Świat Davida Halberstama

13
fot. „The Break of the Game”

„Był wysoki, miał kwadratową szczękę i obdarzony był głosem tak głębokim, że wydawał się zaczynać już przy kostkach” – tak, w jego nekrologu na łamach New York Times pisał Clyde Haberman. Nic nie wiadomo mi o tym, by grywał kiedyś w koszykówkę. W czasach szkolnych spędzał podobno sporo czasu na bieżni, ale na tym kończyć się miały jego sportowe talenty. Jako nowojorczyk nie miał jednak innej możliwości, jak interesować się amerykańskim sportem zawodowym. Minęło sporo czasu, zanim te zainteresowania przerodziły się w coś więcej, bo pisanie o sporcie było dla niego jedynie odpoczynkiem od innych – cięższych gatunkowo tematów. Na nasze szczęście z wiekiem bywał zmęczony coraz częściej, a to zaskutkowało tym, że ostatecznie tematem aż siedmiu z dwudziestu jeden jego książek był sport. Zginął ponad sześć lat temu w wypadku samochodowym. Jechał, by przeprowadzić wywiad z bohaterem swojej kolejnej pracy – tym razem mówić miała o futbolu amerykańskim.

To nie pierwszy raz, gdy zabieram się do napisania kilku słów na temat Davida Halberstama. Mam ochotę przytoczyć jego postać za każdym razem, gdy czytam głupi komentarz, czy banalny artykuł. Zawsze, gdy widzę, jak dziennikarze traktują sport po macoszemu, skupiając się na wyniku i wypisując na łamach swoich tytułów suche fakty, lub gdy czytelnicy zarzucają piszącemu brak obiektywizmu i krytykują fakt, że ma opinię (nie fakt, jaka to jest opinia, ale fakt, że ją w ogóle ma!), mam ochotę wykrzyczeć nazwisko Davida Halberstama i zacząć rozrzucać jego teksty na prawo i lewo.

Chcesz czytać dalej?

Poniżej znajdziesz trzy różne opcje abonamentu. Zdecyduj się na jedną z nich, a w zamian otrzymasz pełny dostęp do wszystkich artykułów na naszej stronie. To dzięki Twojej pomocy portal jest wolny od reklam, a my możemy 24 godziny na dobę dostarczać Ci najświeższych wieści z NBA.

Subskrybcja

Uzyskaj dostęp do
pełnej treści artykułów.
Poprzedni artykułHoward i Asik zaczną dziś mecz w pierwszej piątce
Następny artykułSkarb Kibica 2013/14: New York Knicks

13 KOMENTARZE

  1. Wie ktoś gdzie można kupić książę o Michaelu Jordanie ?
    Sprawdzałem w necie tak pobieżnie i wszędzie jest info o braku dostępności. Zna może ktoś może księgarnie która taka ksiazke zamówi? Niech bedzie nawet za duzo wieksze pieniadze.

    Lubię to: 0
  2. W kwestii kupowania książek – ja zawsze kupuję na Amazon.co.uk. Płaci się kartą przez internet, wysyłka zawsze kurierem (więc dochodzi w 3/4 dni), a powyżej 25 funtów dostawa za darmo (z tym, że nawet, jeżeli płacisz za wysyłkę, to nie wychodzi to drogo)

    Lubię to: 0