Derrick Rose zerwał łąkotkę, musi poddać się kolejnej operacji kolana

27
fot. KAMIL KRZACZYNSKI / Newspix.pl
fot. KAMIL KRZACZYNSKI / Newspix.pl

Nie, to się nie dzieje… To była moja pierwsza reakcja, kiedy przeczytałem krótkie oświadczenie wydane z samego rana naszego czasu przez Chicago Bulls:

Derrick Rose pojawił się dzisiaj na treningu z bólem w prawym kolanie. Badania i prześwietlenie potwierdziły zerwanie łąkotki w prawym kolanie.

Chcesz czytać dalej?

Poniżej znajdziesz trzy różne opcje abonamentu. Zdecyduj się na jedną z nich, a w zamian otrzymasz pełny dostęp do wszystkich artykułów na naszej stronie. To dzięki Twojej pomocy portal jest wolny od reklam, a my możemy 24 godziny na dobę dostarczać Ci najświeższych wieści z NBA.

Subskrybcja

Uzyskaj dostęp do
pełnej treści artykułów.
Poprzedni artykułJosh Smith rzuca za trzy i… trafia?!
Następny artykułOstra wymiana zdań między Carlisle’em i Rondo

27 KOMENTARZE

  1. Bardziej od tego, kiedy wyzdrowieje mu kolano martwiłbym się tym, co będzie z psychiką tego chłopaka. Jak tu grać kiedy w każdym momencie może Ci coś strzelić i nawet nie będziesz wiedział kiedy? Gdyby ta kontuzja powstała jeszcze po jakimś kontakcie… ale tu łękotka została uszkodzona i sam zawodnik nie wie kiedy to się stało

    0
  2. Karma, ociągał się z tymi powrotami, płakał że się boi zamiast zachować się jak profesjonalista i wypełniać swój kontrakt. Nie dziwi mnie to, Westbrook jest przykładem na to, że można, trzeba mieć tylko jaja. Rose ich nigdy nie miał, a wizerunek grzecznego chłopca tylko pomagał w skrzętnym przeinaczaniu faktów. Rose zawsze był mięciutki w środku, taki przestraszony. Teraz pewnie też weźmie x-krotność potrzebnego wolnego by wrócić do “formy”. A ciało znowu zacznie zapominać o obciążeniach związanych ze sportem zawodowym. Tak to działa w jego przypadku.

    0
    • Pierdzielenie o Szopenie
      Można mnożyć przykłady zawodników gdzie szybki powrót po kontuzji rzucał sie cieniem na dalszej karierze zawodnika. Z obecnie grających to np Howard i jego plecy. Wielu komentatorów twierdzi ze zaczął grać wcześniej niż powinien właśnie pod presja uwag ze jest soft – wiadomo kto był nadawca wielu z tych szpilek . Westbrook to atletyczny freak ale Rose tez takim był wiec odpukujac w niemalowane nigdy nie wiadomo czy mu cos nie strzeli w tym albo innym stawie

      0
    • Westbrook ma trochę nie po kolei we łbie jak na mój gust, teraz jest dziki i hiperatletyczny, ale nie wróżę mu utrzymania takiej formy tak długo jak np. LeBron. Russ nawet przy urwaniu głowy przy wsadzie byłby tylko ‘game time decision’ a nie trafił na listę inactive.

      0
    • Ale wymyśliłeś. Dawaj pourywamy ci więzadła w kolanach, dla pewności jedno przestrzelimy ;) i jak nie będziesz chciał grac z nami w kosza za 2 miesiące to będziemy się śmiali, że jesteś w środku mięciutki jak pluszowy miś. Wchodzisz w to?

      PS. Tak, tak wiem. Pewnie będziesz chciał te 20 milionów za sezon zanim podejmiesz to wyzwanie.

      0
  3. “Source: Rose told after 1st meniscus surgery that another tear possible & those typically removed rather than repaired. That’s shorter rehab”

    Wycięcie łąkotki? Hmmm…

    Do czego służą łąkotki w stawie ?

    – Ustawienie stawu w zborności. Inaczej mówiąc zapewniają większą stabilizację kolana zwłaszcza w fazie rotacji oraz przesunięciach przednio tylnych kości piszczelowej. Pełnią też zadanie ochronne dla więzadeł i torebki stawowej chroniąc je przed nadmiernym rozciąganiem. Zależność ta idzie też w drugą stronę. Całkowite zerwanie więzadła krzyżowego przedniego spowoduje szybkie uszkodzenie łąkotki.
    – Przenoszenie obciążeń (amortyzacja). Łąkotki są zbudowane z tkanki podobnej do ścięgien dobrze tłumiącej energię drgania, ściskania i rozciągania. Łąkotki pochłaniają 50 % obciążeń w wyproście i 80 % w zgięciu stawu. Podczas chodzenia, biegania łąkotki ulegają ściskaniu i rozprężaniu. W zależności od stopnia zgięcia kolana wydłużają się i zwężają lub robią się krótkie i szerokie. Łąkotki zapobiegają w czasie obciążenia stawów nadmiernym stykaniem się kłykci kości udowej z powierzchnią stawową piszczeli chroniąc w ten sposób chrząstkę stawową. Całkowite wycięcie łąkotki powoduje 4 krotnie większe obciążenie chrząstek stawowych.
    – Smarują staw zapobiegając nadmiernemu tarciu sąsiednich powierzchni stawowych.
    – Blokują krańcowe pozycję zgięcia i wyprostu stawu
    – Stanowią dla mózgu pewien rodzaj czucia ułożenia stawu poprzez skupiska komórek proprioceptorów w rogach tylnych. Osoby które miały zerwane więzadła krzyżowe lub wycięte łąkotki doskonale zapewne znają uczucie „uciekania” i niestabilności kolana.

    Nie cierpię Rose’a, ale mam nadzieję, że uda się ją jednak naprawić, albo wyczarują jakiś implant.

    Jeden gościu dał sobie wyciąć łąkotkę w Marquette, bo mu powiedzieli, że szybciej wróci na boisko. Niestety resztę delikatnie przemilczeli i teraz ma jak ma…

    0
  4. Kariera i wielki talent zmarnowany przez czynnik zewnętrzny. Najgorsza jest ta bezsilność w zmaganiu się z tego typu sprawami. Nie wiem czy ktoś jeszcze wierzy w powrót tego zawodnika do takiej kondycji i formy w jakiej go wszyscy zapamiętaliśmy, do momentu w którym gwiazda D-Rose rozbłysła. Tego życzymy, chcielibyśmy ale gdzieś w środku czujemy, że to pobożne życzenie…

    0