Goran Dragić

#7 rozgrywający

Data urodzenia: 6.05.1986 w Lublanie
Wzrost i waga: 191 cm / 86 kg
Kraj: Słowenia
Draft: 2008: 45 pick – San Antonio

[post_list name=”heat”]

zaawansowane statystyki

Charakterystyka:

Zaliczył gorszy, ale wcale nie tak dużo gorszy sezon niż ten 2013/14, za który otrzymał nagrodę MIP. Dragic po prostu stracił PR-owo, pokazując się jako samolubny gracz, który zachorował w Phoenix Suns na chorobę „więcej”. Suns spełnili w lutym jego żądania transferu i prezydent Miami Heat Pat Riley ukradł go za Danny’ego Grangera, Johna Salmonsa i dwa wybory w I rundzie Draftów 2017 (zastrzeżony w Top7 w 2017 i 2018 – niezastrzeżony w 2019) i 2021. Dragon był 5. w NBA w skuteczności rzutów za 2 (55,4%) i 3. wśród rozgrywających w skuteczności przy obręczy (69%). Pozostał jednym z najlepszych graczy NBA w transition, nawet jeśli pół ligi wie, że w kontrataku szuka tylko szansy, by pójść w lewo. Wciąż potrafił dostawać się w pick-and-rollu do obręczy i można przypuszczać tylko jak dobrze, by to robił w Miami, gdyby jego transfer nie zbiegł się z zakończeniem sezonu przez Chrisa Bosha. Miejscem, w którym jego gra najbardziej poszła w dół był pull-up jumper – trafiał tylko 35% po 41% w sezonie 2014/15. To z tego powodu – ciaśniej kryty i częściej podwajany – zaliczył 2. największy regres w efektywności gry pick-and-roll w całej lidze. Grał na poziomie ligowej średniej – 0.78 PPP, a jego samolubność dobrze widoczna była w tym, że tylko siedmiu graczy NBA zaliczyło większy regres w punktach PER-48 jakie zdobywane były po ich asystach. Dragić latem nie grał w reprezentacji Słowenii i przybył na obóz treningowy w słabej formie fizycznej. W najbliższym sezonie zagra w prawdopodobnie najbardziej utalentowanej w jakiej dotychczas grał. Ciekawe jak będzie spisywał się jako playmaker, który miał będzie teraz więcej zadań typowego rozgrywającego.

2014: All-NBA Third Team i Most Improved Player sezonu 2013/14, który zaliczył fantastyczny rok rzutowy w ataku utkanym pod jego umiejętności depnięcia w transition i semi-transition. Dragić atakuje z kozła jak europejski Rose. Poprawił kozioł i rozumienie kątów atakowania w pick-and-rollu (728 drive’ów było 4 wynikiem w NBA). Wg Synergy Sports tylko Chris Paul łączył w sezonie 2013/14 lepiej efektywność z ilością posiadań rzutowych w picku. Dragić trafiał elitarne 68% przy obręczy (642 punkty w paint – 3m. wśród guardów) i w 560 posiadaniach pick-and-roll dostarczał 0.98 PPP, trafiając 41% pull-up jumperów. Trafiał 50.5% z gry i zajął miejsce Tony’ego Parkera, Rajona Rondo i Steve’a Nasha jako nr 1 wśród rozgrywających. Trafiał 40.8% za trzy, co stanowiło powrót do trzech pierwszych lat kariery (36.5%). W dwóch poprzednich sezonach trafiał bowiem za trzy słabe 33.7 i 31.9%. Czy utrzyma ten poziom strzelecki? Wydaje się, że tak, bo jego progres związał się z uzyskaniem pewności siebie, która w poprzednich latach potrafiła go podminowywać i wyrzucać z meczów na poziomie nerwów i nieradzenia sobie z wygórowaną ambicją. Twardy i hardy obrońca. Two-way player na tej pozycji.

2013: Agresywny, leworęczny lider ataku z pozycji rozgrywającego, być może bardziej predestynowany do gry jako rzucający obrońca w typie Manu Ginobiliego. Dragić to gracz pick-and-roll, dla którego naturalnym jest penetracja albo stepback za linią za trzy. Dopiero później podania. Z biegiem lat poprawił jednak podania kozłem do rolującego, ale kiedy gra pick-and-roll, kryjący go zawodnicy wciąż wybierają przejście pod zasłoną. Dragić trafił tylko 31.3% trójek w poprzednim sezonie (35.0% w karierze), ale od debiutanckiego sezonu poprawia liczbę asyst PER-36 (7.9 w 12/13), coraz pewniej czując się jako lider drużyny koszykówki. Bardzo wybuchowy gracz, który ma skłonność do szybkiej frustracji. W obronie zadziorny i bardzo dobry na liniach podań, które dzięki swojej szybkości łatwo potrafi zamieniać w kontrataki. Wspólna gra z Bledsoe może z początku go zdezorientować, bo przyzwyczaił się do posiadania piłki w rękach. Z czasem może jednak pomóc w wymyśleniu mu nowej pozycji na boisku.

Gablotka:

Ciekawostki:

Ma młodszego brata Zorana * Karierę zawodową rozpoczął w wieku 17 lat * Jego matka jest Słowenką, a ojciec Serbem * Początkowo uprawiał piłkę nożną, ale kontuzja zmusiła go do zmiany dyscypliny * W młodości podziwiał Michaela Jordana, Allena Iversona i Steve’a Nasha (z którym miał szansę grać w jednej drużynie) * Mówi płynnie po słoweńsku, serbsku, angielsku i hiszpańsku * Wstawał o 3 nad ranem (jak my) by oglądać mecze NBA

Chcesz czytać dalej?

Poniżej znajdziesz trzy różne opcje abonamentu. Zdecyduj się na jedną z nich, a w zamian otrzymasz pełny dostęp do wszystkich artykułów na naszej stronie. To dzięki Twojej pomocy portal jest wolny od reklam, a my możemy 24 godziny na dobę dostarczać Ci najświeższych wieści z NBA.

Subskrybcja

Uzyskaj dostęp do
pełnej treści artykułów.