Tureckie władze domagają się ekstradycji Enesa Kantera

0

Wraca temat Enesa Kantera i jego kłopotów z tureckimi władzami. Prokuratura kraju rządzonego przez prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana szykuje właśnie wniosek o ekstradycję centra New York Knicks ze Stanów Zjednoczonych z powodu jego rzekomego udziału w organizacji terrorystycznej.

Problemy Kantera z władzami swojej ojczyzny  przewijają się już od kilku lat. W jego sprawie już wielokrotnie składany był międzynarodowy nakaz aresztowania, a swego czasu zawodnik musiał wręcz uciekać z lotniska w Bukareszcie, aby nie zostać siłą przewieziony do Turcji – od tego momentu Kanter stara się uzyskać obywatelstwo USA.

„Organizacja terrorystyczna” w przypadku Kantera to najprawdopodobniej bractwo muzułmańskiego myśliciela i działacza Fethullaha Gülena, czyli człowieka obwinianego za próbę nieudanego puczu w 2016. Jak na razie tureckie władze nie mają wystarczających dowodów na działalność terrorystyczną Ruchu Gülena, jednak skutecznie uprzykrzają życie Kanterowi, który bez paszportu nie może opuścić terytorium Stanów Zjednoczonych.

52