Luxury tax

Podatek od luksusu. Umowna kara, którą kluby NBA muszą zapłacić lidze w przypadku, gdy przekroczą salary cap o określoną kwotę.

W NBA obowiązuje tak zwany miękki salary cap, co oznacza, że zespoły mogą przekraczać limit wydatków dzięki specjalnie na ten cel stworzonym wyjątkom (najpopularniejsze z nich to Larry Bird exception i mid-level exception). Nie oznacza to jednak, że przekroczenie salary cap pozostaje bez konsekwencji. Aby powstrzymać rosnące wydatki klubów, W 2001 roku NBA zdecydowała się wprowadzić luxury tax. W jego pierwszej wersji każdy klub, który przekroczył określony przez ligę limit (zawsze znajdujący się trochę powyżej salary cap), musiał zapłacić karę. Od sezonu 2002/03 aż do sezonu 2012/13 kara wynosiła jednego dolara za każdego dolara wydanego powyżej ustalonego limitu.

Kwota, od której płacono luxury tax, ustalana była przed każdym sezonem. W ciągu pierwszych 10 lat istnienia podatku kluby NBA wpłaciły do kasy ligi z tego tytułu łącznie ponad 923 miliony dolarów. Najwięcej w tym czasie, ponad 205 milionów, zapłacili New York Knicks. 6 klubów (Charlotte, Washington, LA Clippers, New Orleans, Golden State i Oklahoma City/Seattle) nie musiało płacić ani razu. Pieniądze wpłacone przez ukarane kluby były dzielone po równo pomiędzy zespoły, które nie przekroczyły limitu luxury tax.

Od 2011 roku kwota, od której płaci się podatek wynosi 53,51% BRI (przychodów ligi związanych z koszykówką).

CBA w 2011 roku przyniosło zaostrzenie przepisów. W ciągu dwóch pierwszych lat jego obowiązywania zasady luxury tax wyglądały dokładnie tak samo jak wcześniej, jednak od sezonu 2013/14 zaczęły obowiązywać nowe ustalenia. Zgodnie z nimi podatek wzrasta wraz z kwotą, o którą klub przekroczył limit. Dokładnie przedstawia to poniższa tabelka:

Luxury

Powyższe stawki odnoszą się do konkretnych sum powyżej limitu. Przykładowo, jeśli klub przekroczy limit o 8 milionów dolarów, to zapłaci 1,5 dolara za każdego dolara do 4,999,999 dolarów i 1,75 dolara za każdego dolara od 5 do 8 milionów (nie zaś, jak mogłoby się wydawać, 1,75 dolara za każdego dolara).

Od sezonu 2014/15 zaczyna również obowiązywać szczególnie surowa kara dla klubów, które notorycznie przekraczają limit luxury tax. Wyższe stawki opłacić będą musiały kluby, które płaciły podatek w poprzednich trzech sezonach, a więc od 2011/12 do 2013/14. W sezonie 2015/16 taka sama kara spotka zespoły, które płaciły podatek przynajmniej w trzech spośród czterech poprzednich lat. Stawki te będą następujące:

luxury2

Zgodnie z postanowieniami nowego CBA NBA może, ale nie musi, rozdzielić do 50% zapłaconego przez kluby podatku pomiędzy zespoły, które nie przekroczyły limitu określonego dla luxury tax. Więcej szczegółów na temat tego, jak dokładnie liczony jest podatek od luksusu znajdziecie na stronie Larry’ego Coona.