Blatta pociąga wizja własnego San Antonio

3
fot. Newspix.pl
fot. Newspix.pl

Studiując w Princeton oraz podczas swojej zawodniczej kariery, David Blatt funkcjonował jako rozgrywający. Wpisuje się zatem w powszechny schemat będący też teorią o naturalnych umiejętnościach szkoleniowych każdego zawodnika, któremu przypada w rotacji rola play-makera. Praktycznym potwierdzeniem są posady dla Jasona Kidda, Steve’a Kerra oraz Dereka Fishera. Blatt nigdy nie był graczem kalibru NBA, lecz to w żaden sposób nie dyskredytowało jego umiejętności, gdy w pierwszej połowie lat 90. trykot zamienił na garnitur.

Jego czas spędzony w Princeton zostawił spory ślad na filozofii, jaką przyjął będąc już trenerem. Bardzo typowe jest postrzeganie graczy z tej uczelni jako stricte ofensywnych specjalistów. To właśnie tam narodził się system princeton-offense, który próbował do gry Los Angeles Lakers wprowadzić Mike Brown. To nie mechanizm na miarę trójkątów Texa Wintera, lecz dobrze egzekwowana ofensywa princeton posiada wiele kompleksowych odpowiedzi na defensywę rywala. W wielkim skrócie – atak polega na szybkich ścięciach i nieustannym ruchu piłki. To jednak nie oznacza, że zaadaptowali go w San Antonio, choć zdecydowanie można się u Popovicha dopatrzeć użycia wielu elementów.

Chcesz czytać dalej?

Poniżej znajdziesz trzy różne opcje abonamentu. Zdecyduj się na jedną z nich, a w zamian otrzymasz pełny dostęp do wszystkich artykułów na naszej stronie. To dzięki Twojej pomocy portal jest wolny od reklam, a my możemy 24 godziny na dobę dostarczać Ci najświeższych wieści z NBA.

Subskrybcja

Uzyskaj dostęp do
pełnej treści artykułów.
Poprzedni artykułPatty Mills – kolejny role player wyprodukowany przez maszynę Spurs
Następny artykułRaport: Melo skłania się ku odejściu

3 KOMENTARZE