Flesz: Timberwolves i Nuggets zaczęli playoffowe sezony poniżej 0.500

10

To efekt rozpoczęcia sezonu o jeden tydzień wcześniej, że w środę rozegrano 10 spotkań. To było tylko 10 spotkań – o jeden, dwa mecze mniej, niż zwykle bywało w środę.

Victor Oladipo na starcie tego sezonu pozostaje jednym z 10 najlepszych graczy Wschodu – rzucił 35 punktów w powrocie do Oklahomy, ale Thunder pokonali Pacers 114:96. Gdy to piszę, trwa jeszcze dogrywka meczu w Los Angeles i mam w spreadzie na ten mecz ulokowane pieniądze (+6.5 Lakers), więc próbuję się skoncentrować…

Stephen Curry rzucił 30 punktów i Warriors pokonali u siebie grających bez Valanciunasa Raptors 117:112. Rodney Hood wrócił do gry i rzucił 22 punkty, ale Phoenix Suns pod Jay’em Triano wygrali swój drugi mecz, tym razem 97:88. Dallas Mavericks wygrali swój pierwszy w tym sezonie, pokonując Memphis Grizzlies 103:94, dla których była to pierwsza porażka.

LaMarcus Aldridge kontynuuje za to swój renesans i jego 31 punktów w Miami pomogło San Antonio Spurs pokonać Heat 117:100. Spurs – obok Clippers – są jedynym zespołem bez porażki w tym sezonie i grają bez przedsezonowego faworyta do nagrody MVP. Heat trzeci mecz z rzędu grali bez Hassana Whiteside’a (bóle kolana).

LeBron James miał triple-double, ale Cleveland Cavaliers przegrali w Nowym Jorku 107:112 z Brooklyn Nets. W ciągu pięciu ostatnich dni Cavaliers przegrali z Magic i Nets, o których znakomitych startach pisałem wczoraj we Fleszu. W dodatku Nets grali w tym meczu bez D’Angelo Russella, który we wtorek nabawił się małego urazu kolana.

29 punktów świetnego drugi sezon z rzędu Erica Gordona i jego buzzer-beater w emocjonującej wygranej Houston Rockets w Filadelfii. Markelle Fultz opuścił pierwszy z minimum trzech meczów, w których nie zagra – wreszcie. A w starciach drużyn środka obu konferencji – blowouty na rzecz Wschodu: Pistons pokonali Timberwolves bez Jimmy’ego Butlera 122:101, a Hornets wygrali z Nuggets 110:93. I przy tym kwartecie zatrzymamy się dziś na dłużej.

1) Dziś z wyjazdu pracowniczego zNYKa wraca Palma – staramy się być trzy razy w tygodniu. Dzisiaj też Pikle z odpowiedziami na Wasze pytania z zeszłego tygodnia – postaramy się być co tydzień w czwartek.

2) Tom Thibodeau od startu tego sezonu wypuszcza do gry w każdym meczu całą rezerwową piątkę (2-3) Minnesoty Timberwolves Tyus Jones-Crawford-Muhammad-Bjelica-Dieng. To tylko 16 minut wspólnej gry (-2), bo wkłada w tych pięciu rezerwowych graczy starterów i szuka dobrych rozwiązań. Na dobre rozwiązanie nie wygląda wspólna gra Jamala Crawforda i Shabazza Muhammada (-13 w 47 minut). Muhammad stoi w rogu, ludzie odchodzą od niego, tymczasem największe zagrożenie stanowi w post-up. Tylko tego post-up w grze Minnesoty teraz dla niego nie ma, podobnie jak wspominanej już we Fleszu gry post-up dla Townsa.

3) Ta rezerwowa piątka Minnesoty ma tyle talentu, że w marcu mogłaby stanowić wyjściową piątkę, którejś z tankujących drużyn. Ale dopasowania graczy mogą nie być dobre – przekonamy się o tym jeszcze. Brakuje alternatyw, bo Thibodeau ma do dyspozycji tylko 11 graczy i tym 11-tym jest trzeci rozgrywający, nieco crawfordowy zresztą Aaron Brooks.

4) Była scena w 1. kwarcie środowego meczu w Detroit, gdy Andrew Wiggins wjechał do obręczy, nie trafił, ale wywalczył zbiórkę (!) i walczył o nią tak, że wygryzł ją dopiero leżąc przed koszem na parkiecie (!). Następnie z parkietu kozłem za prawym uchem podał obok pod obręcz do Karla-Anthony’ego Townsa. Po dunku Karl szybko obrócił się, pomógł Wigginsowi wstać i pobiegł dalej sprintem do obrony. Jeśli w tym sezonie wydarzy się 5 ważniejszych akcji Timberwolves, które Thibodeau mógłby puszczać swoim koszykarzom na treningach wideo, to też chciałbym je zobaczyć.

5) Oglądałem ten mecz też z uwagi na to, że na ławkach obu drużyn byli królowie żywego reagowania Thibodeau i Stan Van Gundy. Jak wyciszyć Van Gundy’ego? Po rozrysowanej przez niego zagrywce z timeoutu wyprowadzić piłkę i to pierwsze podanie wprowadzające do zagrywki (w tym wypadku był to półtorametrowy entry-pass ze środka na prawe skrzydło) po prostu zepsuć. Ish Smith to zrobił, a SVG usiadł od razu na ławkę.

6) Pisałem wczoraj o stresującym problemie rzutowym Pistons – mają tendencję do serii pudeł z (pół)dystansu, klang, klong, klang. Ten problem to coś więcej, niż pudłowanie tych rzutów z gry, bo Pistons są dopiero na 27. miejscu w oddawanych rzutach wolnych i byli dopiero na 29. miejscu w próbach z linii w zeszłym sezonie. Brakuje Pistons gracza, który złamie obronę i regularnie będzie dostawał się na linię. Detroit jest dobrze broniącym zespołem, który lubi rzucać i ma z tym problemy. Ale…

7) …w środę (3-2) Detroit Pistons wygrali 24-0 punkty w kontrataku, bo mogli biegać na zmęczonej Minnesocie i właśnie te punkty zrobiły różnicę w tym meczu. Z Tobiasem Harrisem, z Ishem Smithem, z wybiegami do kontry Bradley’a i z pogonią za utraconą wolnością Stanley’a Johnsona Pistons powinni grać szybciej i próbują grać szybciej.

8) Jeżeli grasz po dniu przerwy – i wcześniej przed meczem też miałeś dzień przerwy – i grasz przeciwko drużynie, dla której jest to 3 mecz w ciągu 4 dni i w dodatku back-2-back, i jeszcze grasz u siebie – i jeżeli nie przyspieszasz w tym meczu tempa gry (trener nie krzyczy “push push push”), to trener powinien zostać zwolniony, a obaj rozgrywający – starter i zmiennik – odesłani odpowiednio do Legii Warszawa i reprezentacji Polski. Kolejność odwrotna, oczywiście.