Warriors dogadali się z Nuggets i zyskali dużo więcej niż tylko Iguodalę

10
fot. Hector Acevedo / Newspix.pl

Golden State Warriors najpierw wyeliminowali Denver Nuggets z pierwszej rundy playoffs, a następnie podebrali im jednego z ich najlepszych zawodników, porozumiewając się z Andre Iguodalą. Naturalne więc było, że Nuggets nie chcieli dogadywać się z nimi i jeszcze im pomagać robiąc sign-and-trade. Ale to było tylko ich początkowe stanowisko. Kiedy emocje nieco opadły i na spokojnie przeanalizowali sytuację, doszli do wniosku, że porozumienie z Warriors to wcale niegłupi pomysł. Może są ich rywalami i nie powinni im pomagać, ale muszą przede wszystkim myśleć o sobie, a na sign-and-trade Iguodali oni również zyskali.

Już wczoraj rano Woj jako pierwszy informował o trójstronnych rozmowach między Warriors, Nuggets i Jazz. Dzisiaj wymiana jest już sfinalizowana. Warriors dostaną Iguodalę w ramach sign-and-trade, do Nuggets w ten sam sposób trafi Randy Foye, a Jazz otrzymają pick w drugiej rundzie draftu (2018) od Warriors. Od razu dodajmy, że transfer pomiędzy Warriors i Jazz, który pomógł drużynie z Oakland zrobić miejsce w salary cap, to osobna transakcja i ona pozostaje bez zmian.

Chcesz czytać dalej?

Poniżej znajdziesz trzy różne opcje abonamentu. Zdecyduj się na jedną z nich, a w zamian otrzymasz pełny dostęp do wszystkich artykułów na naszej stronie. To dzięki Twojej pomocy portal jest wolny od reklam, a my możemy 24 godziny na dobę dostarczać Ci najświeższych wieści z NBA.

Subskrybcja

Uzyskaj dostęp do
pełnej treści artykułów.
Poprzedni artykułOrlando Summer League, dzień 2: Coach Sheed przejmuje stery
Następny artykułMelodrama 2: Knicks czy Lakers. Startujemy

10 KOMENTARZE

 1. Mała propozycja dla autora. Może zrobicie miejsce na 6g, gdzie będziecie opisywać zawiłości zasad transferowych, salary cap, umów z zawodnikami itp. Ja nie śledzę tego dokładnie – wy jesteście na bierząco, a miło byłoby mieć to w jednym miejscu. Coś na zasadzie osobnego działu lub cyklicznych artykułów.

  Lubię to: 0
 2. A ja mam prośbę o wyjaśnienie innej rzeczy, w jaki sposób możliwy był trade GSW/JAZZ z Jeffersonem, Biedrinsem, Rushem i pickami (~24 bańki na 2013-2014) za paczkę frytek (Kevin Murphy = 800k)? Oraz to samo pytanie odnośnie sign & trade GSW/DENVER/JAZZ, GSW bierze Iguodalę (~12 baniek w 2013-2014), DENVER Foye’a (2,5 bańki w poprzednim) a JAZZ 2nd round pick.
  Totalnie nie kumam jak to się może odbyć w 2 niezależnych trade’ach.

  Lubię to: 0
  • Adam jest bardzo ogarnięty w te klocki, więc jak napiszę coś nie tak, to mam nadzieje, że złamie swoje przyzwyczajenia (niekomentowania) i mnie poprawi.
   Jazz chodziło o picki oraz to, że w budżecie mają bodaj tylko 28mln, a GSW chciało zejść z kontraktów plus uzyskać TPE.
   Wyjątek z Jazzowej wymiany, nie może zostać użyty na FA, jakim był Iggi (odstąpił od ostatniego roku kontraktu).
   Dlatego, też zostało to rozbite na dwie wymiany, zresztą Adam słusznie zauważył, że gdyby Nuggets wcześniej określili zainteresowanie sat to GSW mieliby jeszcze większe pole manewru na rynku.

   Lubię to: 0
   • Bardziej chodzi mi o to, że w przypadku trade’u GSW/JAZZ (Jefferson+Biedrins+Rush+picki za Murphy’ego) różnica sumy wartości kontraktów w sezonie 2013-2014 wynosi $23mil, kiedy o ile dobrze pamiętam maksymalna różnica może wynosić 125% + $100k.

    Lubię to: 0
    • Edycja powinno być dłuższa.
     Chyba te maksymalne różnice wyglądają inaczej, dla zespołów z podatkiem i bez podatku. Poza tym, po wymianie zespół ciągle musi być pod podatkiem, a Warriors podatku mieć nie będą, zresztą pisał o tym Adam.

     Zresztą kwestie podatkowe nie są najistotniejsze, najważniejsza rzecz jest opisana w drugim akapicie.

     „FOR THE WARRIORS: Much of this was covered in the Iguodala write-up, but this was a risk the Warriors needed to take. One could argue that the price to acquire him — Rush, two first-round picks, two large expiring contracts and the inability to re-sign Jarrett Jack or Carl Landry — was steep, but those pieces are replaceable with veterans who will sign cheaply to chase a title.

     Warriors fans react at Golden State of Mind
     There’s also a chance that the Warriors gain three trade exceptions ($11 million, $9 million, $4 million) in this deal that can be used to replace the players they lost, but that would only happen if they can negotiate a sign-and-trade with the Nuggets for Iguodala after the moratorium ends on July 10. Teams can have exceptions or cap space, but not both. If Iguodala is signed using cap space, the trade exceptions go away, but if he’s acquired via a sign-and-trade, even for just a draft pick, the Warriors could use any of those three exceptions over the next calendar year to acquire players without having to match salary.

     But that’s a bonus. The bottom line is the Warriors traded spare parts to sign Iguodala, and that’s worth it.”
     http://www.sbnation.com/nba/2013/7/7/4501650/jazz-warriors-trade-richard-jefferson-andris-biedrins

     Lubię to: 0