Kajzerek: Ludzie wyznaczający nowe standardy

0
AP Photo

W momencie, w którym profesjonalny sport zaczął nabywać cech klasycznej korporacji, stało się jasne, że proces kształtowania administracji oraz sztabów będzie dla zarządu równie istotny, co zbudowanie odpowiedniej rotacji. W przekroju ostatnich lat pojawiło się wielu dedykowanych specjalistów. Wraz z nowymi możliwościami powstało zapotrzebowanie i wiele ekip podążało za trendami tworząc w swoich ośrodkach prawdziwe laboratoria. Obecnie zespoły zatrudniają na pełen etat fachowców od niemal każdej dziedziny dotyczącej rozwoju mentalnego i fizycznego. Przykład kilku drużyn pokazuje, że na infrastrukturze i ludziach oszczędzać nie warto.

Facilities Engineer (inżynier obiektu) – dla wielu zespołów kluczowe jest to, by korzystanie z całego obiektu było “ergonomiczne”. Biorąc pod uwagę intensywność meczów, regeneracja i oszczędzanie energii to kluczowa sprawa dla trenerów dbających o zdrowie zawodników. Zadaniem inżyniera obiektu jest stworzenie przestrzeni, które będą połączone w jednym zgrabnym łańcuchu – od sali treningowej, po siłownie, stołówkę i strefę szatni. Wszystko z uwzględnieniem potrzeb różnych grup, bo poza zawodnikami biorącymi czynny udział w treningu, są również gracze rehabilitujący urazy. Często to ich potrzeby są najważniejsze. Kwestia przypadkowości musi w tym wypadku zostać zminimalizowana do minimum.

Player Enhancement Coach (trener rozwojowy) – umowne tłumaczenie tego stanowiska, ponieważ większość zadań takiego trenera sprowadza się do optymalizacji wszystkich działań związanych z rozwojem zawodnika, zarówno mentalnym, jak i fizycznym. Taka praca ma zmierzać w kierunku zwiększenia wydajności gracza na różnych polach funkcjonowania poprzez eliminowanie niepożądanych zachowań. Zatem trener najpierw analizuje danego gracza w szerokim spektrum, a następnie wskazuje mu konkretne problemy i wspólnie nad nimi pracują, czy to w gabinecie, czy na sali treningowej. Ta funkcja jest mocno powiązana z kolejnym stanowiskiem…

Chesz czytać dalej?

Poniżej znajdziesz trzy różne opcje abonamentu. Zdecyduj się na jedną z nich, a w zamian otrzymasz pełny dostęp do wszystkich artykułów na naszej stronie. To dzięki Twojej pomocy portal jest wolny od reklam, a my możemy 24 godziny na dobę dostarczać Ci najświeższych wieści z NBA.

Subskrybcja

Uzyskaj dostęp do
pełnej treści artykułów.
Poprzedni artykułRanking szóstych graczy, czyli kto za plecami Herro
Następny artykułMinimalni gracze Lakers