W moim dwudziestodziewięcioletnim życiu kochałem tylko dwie rzeczy. Koszykówkę i Excela.
Niestety nie mam Excela. am Open Office’a. Mimo wszystko da się w nim zrobić kilka ciekawych rzeczy. Szczególnie gdy liczba oficjalnych statystyk dostarczanych nam przez NBA rośnie z każdym sezonem. Jak dobrze już wiecie, od niedawna mamy dostęp do nowych zaawansowanych statystyk z systemów kamer SportVU, które zainstalowane są w każdej z dwudziestu dziewięciu hali. Dają one możliwość przyjrzenia się detalom gry poszczególnych zawodników czy nawet drużyn.
Chcesz czytać dalej?
Poniżej znajdziesz trzy różne opcje abonamentu. Zdecyduj się na jedną z nich, a w zamian otrzymasz pełny dostęp do wszystkich artykułów na naszej stronie. To dzięki Twojej pomocy portal jest wolny od reklam, a my możemy 24 godziny na dobę dostarczać Ci najświeższych wieści z NBA.
Subskrybcja
Uzyskaj dostęp dopełnej treści artykułów.
Uwielbiam artykuły z dużą ilością statystyk jak ten. Czekam na więcej!!!
Szacun za artykuł!
Bardzo fajny wpis. Brawo!
Jedno z tych statystyk wynika na pewno… Chris Paul jest po prostu bestią!
“Jak wyglądałaby klasyfikacja asyst, gdyby wszyscy grali w tempie 100 posiadań po 36 minut, a rzuty po ich podaniach trafiane byłyby na skuteczności 60%?” ta tabela wydaje się być bardzo miarodajna.
Swietna robota, ciekawe gdzie bedzie Rondo :) Oczywiscie w jego przypadku musimy zalozyc, ze koledzy trafiac beda 60% swoich rzutow :D
zajebisty wpis!
fenomenalna robota, ciekawe czy dałoby się stworzyć takie statystyki dla defensywy?
Z defensywą jest ten problem, że póki co jedyne numerki, do których mamy dostęp to obrona obręczy ze SportVU i punkty na posiadanie zdobywane przez krytego zawodnika z Synergy. Poza tym nie ma właściwie żadnych sensownych statystyk, którymi można by obronę zobrazować.
Oczywiście mamy jeszcze przechwyty i bloki, ale one generalnie nie dużo nam mówią. Serge Ibaka liderował lidze w blokach, bo skakał do wszystkiego (czyli generalnie na wcześniejszym etapie swojej kariery był często minusowym obrońcą, choć w statystykach bloków wyglądało na to, że jest przeciwnie). Dwight Howard był liderem w blokach wcześniej, ale większość jego bloków lądowało w trybunach, podczas gdy na przykład Andrew Bogut dużo więcej piłek odzyskiwał blokami dla swojej drużyny. Z przechwytami jest ta sama sytuacja – faworyzują graczy, którzy ryzykują (patrz młody Dwyane Wade, który wyskakiwał do każdego podania). Najlepsi obrońcy nie rzucają się na przechwyty, a starają utrzymać na nogach przed rywalem (patrz Andre Iguodala) plus mają dużo wybić piłek po autach, czy przerwanych akcji, z których przechwyt ma na przykład kolega z drużyny.
SportVU z pewnością różnicuję te informacje, więc miejmy nadzieję, że niebawem my również będziemy mieli do nich dostęp.
Jedno spostrzeżenie: nie jestem uprzedzony rasowo, ale w tabeli ze współczynnikiem zachowawczości (pierwsza zielona tabela), czyli w rankingu graczy chętnie pozbywających się piłki dominują biali, bo jest ich aż 7 w top12.
Ty wstrętny rasisto!
Kozacki artykuł. Jedna uwaga – poprawną formą jest “(wziąć) na tapet” nie tapetę:)
To jest anachronizm trochę i choć masz rację, że ten zwrot pochodzi od słowa tapet, to dzisiaj jest już używane i dopuszczane (uniwersalny słownik języka polskiego PWN) mówienie w języku potocznym “wziąć na tapetę”. Używam języka potocznego najczęściej;)
Najciekawsza jest 4 tabela od góry (pierwsza z zieloną kolumną) tzw. first pass. Pierwsze 7 miejsc to biali zawodnicy. Doprawdy ciekawe :)
miałem wczoraj pytać kiedy znowu napiszesz coś po czym odpadnie szczęka i masz jest ;]
Super, ekstra wiecej analitycznych artykolow.
Ekstra artykuł
świetna analiza, potwierdza też, że Bronek jest z innej gliny lepiony
bo Bronek to tak naprawdę czarny Larry Bird ;)
Świetny tekst, więcej takich, to jest to czego nie ma na innych stronach/portalach :D