Wake-Up: Kontuzja Jimmy’ego Butlera. Koniec serii Jazz. Trzecie z rzędu triple-double Jokica

12

Utah Jazz byli najgorętszą drużyną przed All-Star Weekend, ale w pierwszym występie po przerwie zostali zatrzymani na własnym parkiecie przez Portland Trail Blazers. Ich seria zakończyła się na 11 zwycięstwach, a teraz 11 kolejnych wygranych mają Houston Rockets. Niestety główną historią meczu w Houston stała się poważnie wyglądająca kontuzja Jimmy’ego Butlera.

Boston @ Detroit 110:98 (Theis 19 – Smith 20)
Atlanta @ Indiana 93:116 (Taylor 17 – Sabonis 21)
Charlotte @ Washington 122:105 (Walker 24 – Beal 33)
Milwaukee @ Toronto 122:119 OT (Antetokounmpo 26 – DeRozan 33)
Minnesota @ Houston 102:120 (Wiggins 21 – Harden 31)
Cleveland @ Memphis 112:89 (James 18 – Green 15)
Miami @ New Orleans 123:124 OT (Dragić 30 – Davis 45)
San Antonio @ Denver 119:122 (Aldridge 38 – Jokić 28)
LA Clippers @ Phoenix 128:117 (Williams 35 – Booker 27)
Portland @ Utah 100:81 (McCollum 26 – Mitchell 21)
Dallas @ LA Lakers 102:124 (Barnes 19 – Randle 18)

* Butler doznał kontuzji prawego kolana pod koniec trzeciej kwarty i potrzebował pomocy kolegów, żeby opuścić parkiet. Nie wygląda to dobrze. Prześwietlenie co prawda nie wykazało uszkodzenia, co daje jakąś nadzieję, ale dopiero po badaniu rezonansem magnetycznym będzie wiadomo jak poważny jest to uraz. Cała Minnesota trzyma kciuki.

Rockets uzyskali dwucyfrowe prowadzenie jeszcze zanim rywale stracili swojego lidera i zanotowali pewne zwycięstwo. James Harden miał 31 punktów i 9 asyst, Chris Paul 14 punktów, 10 zbiórek i 8 asyst, a Clint Capela 25 punktów i 11 zbiórek.

* Blazers zrewanżowali się za porażkę sprzed niespełna dwóch tygodni i zatrzymali gorących Jazz. Gospodarze w każdej z trzech ostatnich kwart uzbierali tylko po 17 punktów i popełnili w sumie 20 strat (średnio mieli ich 12.7 podczas serii zwycięstw). Blazers do zwycięstwa poprowadzili ich dwaj liderzy. CJ McCollum zdobył 26 punktów i trafił trzy kolejne rzuty, kiedy pod koniec czwartej kwarty Jazz zmniejszyli straty do jednocyfrowej różnicy. Damian Lillard miał 24 punkty.

* Zakończyła się także seria siedmiu zwycięstw Raptors.

Bucks na początku stycznia przegrali w Toronto po dogrywce, teraz znowu ich pojedynek został przedłużony o dodatkowe pięć minut, ale tym razem to goście okazali się lepsi. Kluczowy rzut należał do Giannisa Antetokounmpo, który trafiając jumpera na 12.8 sekund przed końcem powiększył prowadzenie do +3, a wcześniej też popisał się niesamowitą asystą wypadając na aut.

Akcją meczu był natomiast efektowny wsad Jonasa Valanciunasa równo z końcową syreną, którym doprowadził do dogrywki.

Raptors w czwartej kwarcie udało im się odrobić straty, kiedy zatrzymali Bucks na 14 punktach, a niecelny rzut wolny Krisa Middletona na 3.3 sekundy przed końcem regulaminowego czasu gry dał szansę na przedłużenie meczu bez potrzeby szukania rzutu z dystansu.

Antetokounmpo zaliczył 26 punktów, 12 zbiórek i 6 asyst. Middleton i Eric Bledsoe zdobyli po 21 punktów. Najlepszym strzelcem gospodarzy był DeMar DeRozan z dorobkiem 33, ale spudłował trójkę na remis na finiszu dogrywki.

* Dogrywa potrzebna była również w Nowym Orleanie, gdzie gospodarze pokonali Heat, przedłużając swoją serię do czterech zwycięstw. Anthony Davis znowu popisał się rewelacyjną linijką zaliczając 45 punktów, 17 zbiórek, 5 bloków i 5 przechwytów.

Anthony Davis is first player with at least 40 points, 15 rebounds, five steals and five blocks in the same game since the NBA began tracking steals and blocked shots in 1973-74.

W doliczonym czasie gry zdobył 9 punktów, ale game-winner należał do Jrue Holiday’a, który trafił runnera na 7.3 sekund przed końcem. Holiday miał na swoim koncie 29 punktów, 7 zbiórek i 9 asyst. Ian Clark dołożył najlepsze w sezonie 21 punktów. W ekipie z Miami najlepiej spisywał się Goran Dragić, który zaliczył 30 punktów, 9 zbiórek, 8 asyst i trafił rzut, który doprowadził do dogrywki. Dwyane Wade w ostatniej minucie dogrywki dwa razy dawał Heat prowadzenie, ale spudłował ostatni jumper i w sumie miał 16 punktów z 20 rzutów.

W pierwszej połowie AD niemal zamordował legendę Heat.

* Nikola Jokić zanotował trzecie z rzędu triple-double zanim złapał szósty faul na 1:46 przed końcem, ale jego nieobecność na finiszu nie przeszkodziła gospodarzom. Zaraz Gary Harris powiększył prowadzenie, potem Mason Plumlee miał dagger-dunk i Nuggets po bardzo wyrównanym pojedynku pokonali Spurs. To ich czwarta wygrana z rzędu, a czwarta z rzędu porażka ekipy Gregga Popovicha.

Jokić miał 28 punktów, 11 zbiórek i 11 asyst. Harris zdobył 23 punkty, a Wilson Chandler dołożył 18 i najlepsze w sezonie 16 zbiórek. Dla gości 38 punktów rzucił LaMarcus Aldridge.

Nikola Jokic joins Wilt Chamberlain as the only players in NBA history 6’10” or taller to record 3 straight triple-doubles. Chamberlain had six such streaks during his career, including a 9-game stretch during 1967-68.

* Celtics szybko zapomnieli o serii trzech porażek sprzed ASW i pewnie pokonali gospodarzy w Detroit. Ich najlepszym strzelcem był debiutant Daniel Theis, który zdobył najwięcej w karierze 19 punktów (8/10 z gry). 12 z nich miał w drugiej kwarcie, którą goście wygrali 38:21, przejmując kontrolę. Marcus Smart wrócił, miał 12 punktów i 6 asyst, ale Celtics stracili Arona Bynesa z kontuzją łokcia.

Blake Griffin miał 17 punktów z 19 rzutów.

* Hornets zrobili kontrolowany blowout w Waszyngtonie, już po raz trzeci w tym sezonie pokonując Wizards. Kemba Walker 20 ze swoich 24 punktów zdobył w drugiej połowie, a Frank Kaminsky miał 6 trójek na 23 punkty i goście wyrównali swój rekord sezonu z 17 trafieniami zza łuku. Wizards nie uratowały 33 punkty Bradley’a Beala.

* Pacers na własnym parkiecie przeszli się po Hawks, co jest ich czwartą wygraną z rzędu i zrównali się bilansem z Wizards.

* Według doniesień Sama Amicka z USA Today, Hawks i Ersan Ilysova są bliscy porozumienia w sprawie wykupienia kontraktu.

Poprzedni artykułDniówka: Najważniejsze historie drugiej części sezonu
Następny artykułWake-Up: 4-6 tygodni przerwy Butlera. Rewanż Warriors na Thunder. Game-winner Lillarda