Dwucyfrowy wynik w dwóch spośród pięciu podstawowych statystyk koszykarskich (punkty, zbiórki, asysty, przechwyty, bloki).
Ilość double double nie jest bardzo istotną statystyką, ale używa się jej często w kontekście graczy podkoszowych, którzy oceniani są na podstawie regularności w zdobywaniu punktów i zaliczaniu zbiórek. Double double punktów i zbiórek jest też najbardziej powszechnym. Często zdarzają się również double double punktów i asyst. Dużo rzadziej występują inne kombinacje.
Najbardziej efektowne double double to oczywiście te, w których osiągnięcia statystyczne są dużo wyższe niż 10. Najlepszymi wynikami w tym zakresie może pochwalić się Wilt Chamberlain, który aż pięciokrotnie notował w meczu double double z ponad 40 punktami i zbiórkami. Również do niego należy rekord najdłuższej serii z kolejnymi meczami z double double – 227. We współczesnej historii NBA (od 1976 roku) najwięcej tego typu meczów z rzędu – 53 – zaliczył Kevin Love.
Od sezonu 1985/86 aż do dzisiaj, największą ilością double doubles w sezonie regularnym – 814 – może pochwalić się Karl Malone. Prawdopodobnie jednak liderem tej listy już niebawem zostanie Tim Duncan, który ma już 797 takich spotkań na koncie (i jest też oczywiście liderem wśród aktywnych graczy). W playoffach liderem jest Duncan ze 158 double doubles.
Liderami (od sezonu 1985/86) w poszczególnych rodzajach double double są:
- Punkty/zbiórki: Karl Malone – 811 (sezon regularny), Tim Duncan – 158 (playoffy)
- Punkty/asysty: John Stockton – 709 (sezon regularny), Magic Johnson – 95 (playoffy)
- Punkty/przechwyty: Alvin Robertson – 4 (sezon regularny), Allen Iverson – 1 (playoffy)
- Punkty/bloki: Dikembe Mutombo – 12 (sezon regularny), Andrew Bynum, Hakeem Olajuwon – 1 (playoffy)
- Zbiórki/asysty: Jason Kidd 132 (sezon regularny), Jason Kidd – 14 (playoffy)
- Zbiórki/przechwyty: Clyde Drexler, Kendall Gill, Alvin Robertson – 1 (sezon regularny)
- Zbiórki/bloki: Dikembe Mutombo, Hakeem Olajuwon – 10 (sezon regularny), Andrew Bynum, Hakeem Olajuwon, Mark Eaton – 1 (playoffy)
- Asysty/przechwyty: Mookie Blaylock, Clyde Drexler, Alvin Robertson, Kevin Johnson – 1 (sezon regularny)
- Asysty/bloki: Hakeem Olajuwon, David Robinson – 1 (sezon regularny)
Odkąd oficjalnie prowadzone są statystyki bloków i przechwytów nikt nigdy nie zaliczył double double w tych kategoriach. Warto zauważyć, że wielu spośród wymienionych wyżej double doubles towarzyszyły dwucyfrowe wyniki w innych kategoriach statystycznych składające się na triple double czy nawet quadruple double. Dla przykładu spośród 132 meczów z double doubles zbiórki/asysty Jason Kidd w aż 107 przypadkach zaliczył też dwucyfrowe wyniki w liczbie punktów. Co za tym idzie zaliczył double double zbiórki/asysty bez triple double jedynie 25 razy.
Określenie double double używa się nie tylko w odniesieniu do konkretnych spotkań, ale też do całych sezonów. W historii NBA najwięcej sezonów z wynikami na poziomie double double – 15 – zaliczył Charles Barkley. Pośród aktywnych graczy 13 takich sezonów miał Tim Duncan, a 10 Dwight Howard (który jest na najlepszej drodze, by pobić ten rekord). 42 graczy może pochwalić się średnimi z kariery na poziomie double double punkty/zbiórki (nie licząc 7 aktywnych), a zaledwie dwóch (John Stockton i Magic Johnson) dokonało tego w kombinacji punkty/asysty.