszym graczem od kiedy liczone są bloki (73/74) z linijką: 46 punktów, 15 zbiórek, 7 asyst i 7 bloków. Środkowi Lakers wyszli z tego meczu z 5/24 z gry, a DeAndre Jordan dwa dni temu rzucił mu 2 punkty i miał 5 zbiórek, gdy Embiid mu i Willie’mu Reedowi rzucił 32 i miał jeszcze 16 zbiórek.

I brał jeńców, trashując obu w trakcie meczu.

Trzy ostatnie dni dla Joela Embiida mniej więcej tak wyglądały:

• tak po meczu z Clippers:

I tak po meczu z Lakers:

Flesz dziś później, bo przeglądałem zdjęcia z budowy pomnika Embiida przed Staples Center. Wciąż trwają jeszcze dyskusje, czy Embiid ma trzymać na rękach LaVara Balla, czy nie. Ben Simmons dodał 18 punktów, 9 zbiórek i 10 asyst w drugiej wygranej Philadelphia 76ers w Los Angeles w ciągu trzech dni. Tym razem 115:109. Lonzo Ball miał 2 punkty, 2 asysty i nie został już wpuszczony na boisko w 4. kwarcie. It’s a Man’s game.

Karl-Anthony Towns w swoje urodziny rzucił 26 punktów i miał 16 zbiórek w dominującym zwycięstwie nad San Antonio Spurs 98:86. Carmelo Anthony wrócił do gry po problemach z plecami i rzucił 18 punktów w blowoucie na Chicago Bulls 92:79. Bulls rzucili całe 7 punktów w pierwszej kwarcie przeciwko nr 2 obronie NBA. Jerami Grant gra w tym sezonie aż po 24 minuty – 15 PKT, 11 ZB w środę – i robi ten krok, na który czekałem.

22 punkty to season-high dojrzewającego Kyle’a Lowry’ego i choć w back-2-backu nowy starter Raptors OG Anunoby grał tylko 14 minut (wraca po zerwanym w zeszłym sezonie NCAA ACL-u), to nowy atak Raptors po rzuceniu 129 punktów w Houston, rzucił 125 w wygranej z Pelicans do 116.

Khris Middleton rzucił 27 w zwycięstwie z Pistons 99:95, a Marc Gasol miał 35 punktów i 13 zbiórek, ale w porażce u siebie z Pacers. Nie grał Mike Conley, któremu wróciły kłopoty z Achillesem. Do gry wrócił za to Nicolas Batum z linijką 16-6-5, ale Hornets przegrali u siebie z “Królem” i wracającymi do żywych Cavaliers 107:115.

Atlanta Hawks w pojedynku na dole tabeli rozjechali za to Kings 126:80, John Wall poprowadził Wizards do wygranej w Miami 102:93, Tim Hardaway Jr rzucił 26 punktów i miał 6 asyst w zwycięstwie z Jazz 106:101, a Portland Trail Blazers pokonali Orlando Magic u siebie 99:94. Damian Lillard miał 26 punktów, aż 11 zbiórek i 7 asyst.

1) Nie było żadnych kontrowersji w Filadelfii. Robert Covington uzgodnił przedłużenie kontraktu z 76ers o 4 lata za 62 mln dolarów. Ten najbardziej niedopłacony gracz w NBA (otrzymywał po 1 mln dolarów rocznie od sezonu 2014/15) już wcześniej był wart tych zarobków, a swoją grą w tym sezonie 26-letni Lord Covington, odchudzony i kryjący częściej graczy obwodowych, niż czwórki – 16.5 PKT, 5.7 ZB, 50% FG, 50% 3PT, 3.6 na mecz, 1.5 PRZ – potwierdza, że jest jednym z absolutnie najlepszych role-playerów w NBA. Przez lata był ukrytym skarbem, znanym przede wszystkim graczom fantasy. Teraz, gdy 76ers wygrywają, wygrywają też i dzięki niemu.

2) Pierwsze 6 minut (8-6) Philadelphia 76ers z Lakers było orgazmem w wykonaniu tej wciąż raczkującej, ale wkrótce być może nowej, najlepszej piątki NBA. Embiid już nie ciepie tylu rzutów za 3 ze szczytu, co na początku sezonu, bo widzi co mogą 76ers zrobić w posiadaniu i ile opcji mają lepszych, niż jego trójka, gdy dobiega ostatni – jako “trailer” – do ataku pozycyjnego. To inteligentny człowiek i to dobre usprawnienie z jego strony.

3) “Wkrótce być może nowej najlepszej piątki NBA”, bo wciąż nie rozegrała jeszcze ze sobą 100 minut.