Wake-Up: Lively opuści mecz nr 4, Celtics w Finałach NBA

18

Boston Celtics postawili kropkę nad “i”, zesweepowali Indianę Pacers i po roku przerwy wracają do Finałów NBA.

Celtics 2022-24 są pierwszą drużyną od czasu Celtics 2008-10, która bez LeBrona Jamesa wyszła ze Wschodu w dwóch z trzech kolejnych sezonów.

Do gier.

1) W czwartym meczu finałów Konferencji Wschodniej Celtics po raz czwarty pokonali Indianę Pacers, tym razem 105:102, drugi z rzędu mecz obracając ośmiopunktowe straty z ostatnich minut w zwycięstwo.

Tym razem Celtics wracali z 90-98 na ponad pięć i pół minuty przed końcem, ale floater Jaylena Browna już na niespełna trzy minuty do końca doprowadził do remisu 102-102. Po trzech kolejnych niecelnych rzutach Celtics i stracie, Jaylen Brown zdjął layup Andrew Nembharda i zaraz na 45 sek. do końca Derrick White z prawego rogu trafił za trzy z podania właśnie Browna, ustalając wynik.

W odpowiedzi Nesmith nie trafił łatwej trójki z kozła na 34 sek. do końca, Jayson Tatum nie trafił swojej na osiem sek. przed syreną, Jrue Holiday zebrał piłkę i przez pięć sekund nie udało się Pacers sfaulować nikogo z Bostonu.

Joe Mazzulla pokazał perwersyjną część swojego nietuzinkowego charakteru i grał w meczu nr 7 ogromne minuty swoimi starterami, mając na uwadze oczywiście to, że Finały NBA rozpoczną się dopiero za ponad tydzień, 6 czerwca. Brown i Tatum grali po 44 minuty, White 42, Al Horford 40, Jrue Holiday 38.

Brown 10 ze swoich 29 punktów na 4-8 za trzy rzucił w czwartej kwarcie i został MVP Finałów Wschodu po buzzerze, który w meczu nr 1 doprowadził do dogrywki i po 40 punktach w meczu nr 2.

Tatum rzucił 26 na 26 rzutach, zebrał 13 piłek, miał 8 asyst, pięć fauli, pięć strat. White, Holiday i Horford złożyli się na tylko 5-18 za trzy, za to Sam Hauser wreszcie trafił swoją pierwszą w serii. 10 punktów od ławki i tylko 14-44 za trzy. Celtics ani razu przeciwko Indianie nie trafili 20 trójek, co można zrzucić na słabego Hausera i brak Kristapsa Porzingisa.

Pacers znów bez Tyrese’a Hali-za-burtą grali nieźle, ale znów nie dowieźli meczu do końca. Nie rzucili ani jednego punktu w ostatnich 3 minutach i 33 sekundach. Tu raz i dwa razy mógł wyjść też brak kontuzjowanego już w trakcie sezonu Benny’ego Mathurina. 24 punkty i 10 asyst Nembharda, 19 punktów i 10 zbiórek Pascala Siakama, 15-5-4 TJ’a i tylko 28 minut gry Mylesa Turnera, 12 Isaiah Jacksona i osiem minut gry bez centra. Siakam i Obi Toppin kończyli ten mecz. Celtics dosyć łatwo znajdowali w poniedziałek paint (48-46).