Wake-Up: Doncing With Wolves. Mavericks 1-0 w WCF

32

Jakbyśmy nagle mieli jakieś święta – bo kolejny dzień rozpakowujemy prezenty. Po fantastycznym meczu nr 1 Finałów Wschodu otrzymaliśmy grany równo przez 48 minut mecz nr 1 na Zachodzie.

Do gier!

A gdyby jeszcze Josh Green skończył to:

koniecsezonu,prawie

#5 MAVERICKS @ #3 Timberwolves 108:105 (1-0) Doncić 33, Irving 30 – Edwards 19/11/8

Luka Doncić i Kyrie Irving wyprawili się do Minneapolis, żeby w meczu nr 1 finałów Konferencji Zachodniej smagać obronę Timberwolves. Ta niby zrobiła wszystko poprawnie, realizując koncepcję “dropu” z DPOY w środku i All-Defensive graczu na Luce, ale zabrakło zmian widoków, nagłych zmian schematów – wielka obrona Timberwolves złapana została na tym, że nie jest jeszcze tak dobra.

Doncić rzucił 33 punkty na 12-26 w 41 minut gry, 9-16 za dwa, a Kyrie Irving dodał 30 punktów na 12-20 rzutów dwupunktowych.

Luka i Kyrie trafili aż 21 rzutów za dwa w zwycięstwie na końcu 108:105 Dallas Mavericks w Minneapolis. Mavericks rzucili 62 punkty w paint.

Za wyjątkiem drugiej kwarty i ostatnich dwóch minut meczu, Timberwolves zaproponowali obronę “drop” gamingowemu duetowi Mavericks, kryli pick-n-rolle we dwóch, odcięli Dallas trójki do figlarnego 6-25, a mimo to przegrali.

Wygrali matematykę, przegrali mecz.

cant-do-nada

Na 49 sek. przed końcem Doncić, z tym swoim zakrwawionym lewym kolanem, wziął w obroty Jadena McDanielsa i trafił na nim stepback z prawej półdyszki, jak widać arcytrudny, i wysłał 106-102 na tablicę wyników.

Akcję wcześniej Mavericks strapowali semi-gorący w końcówce pick Towns-Gobert, a Luka atlety-k-nie przeciął lob Conleya do Goberta, wymuszając steal.

Look at this guy!

hasssylyn

Akcję jeszcze wcześniej Karl-Anthony Towns dobił piłkę dunkiem nad cylindrem, co zostało nieuznane.

Po rzucie Doncicia w ostatniej minucie, Karol nie trafił swojej standuperskiej trójki i Kyrie mroził wynik na linii rzutów wolnych.

Ale w tym od początku zaciętym meczu, w którym Wolves prowadzili 102-98 na ponad trzy minuty przed końcem, zabawnie właśnie dwie kolejne trójki dały Mavericks prowadzenie. Dwie z sześciu, które trafili przez 48 minut gry.

Najpierw Doncić wpakował klasycznego jeden na jeden stepbacka, żeby w kolejnym posiadaniu przeciąć podanie wypadającego za boisko McDanielsa, wyprowadzić kontrę i na 1.56 min. przed końcem PJ Washington niepilnowany znalazł się w kontrataku na lewym skrzydle – skąd przykąsił wariat. Lets Go Freaking Cats!

Och Minnesoto. Nie liczyliśmy na “boston” w crunchtime, choć trochę też!

Trenerze?

“Terrible offense down the stretch: bad shots, turnovers, no composure,”

Panie Trenerze! Nie było aż tak źle. Zabrakło nieco szczęścia.

Wolves trafili tylko 43% rzutów, i choć 18-49 za trzy, to Conley, Towns i Nickeil Alexander-Walker tylko 3-19. Resztę robili Edwards, gorący do przerwy McDaniels i Naz Reid.

Wolves spowolnili Mavericks za trzy, sami trafili 18 trójek, +36 na tym, ale przegrali tablice 40-48, oddali 11 ponowień i w Game of Switches nie byli w stanie urządzać polowania na wyraźnie gorsze ogniwa defensywy Mavericks. A nawet, gdy udało się Anthony’emu Edwardsowi znaleźć z Kyrie’em przed sobą, to z tyłu cały mecz szła pozorowana pomoc, i nie umiał go obrazić. To samo działo się, gdy krył go Washington bez picka.

Mavericks mają Top-2 obronę od Meczu Gwiazd. To starcie dwóch najlepszych. Choć po składach porównania nie ma.

Anthony Edwards poszedł w 1-4 za dwa w 41 minut gry meczu w koszykówkę. Jak to się stało? To “drop” Dallas prowokował, by po zasłonie wchodził w trójki. Musi obejrzeć wideo. Phoenix i Denver bronili go inaczej.

“They’re down the floor. The big man, he’s not super high up like the last two series. We didn’t really know what to expect. So, came off and was open a bunch of times, took the shots. I’ll make them next time and live with it.”

Edwards miał 19-11-8 na 5-12 za trzy, Towns tylko 16 na 6-20, świetnie grał, ale tylko trzy kwarty McDaniels, autor 24 punktów na 6-9 za trzy. Reid dodał 15, Gobert 12, Kyle Anderson 11 punktów, matchując się chwilę z Luką w Slo-mo vs. Su-mo. Na końcu meczu pick Towns-Gobert był go-to-akcją Minnesoty w crunchtime, poza szybkimi decyzjami rzutowymi Edwardsa o trójce po niewyblitzowanym picku. Mavericks trochę popułapkowali Edwardsa, ale rzadko. Jeszcze rzadziej niż Wolves Doncicia i Irvinga.

Świetny Dereck Lively.

+19 w 27 minut z ławki po +26 w ostatnim meczu serii z Oklahomą.

9 punktów, 11 zbiórek, 4 w ataku, 3 przechwyty, motor, motor i raz jeszcze motor na deskach. Lively szybko wygląda na odpowiedź na Naza Reida, choć to oczywiście inni gracze – i problem dla kondycji Rudy’ego, gdy łysiejący już rookie wchodzi z ławki. Trochę już doświadczenia złapał. 10 punktów i 9 zbiórek, cztery w ataku, solidnego Daniela Gafforda, w tym kilka ładnych finiszy w drugiej połowie nad Paryżem. Super dłonie. 13 punktów i dwa bloki PJ’a Washingtona, który wraz z Derrickiem Jonesem, wykonał solidne robo na Edwardsie, ale to wszystko, co Mavericks mieli w double-figures.

Bo poza tym: Luka i Kyrie wzięli sobie mecz ze swoich klepek, bardzo dobrze bronieni, ale proszę, zasłona, jest biodro, wyjdę za biodro, cyk, przytrzymam go na pupce, pyk tu, o lecisz, nie leć, to ja tutaj, i tu sobie lewą ręką patrz, skaczesz? to rzucę lob. A patrz, to nie był lob, ja to rzuciłem.

Poważnie, to był rzut.

Kyrie wszystko to robił lewą, cudowną ręką, na nieco brunsonich akcjach, w których szybko szukał kontaktu i uwolnienia przed drugim krokiem. Żadne tam eurostepy Luki. Niby dwaj, ale robią to jednak inaczej.

Lu:

“He got us going. Without him, we would probably be down 20 at halftime,”

Kyrie rzucił 24 do przerwy, Luka 15 w czwartej kwarcie.

I to wszystko na niezłej obronie. Tylko kłopot w całej tej dobrej matematyce polegał na tym, że przez całą drugą połowę zabrakło notorycznych zmian widoków, wyrzucania to coraz innych, co akcję, innych schematów – raz “drop”, drugi raz “blitz”, może czasem “switch”? A wszystko ma jeszcze po kilka różnych sposobów –  i może tutaj zabrakło wreszcie aktywniejszego Chrisa Fincha. W każdym razie nie był to Ty Lue.

Luka grał już w playoffach swojej kariery trudniej kryte mecze. Timberwolves nasłuchają się teraz o tym, jak to powinni pułapkować Lukę i Kyrie’ego częściej.

I to może być właśnie pułapka.

Mecz nr 2 za dwa dni. Wolves są cały czas faworytem, ale witamy w koszykóweczce, Minnesoto, dzień dobry.

Bardzo dziwne rzeczy dzieją się w Minneapolis:

fargos06e02

Wracamy dziś do serii Celtics-Pacers. 1-0 Boston, tam zostajemy. A wyjdźmy na tych, którzy zabrali Anthony’emu Edwardsowi cały blask. Edwards został nie tylko outplayed przez Lukę, ale też i przez Kyrie’ego Irvinga, którego krył nominalnie.