Draft: 2013: 21 pick – Utah

[post_list name=”timberwolves”]

zaawansowane statystyki

Charakterystyka:

Już 25-letni center, który ma za sobą dopiero dwa sezony w NBA. W ataku przydają mu się przede wszystkim fantastyczne dłonie i dobry timing. Dieng ma klej na rękach, gdy łapie piłki na atakowanej tablicy. Jest też dobrym cutterem. Zrobił spore postępy w obronie post-up (nie był już tam totalnie mordowany…) i ma siłę fizyczną oraz 222 cm wingspanu, by bić się pod koszami. W drugim sezonie zrobił progres po obu stronach parkietu, zwłaszcza w ataku. Trafiał 46% rzutów z midrange po 37% w rookie-season, choć swoją grę opiera nadal przede wszystkim na tym co robi w pomalowanym. W 207 posiadaniach post-up trafiał solidne 0.85 PPP. W obronie post-up oddawał jednak 0.96 PPP. Wybór Townsa z nr 1 draftu oznacza, że najprawdopodobniej jego minuty zostaną ograniczone i wróci do roli rezerwowego. To może być jego rola na przyszłość. Na AfroBaskecie trafił 5 z 25 rzutów za trzy – nowość w jego grze – i Sam Mitchell zapowiedział, że pozwoli mu rzucać za trzy, przede wszystkim z rogów boiska.

2014: Senegalczyk, który pierwszą połowę rookie-season spędził poza rotacją, ale po styczniowej kontuzji kostki Nikoli Pekovica wykorzystał swoją szansę. W 20 ostatnich meczach sezonu zaliczał średnio double-double 10.9 punktów i 10.3 zbiórek, trafiając 52.1% rzutów z gry. Dieng to mierzący 211 cm, już 24-letni center z doświadczeniem gry w mistrzowskim teamie Louisville z 2013 roku. Jest atletyczny i ma nos do zbiórek w ataku. Był nr 4 w NBA na ofensywnej desce (4.5 PER-36), wśród zawodników, którzy rozegrali minimum 500 minut. W ataku bywał najczęściej wykorzystywany jako roller, ale kończył tylko 59% przy obręczy. Potrafi jednak pójść za swoim niecelnym rzutem, czym przypomina gorszą wersję Z-Bo. W 818 minut gry w rookie-season – i pomimo dobrym warunków fizycznych – był jednak bardzo minusowym obrońcą wg Synergy Sports, 3 najgorszym w obronie post-up, spośród zawodników, którzy bronili w post przynajmniej 90 posiadań rzutowych (aż 1.16 PPP). Bronił też obręczy na przeciętnym poziomie 52% i Timberwolves z nim na parkiecie byli aż o 7.0 punktów na 100 posiadań gorsi, niż gdy siedział na ławce. W drugim sezonie gry ma jednak zaklepaną szansę na dalszy rozwój, głównie po bronionej stronie boiska, gdzie jest materiałem na plusowego obrońcę. Odszedł Kevin Love, a minuty Pekovica mają być limitowane do nie więcej niż 27-30 na mecz.