Draymond Green

#23 niski skrzydłowy

Data urodzenia: 4.03.1990 w Saginaw
Wzrost i waga: 201 cm /104 kg
Uczelnia: Michigan State
Draft: 2012: 35 pick – L.A. Lakers

[post_list name=”warriors”]

zaawansowane statystyki

Charakterystyka:

Point-PF, a w ostatnim sezonie nawet Point-C. Obecnie ikona przechodzenia NBA z ery small-ballu, w erę supersmall- ballu. Zaczynał jako center trzy ostatnie mecze Finałów NBA 2015, wszystkie wygrane przez Warriors. Green był wg Synergy Sports i MSR najlepszym obrońcą per-minute w NBA. To znaczy, że gdy był na boisku, trzymał zawodników, których krył, najbardziej poniżej przeciętnej w 7 typach zagrań, które liczy Synergy Sports. Tu wychodzi jego defensywna wszechstronność. I był tym nr 1 nawet mimo tego, że tylko Curry zagrał dla Warriors więcej niż jego 2490 minut. Powtórzmy: był najlepszym obrońcą per-minute w NBA, mimo tego, ze zagrał ich 2500. Green może kryć każdą z pięciu pozycji na boisku – zmieniać krycie na kozłujących i dzięki sile fizycznej radzić sobie w obronie post-up. Na przestrzeni dwóch ostatnich sezonów był najlepszym obrońcą NBA w izolacjach. W sezonie 2014/15 pozwolił na 0.58 PPP w 163 takich posiadaniach. W sezonie 2013/14 na 0.76 PPP w 165 takich sytuacjach. W ataku jego spacing z pozycji nr 4 i wstawienie go do piątki, otworzyły mocniej grę Curry’emu i Thompsonowi. W trakcie sezonu otrzymał też zielone światło od sztabu Warriors na wyprowadzanie piłki po zbiórce w ataku. Dodanie jeszcze jednego kozłującego ułatwiło „Splash Brothers” polowanie na trójki, a sam Green kreował asystami 13.8 punktów PER-48 – czwarty wynik spośród zawodników, którzy grają w nowej erze NBA na pozycjach 3/4.

2014: Unikatowy stretch-4-obrońca na graczy typu point-forward, który robi postępy rzutowe. W drugim sezonie gry poprawił skuteczność z każdego miejsca na parkiecie – trafiał 33% za trzy ze szczytu/skrzydeł, 39% z rogów, choć wciąż trafiał poniżej przeciętne 35% w sytuacjach catch-and-shoot. Jeden z nielicznej grupy zawodników, którzy lepiej wypadali w pull-up jumperach (40%) – jedyny taki gracz w Warriors. Green był fantastyczny w playoffach, zaliczając 11.9 punktów (1.1 trójki), 8.3 zbiórek, 2.9 asysty, 1.7 przechwytu i 1.7 bloku na mecz. Jest graczem typu all-around, który może grać w każdym miejscu na parkiecie i łatać praktycznie każdą dziurę. Jest marzeniem każdego trenera.

2013: 23-letni, silny fizycznie tweener, który podobnie jak Harrison Barnes miał słaby sezon regularny, ale błysnął w playoffach, trafiając w 12 meczach 15 z 33 trójek (14/67 w 79 meczach RS). Wyglądało na to, że w NBA używany będzie jako silny skrzydłowy, ale Jacksonowi nie przeszkadzało to używać go jako go-to-obrońcy na wingmanach – był za to chwalony nawet przez LeBrona Jamesa. Green jest masywny, ale ma bardzo szybkie stopy – to pozwalało mu zatrzymywać rywali w izolacjach na skuteczności 31.8%. Jeśli poprawi rzut z dystansu ma szansę stać się unikatowym stretch-4 obrońcą na graczy typu point-power-forward.

Gablotka:

Ostatnie newsy związane z zawodnikiem:

Ciekawostki:

Na drugie ma Jamal * Gra z numerem 23 w wyrazie szacunku do swojego idola Jasona Richardsona. J-Rich pochodzi z jego rodzinnych stron * Studiował komunikację społeczną * Początkowo zadeklarował się uczelni Kentucky