#5 rzucający obrońca
Data urodzenia: 4.05.1992 w Upper Marlboro
Wzrost i waga: 196 cm / 97 kg
Uczelnia: Indiana
Draft: 2013: 2 pick – Orlando
[post_list name=”thunder”]
⌨ zaawansowane statystyki
Charakterystyka:
Gwiazda czy co? Jego drugi sezon w NBA nie był tzw breakout-year, chociaż… W 26 ostatnich meczach sezonu Dipo zaliczał średnio 20.3 punktów, 4.5 asysty, 4.3 zbiórki i 1.8 przechwytu. Objął większą rolę w ataku, trafiając jednak wciąż przeciętne 43% z gry i 34% za trzy. Oladipo to dynamiczny slasher, który pracuje przede wszystkim nad kontrolą kozła i swoją pull-up grą w NBA. W ostatnich dwóch miesiącach sezonu 2014/15 częściej zatrzymywał się po krótkim koźle i z powodzeniem trafiał jumpery z 4-5 metra. Jego chleb powszedni to penetracje. Był 2. wingmanem w NBA w punktach PER-48 zdobywanych na mecz po wjazdach pod kosz (8.0). To zagrożenie penetracją i rzutem powoli przekłada się na to, że zasysa obronę. Jest w jego grze coś z Dwyane’a Wade’a, z którym kocha rywalizować w meczach Orlando-Miami i daje sobie radę. Był 8. wśród wingmanów w punktach PER-48, które kreowały jego asysty (12.8), najwięcej postępów robiąc w tym jak znajduje ścinających. Jeszcze jednak przed nim bardzo dużo do poprawy w grze pick-and-roll. Zdobywał tylko 0.75 PPP w 592 takich posiadaniach – poniżej ligowej średniej. Być może za 2-3 lata dobije do poziomu gwiazdy NBA, jeżeli po drodze nie straci swojej uwagi na obronie, gdzie ma szansę zawsze pozostawać plusowy. To właśnie obrona przyprowadziła go pierwszy raz na radary skautów NBA, nie może o tym zapomnieć.
2014: W poprzednim sezonie zajął drugie miejsce w głosowaniu na Rookie of The Year. Jak właściwie wszyscy zeszłoroczni debiutanci, nie zachwycał, ale potwierdził swój potencjał i miał momenty, kiedy ciągnął drużynę w ważnych chwilach. Ostatecznie jednak był bardzo nieefektywny. Swoje 13.8 punktów na mecz zdobywał ze skutecznością 41.9%, słabo kończąc akcje w okolicach kosza (52.5%), gdzie bardzo często był blokowany (średnio 1.1 raza w meczu), a i na dystenie brakowało mu skuteczności (32.7% za trzy), chociaż z czasem poprawił się i po All-Star Weekend trafiał dobre 38% trójek. Poza tym dużo czasu spędzał nie na swojej nominalnej pozycji, kiedy Magic próbowali go w roli rozgrywającego i ostatecznie zanotował jeden z najgorszych wskaźników strat wśród guardów (15.4). Najlepiej spisywał się w defensywie. Według Synergy w indywidualnej obronie pozwalał rywalom na 0.81 PPP i 36.1% z gry. Miał też bardzo dobry wpływ na postawę całej drużyny i po Weekendzie Gwiazd z nim na parkiecie tracili aż o 11.4 punktów mniej na 100 posiadań.
2013: Fantastyczny atleta, który w trzy lata ewoluował z grającego po 18 minut role-playera w nr 2 Draftu. Oladipo to zawodnik na dwie strony boiska z potencjałem w obronie na poziomie All-NBA Defensive Teams. Ma znakomity wyskok i jest bardzo dobrym zbierającym na swojej pozycji. Zwykle jest najbardziej intensywnie grającym zawodnikiem na boisku. Kluczem do tak szybkiego progresu okazał się być poprawiony jump-shot. W sezonie 2012/13 trafił 30 z 68 rzutów za 3 i wysoką skuteczność z dystansu pokazywał już w Lidze Letniej i w preseason. Magic będą sprawdzać go jako rozgrywającego (jest trochę undersized jak na SG – mierzy 193 cm), czyli na pozycji, na której nie grał w NCAA. Przed rozpoczęciem sezonu jest kandydatem nr 1 do nagrody Rookie of the Year.
Ostatnie newsy związane z zawodnikiem:
Ciekawostki:
Jego matka Joan to pielęgniarka, wyemigrowała z Nigerii, a ojciec pochodzi z Sierra Leone * Ma trzy siostry, w tym bliźniaczkę Victorię:
* Studiował dziennikarstwo sportowe
Chcesz czytać dalej?
Poniżej znajdziesz trzy różne opcje abonamentu. Zdecyduj się na jedną z nich, a w zamian otrzymasz pełny dostęp do wszystkich artykułów na naszej stronie. To dzięki Twojej pomocy portal jest wolny od reklam, a my możemy 24 godziny na dobę dostarczać Ci najświeższych wieści z NBA.
Subskrybcja
Uzyskaj dostęp dopełnej treści artykułów.