Wake-Up: Koniec sezonu. Heat poza playoffami. Celtics #1 na Wschodzie. Clippers przed Jazz

20
fot, League Pass

Faza zasadnicza sezonu 2016/17 dobiegła końca. Wszystko już wiemy. Miami Heat mimo swojego fantastycznego comebacku w drugiej części rozgrywek i wygranej dzisiaj w nocy, ostatecznie nie awansowali do playoffów. Boston Celtics po raz pierwszy od swojego mistrzowskiego sezonu zajęli pierwsze miejsce na Wschodzie. Los Angeles Clippers utrzymali czwartą pozycję i rozpoczną playoffy na własnym parkiecie.

Zakończył się ten rekordowy pod wieloma względami sezon, pełen niesamowitych popisów i świetnych historii na czele z fantastycznym wyścigiem po MVP. Russell Westbrook został uhonorowany w Oklahomie za drugi w historii NBA sezon na poziomie triple-double.

Westbrook też po raz drugi w karierze jest królem strzelców, a po raz pierwszy w historii ligi aż 13 zawodników zdobywało średnio co najmniej 25 punktów. James Harden jest najlepszym podającym, Hassan Whiteside liderem zbiórek. Warriors już po raz trzeci z rzędu kończą fazę zasadniczą jako najlepsza drużyna całej ligi. A jedyne czego nie było w tym sezonie, to zwolnionych trenerów. Po raz pierwszy od 46 lat żaden coach nie stracił pracy w trakcie rozgrywek, co poprzednim razem miało miejsce gdy w lidze było tylko 17 drużyn.

W ostatnim dniu sezonu jak zwykle dużo było meczów, ale też tradycyjnie był to dzień, w którym grali głównie rezerwowi, bo większość drużyn już o nic nie walczyła.

Detroit @ Orlando 109:113 (Gordon 32)
Toronto @ Cleveland 98:83 (Powell 25)
Milwaukee @ Boston 94:112
Philadelphia @ New York 113:114
Washington @ Miami 102:110 (Burke 27 – Dragic 28)
Brooklyn @ Chicago 73:112 (Butler 25)
Dallas @ Memphis 100:93
Minnesota @ Houston 118:123 (Towns 28 – Harden 27)
Denver @ Oklahoma City 111:105 (Jokic 29)
Atlanta @ Indiana 86:104 (George 32)
San Antonio @ Utah 97:101
Sacramento @ LA Clippers 95:115
LA Lakers @ Golden State 94:109 (Durant 29)
New Orleans @ Portland 103:100 (Napier 25)

* Goran Dragic zdobył 28 punktów, Hassan Whiteside zanotował 24-18, a James Johnson 12-8-8 i Heat na własnym parkiecie pokonali rezerwy Wizards, ale to nie wystarczyło, żeby zapewnić sobie awans do playoffów. Jeszcze kiedy zakończył się ich mecz mogli mieć mały cień nadziei, ponieważ w Indianie w połowie czwartej kwarty zmiennicy Hawks zbliżyli się na 9 punktów, ale tak jak można było się spodziewać, zakończyło się bez sensacji. Pacers i Bulls wygrali swoje mecze i utrzymali pozycje w pierwszej ósemce.

Heat jadą na wakacje, ale mogli opuścić halę z podniesioną głową, ponieważ to co zrobili w drugiej części sezonu było naprawdę imponujące. Są pierwszą drużyną w historii, która będąc aż 19 meczów na minusie, ostatecznie kończy sezon z taką samą liczbą zwycięstw i porażek. To zdecydowanie największy taki comeback, wcześniejszy rekord to był powrót z 12 meczów na minusie.

Heat zanotowali 11-30 w pierwszych 41 meczach, co było drugim najgorszym wynikiem w lidze. Potem natomiast w ostatnich 41 meczach uzyskali bilans 30-11, drugi najlepszy w lidze.

* Pacers kończą na siódmym miejscu, co oznacza, że w pierwszej rundzie obejrzymy pojedynek Paula George’a z LeBronem Jamesem, natomiast Bulls zmierzą się z Celtics, którzy przypieczętowali swoją pierwszą pozycję.

Po raz pierwszy od sezonu 2007/08 Celtics wygrali Wschód w fazie zasadniczej, ale ich 53 zwycięstwa to najgorszy wynik najlepszej drużyny w tej części NBA od 2007 roku, kiedy Pistons również zanotowali taki sam bilans. W sumie wcześniej tylko siedem drużyn w historii znalazło się na pierwszym miejscu Wschodu mając mniej niż 66% wygranych.

* Po meczu przerwy Russell Westbrook dzisiaj zgrał, ale zanim rozpoczęło się spotkanie odbyła się krótka ceremonia uhonorowania jego rekordowego sezonu z udziałem Oscara Robertsona, który lobbuje za MVP dla swojego następcy.

Tym razem Westbrook nie zaliczył kolejnego triple-double, miał tylko 5 punktów z 10 rzutów, 8 asyst i 5 zbiórek zanim drugą połowę przesiedział na ławce.

* Lepszy finisz i triple-double zanotował natomiast James Harden – 27 punktów, 12 asyst i 10 zbiórek w 35 minut. Rockets mimo że już o nic nie grali, wystąpili w pełnym składzie.

Harden został pierwszym zawodnikiem w historii NBA, który uzbierał w fazie zasadniczej co najmniej 2 000 punktów (2 356), 900 asyst (907) i 600 zbiórek (659).

* Wolnego swoim zawodnikom nie dali też Jazz i Spurs i dopiero trójka Aleca Burksa na 1:07 przed końcem przesadziła o zwycięstwie gospodarzy. Nie pomogło im to przesunąć się na czwartą pozycję, ale w ten sposób nie pozwolili Clippers odpuścić sobie pojedynku z Kings.

* Paul Pierce zagrał dwie minuty w swoim ostatnim w karierze meczu fazy zasadniczej

* Wizards w pierwszych meczach playoffów nie będą mieli Iana Mahinmi’ego, który znowu jest kontuzjowany, co oznacza, że bardzo będą potrzebowali jak najlepszej gry od Marcina Gortata. Dzisiaj wystąpił w Miami jako jeden z nielicznych starterów Wizards (przez cały sezon nie opuścił żadnego meczu) zaliczając 16 punktów (8/9 z gry) i 5 zbiórek w 25 minut.

* Kevin Durant rozegrał swój trzeci mecz po powrocie i pokazał rywalom, że nie powinni za bardzo nastawać się na to, że nie będzie on w formie po długiej nieobecności. Dzisiaj rzucił swoje najlepsze od czasu powrotu 29 punktów trafiając 11/16 z gry i 5/7 za trzy, a do tego miał 8 zbiórek i 5 asyst w 27 minut.

* Karl-Anthony Towns na zakończenie zaliczył 28 punktów i 21 zbiórek, zostając pierwszym zawodnikiem od czasu Tima Duncana w 2001/02, z dorobkiem 2 000 punktów i 1 000 zbiórek w sezonie. Jest też najmłodszym w historii (21 lat) z średnią 25 punktów i 10 zbiórek.

* Pau Gasol przebił granicę 20 000 tysięcy punktów w karierze.

* Jonas Valanciunas trafił pierwszą w karierze trójkę.

* Nowy center Cavs Edy Tavares w 24 minuty miał 6 punktów, 10 zbiórek i 6 bloków.

* Nikola Jokic na pożegnanie miał 29 punktów, 16 zbiórek, 8 asyst i 5 bloków, do tego Jamal Murray dołożył 27 punktów (4/5 za trzy) i ich obecność w Denver sprawia, że Nuggets mogą rozpocząć wakacje z dużymi nadziejami na kolejny sezon.

* Carmelo Anthony miał nie grać dzisiaj, ale jednak zdecydował się wystąpić w meczu, który może okazać się jego ostatnim występem w MSG w barwach gospodarzy. W 23 minuty zdobył 17 punktów, a zwycięstwo Knicks zapewnił Maurice Ndour trafiając step-back jumpera na 18.3 sekund przed końcem.