Ponitka wydarł zwycięstwo w finale. Thriller z Bośnią

16

Czasem to nie jest twój dzień, pudłujesz na prawo i lewo, ale jest jeszcze tyle czasu, miejsc na boisku i serca, żeby pomóc. I Mateusz Ponitka to jest ten gracz, to jest ten charakter.

Lider naszej reprezentacji w ostatnich 25 sekundach finału pre-kwalifikacji do Igrzysk z Bośnią i Hercegowiną zebrał dwie arcykluczowe piłki w obronie, jedną wybił z rąk samemu królowi ofensywnej tablicy Luce Garzy, a na 3.7 sek. przed końcem, przy trzech punktach straty Bośniaków, sprytnie sfaulował i w meczu, w którym nikt nie prowadził więcej niż sześcioma punktami, pokonaliśmy Bośnię 76:72.

Wszyscy powinniśmy teraz zajmować się plecami Aleksandra Balcerowskiego, który na 39 sek. przed końcem runął gigantycznie na parkiet po faulu przy alley-oopie od Ponitki, kiedy był metr nad obręczą.

Balcerowski długo leżał na boisku, nie był sam w stanie z niego zejść, na ławce miał kłopoty ze złapaniem oddechu, ale zmienił go junior Pan Andrzej Pluta i spokojnie trafił dwa rzuty wolne, które dały nam prowadzenie (73-71), którego już nie oddaliśmy.

Wcześniej, przez dwie minuty crunchtime’u, Balcerowski przejął mecz po obu stronach najpierw trójką ze szczytu, zaraz dobitką, zaraz asystą z potrojenia w post-up pod kosz, a na końcu, niczym Tyson Chandler, jedną ręką zbiórkę w obronie zamienił na podanie w kontrę, którą Przemysław Żołnierewicz próbował skończyć wsadem. Sfaulowany trafił dwa wolne.

To długo był klasyczny mecz walki, mecz niezbierania w obronie, mecz dobrze kontestowanych layupów, niecelnych rzutów spod kosza, mecz bez rytmu, rwany, ale na końcu był to thriller w końcówce, po którym kończymy turniej w Gliwicach 5-0 i będziemy grać dalej o Igrzyska w Paryżu 2024.

Balcerowski grał dalej od kosza, nie dał się prowokować fizyczności Bośniaków, trafił 3 z 5 trójek i rzucił 14 punktów, miał 7 zbiórek i 3 asysty przeciwko Jusufowi Nurkiciowi – który pudłował, skąd to znamy, skąd znają to fani Blazers, kluczowe layupy.

Nasz najlepszy strzelec turnieju, niezastąpiony, równy kwarta w kwartę od samego początku, Michał Sokołowski rzucił 16 punktów z 11 rzutów, dodał 7 zbiórek i 3 asysty. Ponitka, w Gliwicach rozgrywający, rzucił 10 punktów z 10 rzutów, spudłował aż 7 z 11 wolnych – w tym trzy z czterech w ostatnich 25 sekundach meczu – ale miał 7 zbiórek i 5 asyst, a Andrzej Pluta Jr. skończył z 8 punktami, 5 zbiórkami i 4 asystami i po słabej pierwszej połowie – 0/7 z gry – Igor Milicić podjął świetną decyzję i wstawił go do gry w piątce na drugą połowę i APJ miał kilka kolejnych highlightów, m.in spinoramę na Nurkiciu – trochę go zbłaźnił – czy hangtime, złapany kontakt i layup.